כפר סבא

הדתה במע' החינוך או טעות בשיקול הדעת?

מנכ"ל עיריית כפר סבא איתי צחר מסביר כי האירוע במהלכו הופרדו תלמידים ותלמידות במהלך מופע בהיכל התרבות אינו קשור להדתה וכי מדובר בטעות בשיקול הדעת

זאב שרגא 17/05/2018
בנים לחוד ובנות לחוד, במסגרת פעילות חינוכית (צילום: פרטי)

בתחילת השבוע התחוללה סערה בכפר סבא, זאת בהמשך לפרסום פוסט נוקב של תלמידת תיכון כצנלסון, שלקחה חלק באירוע משותף שהתקיים בהיכל בתרבות, יחד עם תלמידי מדרשת נעם הרצוג ובנות אולפנת הראל. אל הפוסט צורפה תמונה של התלמידים שהם מופרדים למעשה, בנים לחוד ובנות לחוד, כשהבנות ישובות בשורות האחוריות ואילו הבנים, מלפנים.

 "לקחו אותנו להצגה בהיכל התרבות בנושא יום ירושלים. אנחנו ובית ספר דתי", כתבה התלמידה, "והפרדה. כפייה דתית. מתאפקת לא לצעוק. עד מתי?! עד מתי נכבד בלי לקבל כבוד בחזרה? עד מתי נשתוק ולא נילחם על הזהות שלנו? עמד כאן איש שציטט מהתנך. כאילו זו עובדה. מסורת זה חשוב. אבל זה לא בהכרח קרה. עומדת כאן אישה ומדברת על איזה יופי שאנחנו כאן ביחד. אבל אנחנו לא באמת ביחד. פילגו אותנו. די לשתוק!". בהמשך, סיפרו תלמידים כי גם בעמדות המזון שהוקצו לטובת האירוע, התבקשו התלמידים לגשת בהפרדה, בנים לחוד ובנות לחוד.

 הפוסט כאמור עורר סערה גדולה ומיד הפך לשיחת היום בעיר, כמו גם ברשתות התקשורת הארציות, תוך טענות קשות על הדתה המשתלטת על מערכת החינוך בכפר סבא. "רציתי לשתף בתחושת ההשפלה שחשה בתי היום, כשהם הלכו להצגה במסגרת 'סל תרבות' והפרידו בין הבנים לבנות בכיתתה, בגלל שנכחו באולם ילדים מבית ספר דתי", אמרה אחת האמהות, "עם כל הכבוד לרגשות הילדים הדתיים, חלק מהחוויה של הילדים החילוניים היא לשבת ליד חברים מהכיתה. אם הילדים הדתיים רוצים לשבת בנפרד, שישבו בשורות שלהם בנפרד, אין צורך להפריד את כל הילדים שבאים לראות את ההצגה! האם הילדים הדתיים לא רואים ברחוב נערים ונערות הולכים יחד, או בבית הקולנוע? אם כן, הם גם יכולים 'לסבול' לראות נערים ונערות יושבים יחד בהצגה מטעם בית הספר. אני חשה שנכפתה עלינו הדתה ואני מצפה מעיר חילונית, נאורה ותרבותית כמו עירנו למנוע מצב הפרדה כזה בעתיד".

 מנגד, פורסם במגזין פרוגי טור אישי של תלמידת כצנלסון שביקרה את הרעש הגדול שנוצר סביב הפרשה: "הפעם אני לצערי נאלצת לכתוב בנסיבות פחות משמחות. השבוע הותקפה הנהלת בית הספר שלי, תיכון כצנלסון בכפר סבא, על ידי גורמים חיצוניים וכל זאת מפאת אירוע שהוצא מהקשרו בנסיבות מרתיחות. למעשה, שכבת י' הלומדת בבית הספר שלי, יצאה לצפות בהצגה בנושא יום ירושלים. פעילות זו, למיטב הבנתי, נערכה מתוך מטרה לסכם את שיתוף הפעולה שהתקיים בין בית הספר שלי לבין בית ספר נוסף בעיר, אשר במסגרתו נכללו מספר מפגשים ופעילויות לימודיות מעניינות, שבוצעו בקבוצות מצומצמות של בנים ובקבוצות מצומצמות של בנות. כאמור, המפגשים נחתמו בהצגה המדוברת, בה התבקשו תלמידי השכבה לשבת בנים ובנות לחוד," כתבה רגב והוסיפה, "בתור תלמידה בבית הספר המכירה מקרוב את ההנהלה, אני לא יכולה להסכים עם התגובות השליליות, שהופנו כלפי בית הספר שלי וכלפי העומד בראשו. בית הספר שלי הינו חילוני וכן מנהלו, אך מהכרותי עמו אין הוא אדם שאפשר להגיד עליו שהוא מדיר אנשים, או שמא אינו נוהג בכבוד".

 בהנהגת ההורים העירונית מיהרו גם הם להגיב לפרשה ואמרו כי, "ביום ירושלים נערך מפגש בין בתי ספר ממגזרים שונים בעיר, שהיווה את שיאו של תהליך מעגלי שיח וקירוב לבבות בין התלמידים השונים. מסתבר, כי במפגש התבקשו התלמידים לשבת בהפרדה בין בנים לבנות. מבירור שערכנו, עולה כי לא נתקבלה כל בקשה כזו מצד בתי הספר הדתיים, אלא בשיקול דעת של הצוות החינוכי במקום, שככל הנראה רצה לעשות מחווה של רצון טוב. לצערנו, קרה פה מצב של "בא לברך ויצא מקלל". כהנהגת הורים עירונית אנו דוגלים בשוויון, בפלורליזם ובכבוד הדדי. הללו יכולים להתקיים רק זה בצד זה ולא זה במקום זה. אנחנו מעודדים את השיח בין המגזרים ורואים בכך חשיבות ראשונה במעלה ליצירת חברה ישראלית שיודעת להכיל את חילוקי הדעות שלה באופן אחראי ובוגר. ההנהגה ממליצה להפוך אירוע זה לבסיס ללמידה ולשיח ערכי".

 אין כאן הדתה

מנכ"ל העירייה איתי צחר, התייחס לאירוע שהסעיר את העיר: "ראשית חשוב לציין שמדובר במקרה חמור שאנחנו לא מקלים בו ראש אבל צריך להתייחס אליו בשני מובנים: בהקשר הכללי מדובר בחלק מפעילות 'שבוע החינוך' לקירוב בין תלמידים מהמגזרים השונים – מפגשים ושיחות על הנקודות רגישות בחברה הישראלית ולא לטאטא אותם מתחת לשטיח. לאירוע השיא בהיכל התרבות קדמו מפגשים של תלמידות כצנלסון עם בנות אולפנת הראל ושל תלמידי כצנלסון שנפגשו עם תלמידי מדרשת נעם הרצוג. באירוע עצמו היתה אמירה שמהווה טעות בשיקול הדעת, כשהתלמידים התבקשו לשבת בסמוך לתלמידים עמם הם נפגשו. זו לא היתה החלטה נבונה אבל זה מה שקרה.

 "עוד בהקשר הכללי אני לא יכול שלא להזכיר את הפעילות שלנו בעיר לקידום לבבות, לדוגמה חודש הגאווה והסבלנות, או פעילות נשים מנהיגות בכיתות הלימוד, את שיתופי הפעולה עם בתי הספר במגזר הערבי או הקהילה הדרוזית  - מכל הדברים האל לקחת מקרה בודד ולהסתכל רק עליו זו טעות שלא מציגה את התמונה בכללותה.

 "משקרתה הטעות הזאת יש שני דברים שיכולי לקרות. יכולים להגיב כמו שחלק מהאנשים מגיבים ולגרום לאיזו שהיא בהלה וליצור מצב שבו יוחלט שלא להתעסק בנושאים האלה ולוותר על המפגשים האלה – אני וגם הצוות החינוכי לא מאמינים בדרך הזאת. הדרך השניה היא לקחת את המקרה שכבר קרה, נדבר עליו ונפיק ממנו את המרב, נהפוך את זה לשאלה איך מתמודדים, איך מכבדים את האחר ועל מה אנחנו לא מוכנים לוותר כאשר הערכים נפגשים זה מול זה. באירוע עצמו אגב, הייתה הופעה של נשים וגברים ביחד, הייתה שירת נשים אבל כאמור, אנחנו לא מקלים ראש בטעות שנעשתה".

 

 במהלך ל"ג בעומר עלו טענות דומות על הדתה, נוכח אירוע חגיגי לילדים שערך בעיר ארגון חב"ד בהשתתפות יובל המבולבל, איך אתה מתייחס לזה?

"לפני זמן מה במסגרת פינות הלאום ביקשנו להעצים את פעילות הנשים ותלינו תמונה של שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות בבתי הספר. הגיעו אליי פניות לא מעטות מהציבור הדתי \ ימני שמבחינתם אסתר חיות היא סדין אדום ואמרתי להם את מה שאני אומר לכולם: אף אחד לא הולך לשום מקום, כולנו נמצאים פה וצריכים ללמוד ביחד. באותו יום בדיוק הגיעה אליי מחאת תושבי השכונות הירוקות בנוגע לחגיגות חב"ד וגם להם אמרנו את אותו הדבר, בדומה לדיונים והחששות שעלו אודות שבוע הגאווה והסובלנות. לטאטא את הדברים מתחת לשטיח לא יפתור את המחלוקות, אנחנו צריכים למצוא את המכנה המשותף ולראות איך אנחנו חיים ביחד אבל בעיקר – לא להיבהל – מי שרואה אירוע של חב"ד לא חוזר בתשובה ומי שיראה פעילות של חודש הגאווה ישתייך לקהילה הלה"טבית. אנחנו צריכים להוריד את המתיחות ולהסתכל בראייה יותר מפוקחת. מדובר בנושאים שנוגעים בעצבים החשופים של החברה בארץ אבל העיר כפר סבא בשלה לעסוק בסוגיות האלה".

  אתה רואה בעיר תהליך של הדתה בשנים האחרונות?

"אני רואה את מרוץ כפר סבא שמתקיים בשבת ויש כאלה שזה פוגע ברגשותיהם, אני רואה אירועי חב"ד שיש כאלה שזה פוגע בהם אבל אני לא רואה תהליך של הדתה בעיר אלא חיים משותפים שלעיתים לא הכל מתנהל בהם רק לפי סדר היום שלך".

במערכת הפוליטית מגיבים 

מי שהיה הראשון להגיב לדברים במישור הפוליטי הוא המועמד לראשות העירייה, עילאי הרסגור-הנדין (מרצ) שאמר: "כשהוזעקתי להיכל התרבות חשבתי שמדובר בשורות נפרדות לבנים ובנות, אך לא ציפיתי לראות את כל הבנים בשורות הקדמיות ואת כל הבנות מאחור, ממש כמו בקווי האוטובוס החרדיים שנאסר על הפעלתם. מדובר בחצייה ברורה של קו אדום, ומערכת החינוך כפי שאני מתכנן אותה לא תגיע לקו הזה וגם לא למקרים גבוליים. אני לא מוכן שיפילו את האחריות על מורה זו או אחרת, משום שהיא לא הייתה חושבת לעשות זאת אם הייתה מדיניות ברורה שמועברת לצוות החינוכי. תגובת העירייה גם לא מסבירה את העובדה שחלק מהתלמידים המשיכו משם לפעילות נוספת בהפרדה מגדרית בהוראת מורה אחר ובפרסום לקראת שבוע החינוך, שבו נכתב שיהיו פעילויות בהפרדה. מערכת החינוך הכפר סבאית שבה התחנכתי לא הייתה כזאת. לא כך יש לנהוג".

 המועמד לראשות העיר עו"ד יובל לוי (תפו"ח) התייחס גם הוא לאירוע וביקש להרגיע את הרוחות: "כפר סבא, מאז ומעולם, הייתה ידועה כעיר שחרתה על דגלה את הסובלנות ואת הרב-גוניות של תושביה. במוסדות החינוך של כפר סבא דוגלים בפלורליזם על כל גווניו. כפר סבא היא עיר בה מתערבבות קהילות שונות, מזרמים שונים והכל נעשה בהרמוניה ובצורה שיוצרת כור היתוך שיכול לשמש דוגמא למקומות רבים בארץ ובכלל. אלא שהשבוע קרה מקרה, שלא היה צריך לקרות. ציער אותי שדווקא ביום כזה, יום ירושלים, בו אנו מציינים את אחדות העם, קרה הדבר הזה. ראשית צריך להבהיר כי לא מדובר במגמה, וכי מדובר בטעות אנוש ואל לנו להאשים את הש"ג. על מנהלי מערכת החינוך בעיר לקחת אחריות על המקרה. עליהם לקבוע כללים ברורים כדי שמקרה כזה לא יחזור על עצמו. אנו נמצאים בשנת 2018, וזכינו לחיות במדינה בה כל הזרמים תרמו ותורמים להקמתה וקיומה בעולם הנאור. צריך לכבד את האחר ולחיות האחד לצד השני, ולא האחד על חשבון השני – ואת המסר הזה צריכים לחדד ראשי מערכת החינוך העירונית והנהגת העיר. לא יעלה על הדעת שתהיה הפרדה בין בנות לבנים באירועים שהם באחריות המערכת העירונית – אף אח לא צריך למצוא את עצמו נדחק לאחור. כשאהיה ראש עיר אתווה מדיניות ברורה בנושאים מסוג זה. כשאכנס ללשכת ראש העיר, אקדם את השיח וההידברות בין התושבים - במיוחד בין בתי ספר ותנועות הנוער. צריך לזכור שהם דור העתיד והכל מתחיל בהם, הכל מתחיל בחינוך".

המועמד לראשות העירייה, חבר המועצה לשעבר יאיר אברהם: "בערב שבו פורסמה הידיעה ביררתי את העובדות עם מנהל בית-הספר כצנלסון ומנכ"ל העירייה. מתברר כי בשל טעות של מורה חלק מהבנות נפגעו והרגישו מודרות, ואילו חלק אחר חשו שאין בעיה. לשתי הקבוצות יש סיבות שונות להגיב כך וזה בסדר. תפקיד אנשי החינוך הוא לשקף את התחושות האלה ולשוחח איתן על כך.  נדמה לי שיש קונצנזוס רחב בעיר על כך שאסור לכפות הפרדה, ולבטח לא להדיר בנות. לכן, פוליטיקאים שלוקחים סיטואציה כזו ומבזים את כבודה של העיר בכל כלי התקשורת אינם ראויים לאמון הציבור".

חגי לובר, מנהל תיאטרון אספקלריא שההצגה מבית התאטרון "איזו מדינה" הועלתה באירוע הגיב ואמר: "עובדתית זה לא נכון. היו כאלה שישבו מעורב והיו כאלה שישבו בנפרד, כדרכן של אולפנות להיות נפרדות". הוא הוסיף כי "אנשים מסויימים מחפשים כל מקום את הזאב הנורא ששמו הדתה. חבל שמחפשים בכל מקום לראות איך אנחנו יוצרים פלגנות במקום ובכנס שכל עניינו היה אחדות. הפרדה בין בנים לבנות הולמת את שיטת החינוך של אולפנות וישיבות תיכוניות ואם יש כאלה שמעוניינים לעשות פעילויות משותפות לבנים ובנות, לא כל כך נורא שהם בחרו לשבת בנפרד, חבל להפוך דווקא אירוע של קירוב לבבות ואחדות בין דתיים לחילוניים, בין דתיים לחילוניות, לאירוע מפלג".

 

 

zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
זקוקים לעזרה
"החיוך שלהם שווה הכול"
להקים פסי האטה וכיכר
ה-מ-נ-ט-ו-ר-ים
המו"מ להרכבת קואליציה נמשך
'שלוות הנתינה'
"מובייל החשיש"
שוטר ובנו נהרגו בתאונה בדרום