ירושלים

'אחת מכל אחת צריכה לדעת'

עיריית ירושלים בשת"פ עם הדסה יקיימו ב-18 בנובמבר, יום מודעות לבדיקה וגילוי מוקדם לסרטן השד להגברת המודעות בקרב עובדות עיריית ירושלים

תמי מאור 13/11/2018
מבנה העירייה מואר בוורוד (צילום: ארז שני)

לרגל חודש המודעות לסרטן השד, תקיים עיריית ירושלים, בשיתוף המרכז הרפואי הדסה, אירוע הסברה באולם מועצת העיר, בתאריך ה-18.11.18 בין השעות 09:30 – 12:00. האירוע מתקיים עבור עובדות עיריית ירושלים ובמהלך היום תתאפשר בדיקה אנונימית ללא תשלום, אשר תבוצע ע"י רופאות הדסה. 

את האירוע תפתח מיכל שלם, ראש הסגל בעיריית ירושלים ולאחר מכן פרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה במרכז הרפואי הדסה תספר לנוכחות, עובדות עיריית ירושלים, על תהליך הבדיקה אותו עוברות נשים, האבחון – בדגש על חשיבות האבחון המוקדם, דרך הטיפול הקיים היום ועד הריפוי. מלבד פרופ' פרץ, יציגו מומחים נוספים מהדסה את הזויות השונות של ההתמודדות עם מחלת סרטן השד, הן המנטליות והן הפיזיות, כאלו הנוגעות במטופלת או במשפחתה והסובבים אותה. בהמשך היום, רות, אשר אובחנה עם סרטן השד תספר את הדרך שעברה מהיום בו אובחנה כחולה, דרך ההתמודדות שלה ועד ההחלמה.

 לסיכום היום יתקיים פאנל מומחיות בהנחיית פרופ' תמר פרץ ובהשתתפות רופאות הדסה: ד"ר עופרה מימון, ד"ר אלואיז בנש, ד"ר סלומה חוצוראולי, נציגת הצוות הסיעודי בהדסה, הגב' עדנה שלום ונציגת מרכז הד"ס, הגב' ליזה מונאס. פאנל המומחיות יענה על שאלות הקהל ויאפשר לקבל מידע שלא תמיד יש את מי לשאול.

 מיכל שלם, ראש הסגל בעיריית ירושלים:  "עיריית ירושלים רואה חשיבות רבה בהעלאת המודעות למאבק בסרטן השד. בשנים האחרונות, מדי חודש נובמבר, אנו מאירים את מבנה העירייה בצבע ורוד במטרה לעלות את המודעות ולגרום לנשים רבות בירושלים להיבדק ולהבין כי בדיקה פשוטה יכולה להציל חייםבירושלים בשל הגילוי המוקדם, אחוזי הריפוי הריפוי מסרטן השד הם מהגבוהים בארץ, אך עדין עלינו להמשיך ולעודד נשים צעירות ומבוגרות כאחת להקפיד  ולהיבדק מדי שנה , זו חובתנו ואחריותנו".

 פרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה בהדסה מציגה את תמונת המצב בירושלים כאשר מנתונים רשמיים עולה, כי מגמות התחלואה בארץ מראות כי עד לפני 5 שנים נצפתה עלייה בשכיחות המחלה אך מגמה זו השתנתה וב-5 השנים האחרונות חלה התייצבות. יחד עם זאת, ישנה עלייה בשכיחות הופעת המחלה ובירידה בגיל התחלואה בקרב נשים ילידות הארץ, הן ממוצא יהודי והן ממוצא ערבי. בירושלים, שיעורי התחלואה נמוכים משמעותית מנתוני התחלואה בתל אביב ובחיפה – אולם בהדסה ישנן הרבה נשים צעירות כמטופלות במחלת סרטן השד, הן ממוצא יהודי והן ממוצא ערבי. במקביל,  שיעורי הריפוי בירושלים גבוהים משיעורי הריפוי בכלל מדינת ישראל. עוד מדגישה פרופ' פרץ כי מבחינה דמוגרפית, במכון שרת בהדסה מטפלים בחולות מכל קצווי העיר, מישובים סובבי ירושלים, וכ-30 אחוז מהמטופלות הן מרחבי הארץ. בנוסף במקום קיימת גם מרפאה לנשים בריאות הנמצאות בסיכון לתחלואה. 

 פרופ' פרץ: "אצל כל אישה קיימת ההבנה שחשוב לאבחן את מחלת סרטן השד בשלב מוקדם. יחד עם זאת, ברור שיש קושי מסוים ללכת להיבדק ואנו מכירים היטב את הקהל הירושלמי החרוץ, ובין שלל העיסוקים הנשים הירושלמיות לא תמיד מוצאות את הזמן להיבדק. לכן, במסגרת חודש המודעות לסרטן השד אנו מנגישים עבורן את הבדיקה ואת הידע ומגיעים – צוות שלם מהדסה, עד לעיריית ירושלים כדי לאפשר לנשים לשמוע, לדעת ולהיבדק".

עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
עלייה מתמשכת באחוז הזכאים לבגרות באילת
מימין לשמאל האחות אילה פרנקו נטלי פרזון האח אלעד גטניו ודר תמר ברקוביץ
קלקול קיבה התברר כחיידק אלים
לפרוח בהוד השרון
אישום: תקף ידידה בשנתה והכה את חברותיה כשניסו לסייע
אישום: תקף ידידה בשנתה והכה את חברותיה כשניסו לסייע
 סיירת ההורים תפסיק את פעילותה
סיירת ההורים תפסיק את פעילותה
מאות משפחות יקבלו סלי מזון לחג
מאות משפחות יקבלו סלי מזון לחג
יש פתרון בילוי לילדים לימי החופש
מה עושים עם פתקיות ההצבעה?
מה עושים עם פתקיות ההצבעה?