כפר סבא

''עכשיו תורך להציל חיים''

לפני כחודש, נפל מיכאל פגורק מהרצליה מיאכטה לים כ- 13 ק''מ מחופי הרצליה מבלי שחבריו בסירה הבחינו ולאחר כשעה וחצי נמשה מהים כשהוא סובל מהיפותרמיה קשה. לפני כשבועיים חזר לחיים, הוסמך כנאמן חיים של מד''א והופתע לקבל את התעודה מהצוות שהציל את חייו

תמי מאור 04/04/2018
''עכשיו תורך להציל חיים''
מפגש בין מיכאל פגורק שעבר החייאה לצוות מדא שהציל את חייו צילום: דוברות מד"א

לפני כחודש מיכאל פגורק, תושב הרצליה בן 68 חזר עם חבריו מקפריסין ביאכטה, כשהיו 13 ק''מ מחוף הרצליה נשען על מעקה על סיפון הסירה ונפל למים, חבריו שהיו בקומה התחתונה לא הבחינו בו ומיכאל שהחל לשחות ראה את היאכטה הולכת ונעלמת. לאחר כשעה חבריו שעלו לסיפון גילו שהוא נעלם, הם הפעילו אות מצוקה והזעיקו עזרה, הראשונים שהגיבו היו מתי שיטרית ודניאל יחזקאל שהיו בספינת דיג והפליגו במהירות למקום, הם סרקו אחר מסלול הסירה ולאחר כשעה וחצי מהנפילה איתרו אותו בלב ים כשהוא צף על הגב, מותש וסובל מהיפותרמיה קשה עם חום גוף של 26 מעלות בלבד. 

הם העלו אותו לסירה ויצאו לחבירה עם סירה של השיטור הימי שהייתה בדרכה למקום. לאחר דקות בודדות מיכאל הועבר לספינה של השיטור הימי שהעבירה אותו לצוות ניידת טיפול נמרץ של מד''א שהמתינו במרינה בהרצליה כשהוא במצב קשה ובהכרה מעורפלת, במהלך הפינוי לבית החולים בניידת טיפול נמרץ של מד''א הדרדר מצבו של מיכאל, הוא איבד את הכרתו, הצוות נלחם על חייו וביצע בו פעולות החייאה שכללו תרופות, עיסויים ומכות חשמל עד שחזר לו הדופק. הרופאים בבי''ח בלינסון אליו פונה מיכאל המשיכו את הטיפול הרפואי עד שהתאושש וחזר להכרה מלאה.

בדיעבד הסתבר כי מיכאל, סקיפר בהכשרתו, השתתף בתקופה זו כחניך בקורס נאמני החיים של מד''א, קורס בו לומדים במשך 20 שעות עזרה ראשונה והחייאה ולאחר מכן באמצעות אפליקציה ייחודית של מד''א מוזנקים לטפל במקרים של דום לב, כפי שקרה למיכאל עצמו. לפני כשבועים לאחר שסיים את הקורס בהצלחה, במהלך טקס הסיום ברגע מרגש מאוד, פגש מיכאל לראשונה את צוות הניידת טיפול נמרץ של מד''א שהציל את חייו, הרופא ד''ר מיכאל רונן, הפאראמדיק שי רענן והחובש הבכיר ליאור זילברברג שהפתיעו אותו והגיעו על מנת להעניק לו את תעודת ההסכמה כנאמן חיים במד''א.

 פאראמדיק מד''א שי רענן העניק למיכאל את אפוד נאמן החיים וסיפר לו את שאירע ברגעים בהם הוא היה מחוסר הכרה וכיצד נלחמו על חייו. שי הדגיש בדבריו את חשיבות תפקיד נאמן החיים כפי שבסיפור הצלתו של מיכאל באו לידי ביטוי כל החוליות בשרשרת ההישרדות, החל מהדייגים שמשו אותו מהים, דרך השיטור הימי, הטיפול שקיבל בנט''ן מד''א שכלל מתן שוק חשמלי וחיבור למכשיר הלוקאס (מעסה לב אוטומטי) ועד לחולייה האחרונה בבית החולים. שרשרת שלמה שהובילה לכך שהוא יצא על הרגלים ללא כל נזק מוחי.

ד''ר מיכאל רונן סיפר בהתרגשות רבה עם קול חנוק כשדמעות בעיניו: ''לפני כ- 10 חודשים קיבלתי דום לב כשהייתי עם אשתי ובתי באיטליה, רופא הולנדי שהיה במקרה לידי בחנות התחיל לעשות עיסויים וניידת טיפול נמרץ שהגיעה מהר נתנה לי שוק חשמלי והצילה את חיי. אני מרגיש שיש פה סגירת מעגל, אלוקים עזר לי פעם אחת ונתן לי הזדמנות להציל חיים בפעם השני, אני זכיתי להציל את חייך לאחר שהצילו את חיי ועכשיו תורך להציל את חייהם של אחרים''.

חובש בכיר במד''א וחניך בקורס פאראמדיקים, ליאור זילברברג שטיפל במיכאל: ''זה הפתיע וריגש אותי עד דמעות לשמוע שמיכאל השתחרר מבית החולים ללא שום נזק ושהוא מבקש להיפגש איתנו, זה ממש עשה לי צמרמורת. אני זוכר איך רק לפני ימים ספורים נלחמנו על חייו ולא התייאשנו, מצבו היה קריטי ולא היה ברור אם יחזור לחיים. מהרגע שחברנו עם השיטור הימי שחילץ אותו מהים ועד הרגע שהעברנו אותו לצוות הרפואי בבית החולים בילינסון נלחמנו על חייו ולרגע לא חשבנו להפסיק. אי אפשר לשכוח את הרגעים האלו ואחת המסקנות מהמקרה הזה שאני מעביר לחניכים שלי בקורסים שאני מדריך זה שתמיד יש סיכוי ותקווה ואסור להרים ידיים. מיכאל הוא ההוכחה לכך שכנגד כל הסיכויים הוא החלים והשתחרר מבית החולים על רגליו ואין דבר טוב מסגירת מעגל כזו שביקשו מאיתנו להעניק לו תעודה של נאמן חיים כמי שמהיום יוכל לסייע ולהציל את חייהם של אחרים''.

מיכאל פגורק: ''באחד המפגשים שלי עם חבריי לים שכולם סקיפרים עלתה הצעה לארגן קורס נאמני חיים של מד''א, זה נושא חיוני מאוד ומיד נענתי בחיוב כמו יתר חברי. במהלך הקורס קרה האירוע שלא ציפיתי לו ורק מחזק עד כמה באמת חשוב לדעת לפחות ידע בסיסי בעזרה ראשונה. היה לי חשוב מאוד לפגוש אישית את צוות מד''א שהציל את חיי ולשמוע מהם על מה שהתרחש כשהייתי מחוסר הכרה. לא ציפיתי להפתעה כזאת וזה היה מאוד מרגש. אני מאמין שאין מקריות שאפילו שמו של הרופא שהציל את חיי הוא כשמי, מיכאל, וסיפור חייו דומה לשלי. הרופאים בבי''ח בלינסון תיארו את מה שקרה לי כנס גדול. מי כמוני היום מבין עד כמה זה חשוב ואני קורא לכל אחד ואחת לעבור קורס בעזרה ראשונה, אלו דברים בסיסים שאם אתה עושה אותם אתה באמת יכול להציל חיים''.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
נחנך בית הספר היסודי לובה אליאב בראשון לציון
נחנך בית הספר היסודי לובה אליאב בראשון לציון
קו הקיץ חוזר
נרשמים לקייטנות
עשרות מחו נגד המשלוחים החיים
עשרות מחו נגד המשלוחים החיים
מחיר למשתכן בנאות שדה ברעננה
"מחיר למשתכן" בנאות שדה ברעננה
תל גיבורים מתחדשת
רוכב אופנוע נהרג בתאונה
רוכב אופנוע נהרג בתאונה
רוכבים בתקווה