ירושלים

ברכיים כחולות

"מסע אביב" של תנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו'

כתב לוקאל 29/04/2019
צילום באדיבות 'כנפיים של קרמבו'

שבילי העפר בלטו בין כל העצים והירוק מסביב. הם היו עמוסים באבנים רבות השמורות לטבע הפראי. העצים שהקיפו אותם, נעו באחידות לפי קצב הרוח הקלה, ונערים ונערות התרוצצו סביב. רעש של שמחה וצחוק מילא את האוויר.

"מסע אביב" של תנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו', הראשון מסוגו בארץ ובעולם, עמד להתחיל. האוויר מילא את הריאות ברוח נעימה ומוכרת, אותה כינו הצעירים שהיו שם - "רוח קרמבו". נערים ונערות עם ובלי צרכים מיוחדים, בחולצות צבעוניות, שהשתלבו למעין  סימפוניה מרהיבה של בוקר. הלבבות קרנו, החיוכים נמתחו והכל היה כה שונה אך עם זאת כה רגיל.

בתרחיש היפהפה הזה, הדברים הבאים, ימקמו אתכם כזבובים על הקיר, או בשפה של הטבע, כציפורים על העץ.

כששרנו את המוראלים, שירי הגיבוש של התנועה שנשמעו בקולי קולות בכל מקום,בתוך כל ההמולה השמחה הזאת, עיניי נעצרו על ילד קסום ויפיפייה שריר בצבץ בקצה פיו ואיים להכתים את החולצה אותה הכין במיוחד למסע. ברוגע, לקח החונך שלו את המגבת, ניקה בעדינות את פיו והמשיך לשיר ביחד איתו.

כשהיה עלינו ללכת על שבילי העפר והאבנים, בטבעיות, ראיתי את אלון הולך לפני כיסא הגלגלים של אסף, החניך שלו עם שיתוק מוחין, ומפנה כל אבן שהיוותה מכשול לכיסא הגלגלים כדי לאפשר לו לזוז בצורה נוחה ובלי מבוכה.

"כשרצינו לדבר האחד עם השני, בלי שום התלבטות מוקדמת, ירדנו על הברכיים על מנת לדבר בגובה העיניים. לאף אחד לא כיף שמדברים מעליו, ואנחנו רוצים שלחברים שלנו יהיה נוח ונעים. העניין הוא, שבעפר ובאבנים של יער בר גיורא, לרדת על הברכיים זה קצת כואב...

המשכנו הלאה והתעלמנו מהסימנים הכחולים שהראו הברכיים. כי הסימן הזה? הסימן הזה הוא קעקוע. ולקעקוע הזה יש משמעות. המשמעות היא רעות, היא שוויון, והיא אהבה"

אתמול בתחזית מזג האוויר אמרו שיהיה סגרירי, אבל היום, הרי ירושלים הפיצו רק שמחה וחום שהעלימו את התחזית הקודרת מאתמול. האוויר שם היה שונה מכל אוויר בעולם, טהור, נקי. למתבונן מהצד היה ניכר כי מדובר במאות צעירים שפשוט הגיעו ליום כייף של  תנועת הנוער שלהם. במקום היו פזורים עשרות מעגלים מכל הסניפים. מעגלים של חברים. באותו מעגל יישב יהודי חילוני, מימינו ישבה נערה מוסלמית בכיסוי ראש, משמאלו רקדה בת שרות לאומי בחצאית ארוכה עם צעיר הומו, חובש כיפה שרק בקרמבו קיבל אומץ לצאת מהארון. באותו מעגל פגשנו גם בנערה בכיסא גלגלים עם שיתוק מוחין שחונכת אותה נערה שלא מבוגרת ממנה בהרבה שבעצמה לוקה בשיתוק מוחין אבל מתנהלת בהליכון ומבחינה קוגניטיבית נמצאת ברמת תפקוד מאוד גבוהה.

ככה זה בקרמבו, כשעושים זום אאוט מהמעגל, מתגלים במלא תפארתם גווני החברה הישראלית כולה.

״תסתכלו האחד על השני, תסתכלו סביבכם. אני רוצה להגיד לכם מזל טוב״ טליה הראל בז׳רנו, מנכ״לית התנועה, אמרה בהתרגשות: ״עשיתם היום היסטוריה, שכן זהו "מסע אביב" הראשון מסוגו בארץ ובעולם. מסע נגיש ומשותף ל-כ-ל הפעילים. זהו מסע של חברים. מסע תנועתי שמהיום יהפוך למסורת. אז כל הכבוד לכם.״

כשטליה דיברה, אפילו הציפור על העץ הקשיבה בריכוז, וככה בשקט בשקט... היא יכולה הייתה לשמוע גם את הלימת לבבות הפעילים. ועם הקצב הזה, בהרמוניה הזאת, הסתיים לו "מסע אביב" הראשון של התנועה.

ובתקופה הזו, השמש יוצאת ממחבואה, והמכנסיים הקצרים מהארון. אז אם אחד מהם יחשוף ברכיים כחולות, דעו שהסיפור ארוך. ואמנם הקעקוע על הברך הוא זמני, אך על הלב הוא נשאר לנו לנצח.

*** הכותבת היא ליאל  סלמן, 19, בוגרת 'כנפיים של קרמבו'.

 



 

עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
יאחדו שורות?
יאחדו שורות?
חילקו פרסים
היום שאחרי הבחירות (טור אישי)
פיצוץ ושריפה במפעל תעש
פיצוץ ושריפה במפעל תע"ש ברמת השרון
פסטיבל הקולנוע הישראלי הראשון יוצא לדרך בכ"ס
ניצחון להפועל רעננה על בית"ר י-ם
"אנחנו מבינים שעשינו משהו גדול"
ניסני. קשיים ביצירת קשר
ספיר ניסני שוקלת לחזור בה מהודאתה