כפר סבא

מענק פרישה ופריסת מס

מסיימים מקום עבודה או פורשים לגמלאות וצפויים לקבל מענקי פרישה גבוהים? כדאי שתדעו שאתם לא חייבים לשלם עליהם מס גבוה במועד הפרישה. אם אינכם רוצים להשאיר את הכסף לפנסיה ואינכם מעוניינים לבצע את ההתחשבנות בעתיד, כדאי שתכירו את האפשרות שנקראת פריסת מס

אתר לוקאל 15/05/2018
מענק פרישה ופריסת מס
צילום פרטי

 מאת-  פיטר הוד מומחה לתכנון פיננסי, ביטוח ופרישה

 

פריסת מס, מאפשרת להקטין את חבות המס על מענקי הפרישה וכספי הפיצויים על ידי פריסת מס קדימה או אחורה לעד 6 שנים.

בפריסה לאחור–החלקים שווים על פני שנות העבודה שבגינן משולם מענק הפרישה, אך לא יותר מ- 6 שנים. בפריסה קדימה– על כל 4 שנות עבודה, ניתן לפרוס שנה אחת קדימה, אך לא יותר מ- 6 שנים.

מתי מענק פרישה חייב במס? על פי תקנות מס הכנסה המענק הפטור הוא עד 12,200 ש"ח לשנת עבודה, כל מה שמתקבל מעבר לסכום זה חייב במס.

לדוגמא: אדם עם שכר של 20,000, אשר עבד 10 שנים ופרש, ובקופה הצטברו לו 300,000 ₪. מה דין הכספים האלה?

12,200 השקלים כפול 10 שנות עבודה, שווים ל- 122,000 ₪, המהווים מענק פטור, והיתרה תהיה חייבת במס, עליו להחליט האם לייעד לקצבה, לרצף פיצויים, או למשוך ולבצע פריסת מס. אם ימשוך ללא תכנון ופריסת מס, הוא צפוי לשלם מס שולי החל עליו במועד המשיכה (יש לשים לב כי המענק הפטור משתנה כל שנה וב- 2018 עומד על 12,230 ש"ח)

מתי כדאי לפרוס קדימה ומתי אחורה? פריסה קדימה מומלצת עבור מי שצפויה לו ירידה בהכנסות מיום פרישתו. פריסה אחורה, מומלצת עבור מי שהכנסתו ערב הפרישה נמוכה יותר ממשכורתו/קצבתו שלאחר הפרישה.

טיפ: פריסת המס תחל בשנה שבה תפרשו, למעט במקרה בו תפרשו ב- 3 החודשים האחרונים של שנת המס. במקרה כזה, ניתן להתחיל את הפריסה בשנת המס שלאחר שנת הפרישה. לכן אם יש אפשרות כזו, נסו לדחות את הפרישה שלכם לחודש אוקטובר, זה יכול לחסוך לכם אלפי שקלים.

כיצד עושים זאת בפועל?

את הבקשה לפריסת המס, ניתן להגיש לפקיד שומה באמצעות טופס 116ג. חשוב לציין כי פריסת מס עשויה במקרים מסוימים להיות חרב פיפיות עבורכם, ולכן בעת קבלת ההחלטה האם לבצע פריסה או לא, חובה להביא בחשבון גם את שיעורי המס השונים בין השנים. ייתכן ומה שנראה לכם ככדאי יתברר כצעד לא נכון ולהיפך. יש להביא בחשבון נתונים רבים עד הפרט האחרון, כולל העלויות הכרוכות בהגשת הדו"חות השנתיים למס הכנסה במהלך שנות הפריסה.

עוזבים מקום עבודה או צפויים לפרוש לגמלאות? אני מזמין אתכם לפגישת ייעוץ לבחינת מסלול הפרישה הכדאי ביותר עבורכם.

www.hod-group.co.il     

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
לא שוכחים ילדים ברכב
האגם האקולוגי בפתח תקוה נפתח לקהל
אין רצף לשבילי האופניים
אין רצף לשבילי האופניים
מסע כומתה מקדים
זאת תקופה לא פשוטה עבורנו
"זאת תקופה לא פשוטה עבורנו"
רעננה במקום 6 בדירוג הערים הבינוניות
רעננה במקום 6 בדירוג הערים הבינוניות
מאפה קיגל עם חמוציות
ילד נפצע קשה מפגיעת רכב משמר הגבול