ירושלים

נשיא המדינה פתח את שנת הלימודים בירושלים

נשיא המדינה פתח את שנת הלימודים תש"ף עם תלמידי החינוך המיוחד בבית הספר "הדביר החדש" בירושלים ואת שנת הלימודים בישיבות ובתלמודי התורה בישיבת "מחנים" בה למד דביר שורק ז"ל

כתב לוקאל 01/09/2019
נשיא המדינה בפתיחת שנת הלימודים, צילום: מארק ניימן / לע"מ

"שנת הלימודים הנוכחית נפתחת בחגיגה של חינוך", אמר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הבוקר, יום ראשון, א' באלול, 1 בספטמבר, לתלמידי החינוך המיוחד שקיבלו את פניו נרגשים בשירה ובדגלונים, בבית הספר "הדביר החדש" בירושלים בו פתח את שנת הלימודים תש"ף. אל הנשיא התלוו ראש עיריית ירושלים משה ליאון ומנהלת בית הספר "הדביר החדש" רננה יצחקוב.

בית הספר "הדביר החדש" כולל 30 תלמידים בגילאי 6-21, מקשת רחבה של מגבלות, המגיעים מירושלים והסביבה, משכבות סוציו-אקונומיות וממגזרים שונים.

הנשיא השתתף בשיעור הראשון של התלמידים בכיתת שושן שם פתחו יחד את שנת הלימודים בקליעת חלות ושתילת פרחים בכיתתם החדשה.

לאחר מכן, בטקס שנערך באולם בית הספר, השתתפו גם תלמידי התיכון הסמוך "קשת רא"ם ע"ש סליגסברג", אשר מלווים לאורך השנה בפעילויות משותפות את ילדי ׳הדביר החדש׳.

"אמנות החינוך הירושלמית משגשגת,״ אמר הנשיא. ״ירושלים שלנו התברכה באינספור גוונים שמרכיבים את פסיפס הזהויות שלה. אבל רב-הגוניות של ירושלים, הצבעוניות שלה, מצריכה את מנהיגיה לנקוט ברגישות שתאפשר לכל אחד להשמיע את קולו ולקבל את המגיע לו. זוהי אמנות ההנהגה. וכשמסתכלים על נקודת הפתיחה של שנת הלימודים הנוכחית, נראה שאנחנו צועדים בכיוון הנכון."

הנשיא הודה לראש העיר משה ליאון על כל פועלו למען החינוך בעיר ואמר:

״נראה ששנת הלימודים הנוכחית נפתחת בחגיגה של חינוך חדשני, יצירתי, מגוון, שוויוני. חינוך שהוא בגדר "אמנות החינוך", על ידי הנהגה שיודעת את "אמנות ההנהגה". זו עשייה חינוכית מופלאה. אדוני ראש העיר, כל הכבוד לך."

 

הנשיא הוסיף: "בית הספר שלכם הוא בית ספר לתקווה, "תקוה ישראלית". הוא הוכחה ליכולת שלנו לחיות יחד בעיר הזאת, לראות את היופי שבגיוון. אני בטוח שמציון תצא בשורה ושהמיזם הירושלמי יהפוך למופת עבור שאר ערי ישראל." בתום דבריו הודה הנשיא לצוות בית הספר כולו, על עמלם ומלאכתם הדורשת מסירות, אמונה ואורך רוח.

משם עשה הנשיא את דרכו לגוש עציון לפתיחת שנת הלימודים בישיבות ובתלמודי התורה, בישיבת ההסדר אור תורה מחנים, בה למד דביר שורק ז"ל. את ביקורו ליווה ראש הישיבה הרב שלמה וילק. ״דמותו של דביר שבתה את לב כולנו בעוצמות שהקרינה: תלמיד ישיבת ההסדר שלפני הגיוס קונה לרבו את הספר האחרון של דוד גרוסמן. מבניה היפים של הארץ הטובה.״

עוד אמר הנשיא בדבריו לתלמידי הישיבה: ״יום הזה, בראש חודש אלול, עובר קול גדול בבתי המדרש בארץ ובעולם. קול שמרעיד את הלבבות. חודש אלול" או כפי שאמרו רבותינו, במקום "חודש" אלול, "קודש" אלול. יש כאלה בני עדות המזרח, המשכימים לסליחות. ויש כאלה, המסתפקים בהאזנה, לקול השופר, עם סיום תפילת שחרית. כאן, בישיבת מחניים אין אנו זקוקים לצעקה. ליבנו עוד צועק, מאז נפקד מקומו של דביר שורק הי"ד. את חסרונו אנחנו מרגישים בנפשנו, בלבנו. בן 19 נער יפה עיניים וטוב רואי. דמותו של דביר שבתה את לב כולנו בעוצמות שהקרינה: תלמיד ישיבת ההסדר שלפני הגיוס קונה לרבו את הספר האחרון של דוד גרוסמן. מבניה היפים של הארץ הטובה, שסבו, הרב בנימין הרלינג הי"ד, נרצח בידי בני עוולה בשומרון והוא פועל לקרב בין בני נוער ערבים ויהודים כאן באזור. סמל של תקווה ואמונה ורוחב דעת."

בדבריו באשר לאחריות של מנהיגי ישראל על יצירת מרחב בטוח לכולנו, דיבר הנשיא על פרשת ׳עגלה ערופה׳ ואמר: ״כאשר מוצאים הרוג, חלל, שאין ידוע מי רצח אותו, באים זקני העדה, ואומרים: "יָדֵינוּ, לֹא שָׁפְכוּ אֶת-הַדָּם הַזֶּה, וְעֵינֵינוּ, לֹא רָאוּ. כַּפֵּר לְעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר-פָּדִיתָ, ה', וְאַל-תִּתֵּן דָּם נָקִי, בְּקֶרֶב עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל". כבר חכמינו מדגישים כאן, את הסמל של לקיחת האחריות, בידי זקני העדה. ברור ש'זקני העדה' לא שפכו את הדם, אבל הם מבקשים כפרה. הם מבקשים כפרה, כי עליהם מוטלת האחריות, לקחת את המרחב הציבורי במדינה, ולהפוך אותו למרחב בטוח.״

"זו האחריות שלנו, של מנהיגי ישראל, לדאוג בסיוע צה"ל וכוחות הביטחון, שהמרחב כאן ביהודה ושומרון ובכל רחבי מדינת ישראל יהיה מרחב בטוח." הדגיש הנשיא והוסיף: "מרחב שבו נערה תוכל ללכת עם משפחתה לטבול במעיין, ושבו נער ישוב לבית מדרשו, כשהוא צועד ללא חשש. ואת האחריות הזו איננו מסירים מאתנו."

הנשיא המשיך: "אבל, דביר שלח אותנו עם אחריות נוספת, עם צוואה נוספת. צוואה לשיח ולקשר בין השבטים השונים והזרמים השונים בתוככי העם בישראל. דווקא ערב הבחירות כשהרוחות סוערות והשיח מתנוול, אני מפציר בכם אל תאמינו להסתות, ולהכפשות. אל תקשיבו לקולות, שלהוטים להקצין את השיח, מימין או משמאל. קחו אחריות על ה'יחד' שלנו, כי רק ה'יחד' הזה, הוא הערובה לעוצמתנו הוא הערובה הטובה ביותר לביטחוננו."

הנשיא ברך את ראשי הישיבה ורבני בית המדרש ואמר: ״אשרי בית המדרש שאלו גידוליו. אשרינו שאלו בנינו אוהבי הארץ, אוהבי התורה ואוהבי העם והאדם. מי ייתן ובית המדרש הזה, ימשיך להצמיח גדולים יפים לתפארת עם ישראל, ותהא שנת הלימודים שנה טובה ופורייה שנת שלום בארץ ושמחת עולם ליושביה."

עוד בירושלים
מיכאל פרוסמושקין 17/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 05/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 01/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
שבוע החלל מגיע לפרדס חנה כרכור
שבוע החלל מגיע לפרדס חנה כרכור
מרק כתום - קובה דלעת
ברטוב בוחרים ירוק
ברטוב בוחרים ירוק
שני צעירים טבעו בחוף בהרצליה
מה עם הרבע האחרון?
שני פצועים בפיגוע דקירה בי-ם
מעמד החתימה על ההסכם
הסכם קיבוצי חדש לעובדי "טבע" בכפר סבא
באזור המסוכן