ירושלים

זה"ב בגן

כ- 1,500 גמלאים מתנדבי אור ירוק מגיעים לגנים ברחבי הארץ ומדריכים כ-50,000 ילדים לבטיחות בדרכים

אתר לוקאל 11/11/2018
מפגש עם ילדי גן ב הרצליה עם דמויות הרמזור (צילום: אור ירוק)

לפני כשבועיים, בצהרי יום שישי (26 באוקטובר 2018), נהרגה מפגיעת רכב ילדה בת ארבע, ברחוב רש"י בירושלים. בת הארבע, הובהלה לבית החולים שערי צדק בעיר, אך שם, למרבה הטרגדיה, נאלצו הרופאים לקבוע את מותה. הסיפור הטראגי של הילדה הקטנה מירושלים, הוא סיפורם של 32 ילדים (גילאי 14-0) בממוצע בשנה, שנהרגים בתאונות דרכים בישראל.

על מנת להתמודד עם מציאות כואבת זו, מפעילה עמותת "אור ירוק", את תוכנית זה"ב בגן (זהירות בדרכים בגן), שבמסגרתה מגיעים מדי שבוע כ- 1,500 גמלאים מתנדבי עמותת אור ירוק לגני ילדים ומדריכים כ-50 אלף ילדים בנושאים הקשורים לבטיחות בדרכים. גני הילדים בהם מתנדבים הגמלאים, פרוסים על פני כ- 80 יישובים ברחבי הארץ.

התוכנית המיוחדת מופעלת על ידי עמותת אור ירוק ותנועת של"מ - החברה למתנ"סים, בשיתוף משרד החינוך והרשויות המקומיות.במסגרת התוכנית, מבצעים הגמלאים כרבע מיליון שעות פעילות בשנה, שנועדו ללמד את ילדי הגנים נושאים הנוגעים לבטיחות בדרכים. המתנדבים מגיעים לגנים ממלכתיים, ממלכתיים דתיים, גנים מהמגזר החרדי, וגנים לחינוך מיוחד.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בכל שנה נמחקת כיתת לימוד שלמה בתאונות דרכים, ילדים שלא יספיקו להיות בני נוער, יוצאים מהבית ולא חוזרים אליו עוד. בשונה ממדינות רבות בעולם, נמצאת מדינת ישראל במגמה קבועה ואף עולה של ילדים הנפגעים ונהרגים בתאונות דרכים. המדינה, שמעניקה חינוך לילדינו, לא יכולה להיות אדישה לנתונים הקשים האלה וחייבת לדאוג להעניק חינוך לבטיחות בדרכים לכל ילדי ישראל כבר מגיל הגן. הילדים של היום הם נהגי המחר ומי שיוטמעו בו מגיל צעיר ערכים של בטיחות, של זהירות, של שמירה על החוקים, ינהג בעתיד בצורה בטוחה יותר. ככל שיותר ילדים יקבלו חינוך לבטיחות כך נוכל לצמצם את מספר התאונות והנפגעים".

תל אביב-יפו היא העיר המובילה במספר המתנדבים בגנים

99 מתנדבים בתל אביב-יפו, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

40 מתנדבים בראשון לציון, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

40 מתנדבים בקריית מוצקין, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

60 מתנדבים בפתח תקוה, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

47 מתנדבים בחיפה, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

45 מתנדבים בחולון, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

41 מתנדבים בנהריה, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

43 מתנדבים באילת, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

44 מתנדבים בבת ים, מגיעים מדי שבוע לגני הילדים ומעבירים פעילות בטיחות בדרכים.

מתנדבי תוכנית זה"ב בגן מגיעים לגני הילדים חמושים בווסט זוהר ובבובות החברים מהרמזור – נונו, ללה, וראש ראש המייצגים כל אחד צבע מהרמזור. הבובות מזכירות לילדים את כללי הבטיחות בדרכים ובעזרתן ממחישים המתנדבים לילדים את הסכנות שבדרכים ומזכירים להם כיצד יש לנהוג בדרכים.

הפעילות מתבצעת באמצעות סיפורים, שירים, משחקים וחוברות עבודה אישיות לכל ילד. המסרים שאותם מביאים המתנדבים בעקביות ובדרך חווייתית, מסייעים להטמעה של דרכי התנהגות נכונה בדרכים. בנוסף, הילדים משמשים כ"שגרירים" לנושא ומעבירים את המסרים להורים ולשאר בני המשפחה.

 להתנדבות במסגרת תכנית זה"ב בגן יש לפנות לענת רגב אדלר במייל anatra@matnasim.org.il או בטלפון:  ענת – 0507202050 רונית - 0506458882

על מנת לסייע בהגברת הבטיחות ולצמצם את מספר הנפגעים הגבוה בתאונות דרכים, השיקה לאחרונה עמותת "אור ירוק" מרכז הדרכה דיגיטלי חדש ובו זמינים לאנשי החינוך ולמתנדבים מגוון של מערכי הדרכה המותאמים לטווחי גיל שונים ולקהילות שונות ובהם הדרכות מותאמות לילדי הגנים. במרכז אשר ממוקם באתר האינטרנט של העמותה, ניתן למצוא הדרכות בתחומי הבטיחות בדרכים המציעות מערכי שיעור ולומדות אינטראקטיביות המסייעות הן לגורמים המחנכים והן לאדם הפרטי  להרחיב ידע ולהגביר את המודעות בתחומי הבטיחות בדרכים.


עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: הצתה בבית עסק וירי לעבר בעליו
תלמידי בית הספר שילה בכפר סבא
חוויית בטיחות בדרכים לילדים
אישום: התחזה לאחר וסחט באיומים
אישום: התחזה לאחר וסחט באיומים
התחדשתם בדירה חדשה? 4 עובדות שחשוב שתכירו
קיבלה כליה וחיים חדשים
קיבלה כליה וחיים חדשים
לעצור את הגירוש של אם ושני ילדיה המתגוררים בהרצליה
האוטובוס שלא נעשה בו שימוש
אוטובוס באמצע הרחוב
"לוחמת"