כפר סבא

תאונה בדרך לעבודה/מהעבודה

תאונה בדרך אל העבודה או בדרך מהעבודה מדי שנה, נפגעים בישראל עובדים רבים במהלך ובעקבות עבודתם. עובד אשר נפגע תוך כדי עבודתו, ועקב עבודתו, זכאי להיות מוכר כנפגע עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

אתר לוקאל 21/05/2018
צילום פרטי

מאת- עו"ד ענת צפדיה

לעיתים אדם נפגע בתאונת דרכים, בדרכו מביתו לעבודה, או בדרכו מהעבודה הביתה, התאונה תחשב בנוסף להיותה תאונת דרכים, גם כתאונת עבודה. משמעות הדבר הינה שהנפגע בתאונה שכזו, יוכל להגיש תביעה כנפגע בעבודה במסגרת ביטוח לאומי ולקבל, במידה ותביעתו לא תידחה, את הפיצוי המתאים לנזק שנגרם לו.

תאונת דרכים תוכר כתאונת עבודה אם יצליח הנפגע להוכיח שהפגיעה נגרמה עקב סיכוני הדרך,  וכי אכן היה בדרכו מהעבודה בדרך יומיומית ומקובלת שבה הוא נוסע באופן קבוע. סטייה מן הדרך מנתקת את הקשר בין תאונת הדרכים ועבודת הנפגע ולא תוכר כתאונת עבודה.

ישנן סטיות מקובלות שלא ינתקו את הקשר בין תאונת הדרכים ועבודת העבודה לדוגמא:

עובד שליווה את ילדו לגן / לבית הספר או בחזרה, או עובד שעצר על מנת להתפלל בבית תפילה, או עובד עצר בדרך לצורכי עבודה, וסטייה שמטרתה עקיפת פקק תנועה- במקרים מעין אלו תוכר התאונה כתאונת בעבודה.

 

סטיות מהדרך שלא יוכרו וינתקו את הקשר בין תאונת הדרכים לעבודת הנפגע לדוגמא:

אדם חוזר ממקום עבודתו עוצר בקניון, חוזר לרכבו בדרכו לביתו ואז מתרחשת התאונה – לא תוכר כתאונת בעבודה. 

אדם אשר חוזר ממקום עבודתו לקחת את בנו מחבר או מחוג, או אדם אשר בדרך חזרה מעבודתו עצר בדואר או בבנק או לכל עניין אישי אחר ואז ארעה התאונה – לא תוכר כתאונת עבודה

 

נפגע בתאונה שאכן עונה על הקריטריונים של פגיעה בעבודה, יוכל לתבוע  בגין פגיעה בעבודה מול המוסד לביטוח לאומי, ואף יוכל לתבוע על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים – תביעה אזרחית ובמסגרתה לתבוע את נזקיו מחברת הביטוח שמבטחת את הרכב בביטוח חובה, הבחירה בין המסלולים או הבחירה בסדר התביעה הינה חשובה ומכרעת לצורך מימוש זכויות מקסימליות וקביעת אחוזי הנכות בגין הפגיעה.

באם נבחר המסלול הראשוני מול הבטוח הלאומי חשוב לזכור:

על הנפגע לפנות לטיפול רפואי בזמן הסמוך ביותר לאירוע, לדווח כי מדובר בתאונת עבודה בדרך לעבודה, ולהקפיד לתאר לרופא באופן מפורט את הכאבים וההגבלות מהן אתה סובל.  

לאחר מכן על הנפגע לדווח לבטוח לאומי על התאונה, למלא את טפסי התביעה כנדרש ובסיוע מקצועי, להתייחס לכל הפגיעות והמגבלות בעקבות התאונה, ראשית בהתאם לדווח הזה יזומן הנפגע לוועדה רפואית על מנת שתקבע את אחוזי הנכות ושיעור הפיצוי שישולם לו ע"י ביטוח לאומי, שנית הנכות שתקבע הועדה, תחייב אח"כ את חברת הביטוח של הרכב, במסגרת תביעת הפיצויים שיוכל הנפגע להגיש נגדה. ולכן יש להתייעץ עם עו"ד המומחה בתחום ולפעול ע"פ המלצותיו.

 

האמור לעיל אינו מהווה חו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
אסי דומב , פוטר במפתיע
זעזוע במחלקת הנוער של הפועל הוד השרון
"עובדי קניון שרונים תופסים את מקומות החניה שלנו"
תוכנית האיצטדיון
בדרך לאיצטדיון עירוני בחדרה
הפוליטיקה של כפר סבא
הפוליטיקה של כפר סבא
מחכים לצלצול
מחכים לצלצול
 עיריית רעננה סירבה לפתוח יחידה לטיפול בהתמכרויות בסמים ואלכוהול
עיריית רעננה סירבה לפתוח יחידה לטיפול בהתמכרויות בסמים ואלכוהול
מרוץ רהט השנתי
דור העתיד של האצנים בנגב
תושב כפר קאסם מואשם במגע עם סוכן חוץ