ירושלים

מבצע "הזדכות" על הצבים

למעלה מ-100 צבים שהוחזקו בבתים פרטיים בניגוד לחוק, הובאו בשבוע האחרון לעמק הצבאים בירושלים על ידי הציבור, במסגרת פרויקט "הזדכות" ייחודי, בהובלת החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים. הצבים יחיו כעת בשטח העמק, במקום הרבה יותר טבעי להם

כתב לוקאל 24/04/2019
 מבצע
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

"הצבים הם חיות בר ומקומם בטבע. כליאת צב בבית או בגינה היא עבירה על החוק וגורמת לצב נזק בלתי הפיך", מסבירה יעל המרמן סולר, מנהלת הפארק מטעם החברה להגנת הטבע.

בדומה למבצעי הזדכות על ציוד צבאי, בהם אין עונשים ולא שואלים שאלות, כך גם בפארק עמק הצבאים הירושלמי - יותר מ-100 צבים הובאו בשבוע האחרון לפארק, אתר טבע עירוני השייך לעירייה ומנוהל ע"י החברה להגנת הטבע, במסגרת מיזם משותף עם רשות הטבע והגנים שנועד לאפשר להם תנאי מחייה ראויים. הצבים - חיה מוגנת הנמצאת בסכנת הכחדה בישראל ובעולם - חיים כעת במתחם מגורים ייחודי ומקבלים תזונה ראויה, בניגוד לשבייה ביתית. "אנו שמחים מאוד מהנכונות להחזיר את הצבים, שרובם המוחלט לא יוכלו להשתלב חזרה בטבע ואף עלולים להוות מפגע תברואתי לאוכלוסייה הקיימת", מסבירה יעל המרמן סולר, מנהלת פארק עמק הצבאים מטעם החברה להגנת הטבע.

בחברה להגנת הטבע https://bit.ly/2DGkQ1X מתפעלים מעשרות המשפחות שהגיעו לפארק בשבוע ומספרים כי יש המביאים צב או שניים שנותרו בביתם לאחר שהובאו לגן הילדים או נאספו מהכביש, רגע לפני שנדרסו. אולם כמה משפחות הביאו 5-7 צבים ומשפחה אחת ממרכז הארץ אף הביאה יותר מ-30 צבים שהוחזקו יחד במכלאות מאולתרות, ארגזים, בגינה ובמחסן. "הם הגיעו בהרכב מלא - 3 דורות ב-3 מכוניות: סבא, סבתא, ילדיהם ונכדיהם – והביאו עימם 30 צבים שהוחזקו במכלאה בחצר מעל 30 שנה. זה התחיל כשסב המשפחה מצא כמה צבים פגועים והחליט להצילם. הוא שיכן אותם במכלאה בחצר עד שהתחזקו והחלו להתרבות. את הבקועים הוא גידל זמן קצר, את חלקם שיחרר חזרה לטבע וחלקם השאיר, כך שבמשך שנים גדלה הכמות והצטברו יותר מ-30  צבים, שהואכלו בפירות, ירקות ועוד, שפגעו בצבים וגרמו להם למחלות שונות. הם סיפרו כי ברגע שראו את הכתבות בתקשורת ומתוך דאגה אמיתית לצבים, החליטו להביאם אלינו", מוסיפה המרמן סולר.

עומר דראל, בן שירות בפארק עמק הצבאים ויוזם הפרויקט, מסביר שהרעיון נולד מספירה שערך בפארק, במטרה לכמת את הצבים. "לאחר הספירה התבהרו לי שני דברים: כמות הצבים בפארק קטנה, ועדיין מצבם טוב בהרבה מהצבים בטבע בארץ. אחרי שיחות עם חוקרים בתחום ומומחי החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, התברר לי שהקושי הגדול ביותר לצבי היבשה המצויים - למעט אובדן בתי גידול - הוא איסופם מהטבע ע"י אלפי ישראלים. ‌לפרויקט הקטן שיזמתי עבור צבי אזור ירושלים, יש הזדמנות ליצור תפנית בעתיד המין כולו בישראל", הוא אומר.

ברשות הטבע והגנים מציינים כי "הצבים הם חיות בר ומקומם בטבע הפתוח. כליאת צב בבית או בגינה היא עבירה על החוק וגורמת לו נזק בלתי הפיך, לרבות איבוד היכולת לשרוד בטבע הפתוח. לכן חשוב לא לאסוף צבים מהטבע הביתה. אנו מברכים על מתחם המקלט החדש לצבים שהוחזקו בשבי, שנעשה בהיתר של רשות הטבע והגנים ועל פי חוק. לדיווח ומסירה של צב חזרה לטבע ניתן לפנות למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*".

"אנו ממשיכים לקלוט ולקבל צבים מכל הארץ. המכלאה הצנועה שהוקמה הפכה למעין תחנת מעבר בא ממוינים הצבים. השאיפה היא לשחרר לטבע צבים בריאים ולטפל בחולים, כאשר במקביל מבקרי הפארק מקבלים הסבר והמחשה להבדל בין צב בריא לעומת צב שהוחזקו בבית בחצר וניזון מירקות ופירות במקום עשבים טבעיים", מוסיפה יעל המרמן סולר, מנהלת פארק עמק הצבאים מטעם החברה להגנת הטבע.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "מרגש לראות את ההתגייסות של הציבור למען אוכלוסיית הצבים בארץ, בשבוע האחרון הגיעו מעל 100 צבים למרכז הטיפול החדש שהוקם. תמשיכו להביא את הצבים לעמק הצבאים, אני מבטיח שתוכלו להגיע לבקר אותם שוב בכל זמן שתבחרו. הטבע והחי הם חלק מהזהות של ירושלים. נמשיך לשמור עליהם למענם ולמעננו".

הצבים הם קבוצה גדולה ומגוונת של בעלי חיים: ישנם צבים טורפים וצמחוניים, צבים במים וביבשה, צבים גדולים ככלבים וקטנים כחרקים, צבים צבעוניים ואף צבים שחיים יותר ממאתיים שנים. צב היבשה המצוי הוא הצב הקטן והאיטי המוכר לכולנו, הוא הצב הנפוץ ביותר בארץ והיה מצוי בעבר בכל חלקי הארץ מלבד הנגב ומדבר יהודה. הצבים ניזונים ממגוון רחב מאוד של צמחים, עשרות סוגי עשבים, שורשים, פקעות ולעתים אוכלים הצבים אף בעלי חיים קטנים כגון תולעים. רבים הבחינו שבשנים האחרונות רואים פחות ופחות צבים, ואכן, צב היבשה המצוי נמצא בסכנת הכחדה בארץ ובעולם, אם המצב יימשך, ייתכן ובעתיד הקרוב הם ייעלמו לחלוטין. גורמים רבים תורמים למצבם העגום של הצבים: רכבי שטח וטרקטורונים היורדים מהשבילים ונוסעים בסבך דורסים רבים מהם, אשפה הנשארת בשטח מובילה לריבוי של עורבים, תנים, וכלבים משוטטים שטורפים צבים רבים בקרבת הערים. כל הגורמים האלו הם תוצאה ישירה של פעילות האדם, אבל בשנים האחרונות נעשה ברור שאנו מעלימים את הצבים בדרך ישירה הרבה יותר, כאשר אנו לוקחים אותם מהטבע ושמים קת לחייהם כחיות בר.

עוד בירושלים
פלאפל בשקל
כתב לוקאל 13/05/2019
ביצים מסוכנות
כתב לוקאל 17/04/2019
אתר לוקאל 01/08/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
בית הספר ברנר. ההורים מודאגים
ביה"ס "ברנר" יהיה ערוך לשנת הלימודים?
חצבת בגן ילדים ברעננה
עוגת תפוחים עם מיני קוקיס קרמל
צעיר נפצע בינוני לאחר שנפל מצוק באיזור וואדי קלט
נבחרת "אביב" רעננה אלופת התיכוניים בכדורגל אולמות
פקחי המועצה האזורית חוף הכרמל בעת מבצע ניקיון מיוחד שנערך בחופי חוף הכרמל לאחר חג הפסח
מנקים את הזבל של "הישראלי המכוער"
מקדמים את הרפואה בדרום
עתירה מנהלית בנושא הנת"צ