כפר סבא

המדריך לגיזום עצים

כשמדובר בגינה הביתית, ישנם שני מאפיינים נפוצים מאוד בישראל. האחד הוא – בעלי הגינות הפרטיות בישראל אוהבים את הגינה כמו ביתם ולעתים קרובות אפילו יותר. השני – מפאת מחירי הנדל"ן הגבוהים, גודלן של הגינות הפרטיות בישראל הולך ומצטמצם עם השנים ואם בעבר היה מקובל לבנות בית פרטי על שטח של חצי דונם, כיום שטחי הבנייה של בית פרטי עם חצר עומדים במרכז הארץ בדרך כלל על סדר גודל של 200 – 350 מטרים רבועים.

אתר לוקאל 07/05/2018
pixabay גיזום עצים

למרות הנתונים הללו, העובדה שהשטח הולך ומצטמצם לא אומרת שאתם צריכים להתפשר על הגינה – מה שזה אומר שכיום התכנון של הגינה והתחזוקה שלה חשובים מאי פעם ובנושא התחזוקה, מה חשוב יותר עם לא גיזום עצים שנעשה באופן נכון ושידגיש את יופיו של העץ, יתרום לבריאותו ובנוסף לכל אלה, יפנה עוד כמה מטרים בגינה?

למה צריך לגזום את העצים?

אם חשבתם שגיזום עצים נחוץ רק כדי לעשות סדר בחצר ולפנות מעט מקום בשביל הגישה יש לכם טעות. לגיזום עצים יתרונות רבים וחשיבות גבוהה מאוד.

עיצוב העץ

כמה פעמים ראיתם עץ זית מעוצב וחשבתם למה לא בגינה שלנו? גיזום נכון של עץ זית תוך התווית הכיוון והעיצוב הרצויים יכולים להפוך גם את הכניסה לביתכם למושכת ברחוב.

תחזוקה שוטפת

אם נחזור לרגע אל שביל הגישה לביתכם, אני מניח שדי נמאס לכם להתכופף בכל פעם זצריכים לגשת אל מקום מסויים בגינה. גיזום עצים כחלק מתחזוקה שוטפת ימנע את המקרים הללו ואם נעשה זאת באופן הנכון – אפילו לחודשים רבים.

בריאותו של העץ

גיזום נכון יביא לכניסה של קרני שמש ויעודד צימוח בריא וטוב יותר. בנוסף, הסרת ענפים יבשים וחולים תסייע להתפתחות הבריאה של העץ. אם מדובר בעץ פרי – צפו לכמות פרי גדולה וטובה יותר בחודשים הבאים. אם מדובר בעץ נוי – כנראה שתוכלו ליהנות מהצללה טובה וכמובן – יופי.

בטיחות

יש לכם עץ גבוה שבא במגע עם חוטי חשמל או קווי טלפון? יכול להיות שמדובר במפגע בטיחותי שבאחריותכם לטפל בו באופן מידי.

מקומות קינון למזיקים שונים

עצים גבוהים וצפופים מהווים קרקע פורייה להתמקמות של אורחים בלתי רצויים. כך לדוגמה עץ פיקוס שלא נגזם יכול להיות מקום קינון של עטלפים ויונים בעוד שעץ דקל שאינו מגוזם כהלכה יכול למשוך אליו לא פחות מעכברים וחולדות.

אז מה עושים? גוזמים באחריות!

גיזום עצים אינו מסתכם בהנפת מסור חשמלי וכיסוח הענפים שבולטים. מעבר לכך שדרך זו לא תספק את הסחורה, היא עשויה לפגוע בעץ באופן ממשי – החל מתנובת פירות נמוכה בעצי פרי ועד להרס מוחלט של העץ במקרים חמורים יותר.

מועד הגיזום

כדי לגזום עץ באופן הנכון יש להקפיד תחילה על המועד. גיזום של עץ שלא בעונה המתאימה יכול לפגוע בו באופן ממשי בעוד גיזום בעונה הנכונה, יביא לפריצה וללבלוב. לא יודעים מתי צריך לגזום את העץ שלכם? תוכלו ללמוד על המועדים שיש לגזום עצים שונים בכתבה הבאה.

לגזום במקומות הנכונים

לא חכמה להוריד ענפים בלי תכנון וטעם. ראשית זה לא יעיל ושנית זה פשוט לא יפה. כדי לגזום כל עץ באופן הנכון צריך להקפיד ולהתמקד בענפים שנוטים מטה כך שהעץ יוכל לספק נוף עילי על ידי צמיחה מעלה. מעבר לכך חובה לגזום בסמוך לפיצולי הענפים. פעולה זו תעודד צמיחה ולא תדכא את העץ.

האם לשכור גוזם עצים או לעשות זאת בעצמכם?

התשובה לכך תלויה בכמה דברים. ראשית צריך להבין מה גודל העץ שצריך לגזום. אם יש לכם עצי פיקוס גדולים או דקלים, אתם צריכים גיזום עם מנוף שסביר להניח שאין לכם במחסן. כמו כן קחו בחשבון את כמות הגזם שצריך לפנות ואת כמות העצים.

מצד שני אם מדובר בשיח בודד, כנראה שתוכלו לגזום אותו בעצמכם.

למה צריך לשים לב?

לא משנה אם אתם גוזמים לבד או עם בעל מקצוע, כדי שהתהליך יתבצע באופן המיטבי צריך להקפיד על כמה כללים:

1.     בצעו את הגיזום בעונות השנה המתאימות.

2.     בקשו הצעת מחיר מגוזם מוסמך בעל ביטוח ורישיון מתאים לעבודה בגובה. למען הסר ספק, מרבית הגננים אינם גוזמי מקצועיים של עצים ולא יוכלו לספק לכם את השירות הנדרש באופן הטוב ביותר.

3.     הצעת מחיר צריכה לכלול גם פינוי של הגזם. מדובר בעבודה פיזית וממושכת לאדם בודד, אחת כמה וכמה שלא מיומן בסוג העבודות הללו.

4.     גזמתם? מרחתם! גם אם בחרתם לגזום את העץ באופן עצמאי הן אם בחרתם באדם מוסמך, יש לוודא שעל החתכים של העץ מורחים משחה מיוחדת שמטרתה לאחות את הענף ולמנוע היווצרות של מחלות.

כמה עולה גיזום עצים?

כמו כל דבר – תלוי באופי וכמות העבודה אך כדי לקבל מקסימום שירות בפחות כסף מומלץ להשוות כמה הצעות מחיר. שימו לב שכל מי שאתם פונים אליהם מחזיקים ברישיונות מתאימים וביטוח כך שלא תפלו לידיו של חאפר מזדמן.

עוד בכפר סבא
Happy Hour של קניות בכפר סבא
כתב לוקאל 07/03/2019
איריס שפירא ומיכל סלע. חברות אמיצה
קרן שלהבת 10/02/2019
סופי גולדהרוש
כתב לוקאל 05/02/2019
כתב לוקאל 29/01/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
בעקבות ההסלמה: הנשיא ביקר בנתיבות
הטובים לטיסנים
תחת הנהלה חדשה
תחת הנהלה חדשה
מצילה חיים
מדידות הקרינה באורט חולון תקינות
מדידות הקרינה באורט חולון תקינות
רכבת ישראל מתכוננת למזג האוויר הסוער
ישראל בעקבות המזרח הרחוק
ישראל בעקבות המזרח הרחוק
"היו חיים לפני ויהיו חיים אחרי"