ירושלים

"לא רק חג האהבה"

מופע מקור מיוחד בבית אבי חי לט"ו באב המשלב מחול ותיאטרון, יום חמישי, 15/8

כתב לוקאל 12/08/2019
כחמישה עשר באב
צילום: יח"צ

לפני שהפך לגרסה העברית החיוורת לוולנטיינ'ז דיי, היה ט"ו באב יום שבו, לפי המסורת היהודית, נקברים ויוצאים מקברים, מחוללים ושומטים גרזנים, מקימים משפחות ומאחדים ממלכות כנגד כל הסיכויים. 

כעת, יקיים בית אבי חי מופע מקור מיוחד ורב-משתתפים (ביום חמישי , 15/8), שבמהלכו יוצגו תגובות אמנותיות, תיאטרליות ומוזיקליות לדרמה הגדולה והנשכחת של ט"ו באב, מדור המדבר ועד ימינו. במהלך האירוע יוצגו חמש עבודות תיאטרון ומחול קצרות שהופקו במיוחד לאירוע, כל אחת בעקבות מסורת, מנהג וסיבה אחרת שבגינה חוגגים את ט"ו באב.

העבודה הראשונה - "ביתר" שמה, מאת עודד ליפשיץ ובבימוי טל ברנר, בהשתתפות יוסי צברי, רוני עינב ואבישי מרידור, תפגיש בין הרוגי ביתר במרד בר כוכבא לבין אוהדי ביתר ירושלים וביתר נורדיה, ותשאל איזה איחוי וריפוי יוכלו להתיר למתים לנוח סוף סוף. העבודה נוצרה בעקבות המסורת שבט"ו באב הובאו הרוגי ביתר לקבורה.

העבודה "קברט הקבר", מאת בן סגרסקי ובבימויו ובהשתתפות מתן סרי ואילון פרבר היא מחזמר קצר על התמודדות של נווד מדברי עם חמשת שלבי האבל של ההמתנה למוות. העבודה נוצרה בעקבות סיפור המוות של בני ישראל במדבר, כשבשנת ה 40 לנדודים הסתיים העונש – בדיוק בליל ט"ו באב.

העבודה "המשמרת האחרונה", מאת יעל טל ובבימויה ובהשתתפות יוסי ירום, תום חודורוב ואיתי דלומי, מביאה לבמה שני חיילים מלאי שכנוע עצמי מתמודדים עם הבשורה שעמדת השמירה שלהם מתבטלת. העבודה נוצרה בעקבות סיפור המחסום שבין ממלכת יהודה לממלכת ישראל, שהשומרים שבו מנעו מאנשי ישראל לעלות לרגל לירושלים – והוסר בט"ו באב.

העבודה "יום תבר מגל – רשומון במערכה אחת", מאת בשמת חזן ובבימויה, ובהשתתפות אליעזר שדיאל, גלית צברי, עדיאל אריאל ויאלי וייס, עוסק בתככים והתולעים שרוחשים מתחת לבית המקדש, בשיח בין כהנים מתים, חיים ומה שביניהם. העבודה נוצרה בעקבות המסורת שבט"ו באב הפסיקו לכרות עצים להבעיר מהם אש על המזבח.

עבודות המחול "אדמה לבנה", בהשתתפות סנונית ברבן, שולי אנוש ועינת גנץ לכוריאוגרפיה של סמדר גושן, ו"קוף חסידה", בכוריאוגרפיה וביצוע של מורן זילברברג, יתמודדו עם פניו המוכרות יותר של ט"ו באב – ריקוד החיזור של המחולות בכרמים.

לדברי רואי רביצקי, המנהל האומנותי של האירוע, ערב מיוחד זה של תיאטרון פרשני נוצר מתוך רצון להביא אל הבמה פנים נוספות, מסעירות, ואולי אפלות יותר, של חג שמוקדש היום לפרחים ושוקולדים – ולהצליח לראות גם בהן סיבה לשמחת חג.

יוצרי האירוע: רואי רביצקי, עודד ליפשיץ, יעל טל, בן סגרסקי, בשמת חזן, סמדר גושן, מורן זילברברג.

"לא רק חג האהבה"- מופע לרגל ט"ו באב, יתקיים ביום חמישי, 15/8, יד' באב, בשעה 21:00. מחיר: 40 ₪. סטודנטים:20 ₪.

ניתן להזמין כרטיסים מראש בקופות בית אבי חי. פרטיםנוספים באתר בית אבי חי: www.bac.org.il.

עוד בירושלים
חשבנו שיעניין אותך גם...
שאול דור נגד רפי סער
רכבו של אביה של נועה קירל עלה באש
נעצרו שני חשודים בחיסול פלילי ביציאה מכפר סבא
נעצרו שני חשודים בחיסול פלילי ביציאה מכפר סבא
שישי בצבעי קק"ל – טיול מודרך ללא תשלום ביער אלעד
צעיר נורה בבת ים
מלאי תקווה
מלאי תקווה
נערכים לחגים
טקס חלוקת תעודות הוקרה לתלמידים מצטיינים במעורבות חברתית בעיר חולון
בחולון מעורבים ומתנדבים