כפר סבא

משכנתה במסלול מיוחד

חליתם או פוטרתם? ילדתן? הצעת חוק, שאושרה לקריאה ראשונה, תאפשר לכם לקחת משכנתה עם מסלול שיאפשר דחיית תשלום בנסיבות מיוחדות

תמי מאור 28/05/2018
מסלול משכנתה מיוחד (תמונה להמחשה iclipart)

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה בשבוע שעבר, לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ רועי פולקמן לתקן את חוק הבנקאות, על מנת לאפשר ללקוחות בנסיבות מיוחדות, בהן של אבטלה, מחלה או לאחר לידה, לקבל דחייה במועד פירעון של הלוואות לדיור. ההצעה נועדה לתת פתרון לבעיה שנוצרת לנוטלי משכנתאות שאיבדו את מקור פרנסתם ומתקשים לעמוד בהחזרי התשלום החודשי באופן זמני, אם מדובר במובטלים, חולים לתקופה ארוכה של מעל ל-3 חודשים, או לקוחה שילדה ולא חזרה לעבודה בתקופה של חצי שנה לאחר הלידה.

יו"ר הוועדה, ח"כ כבל, אמר כי מדובר בהצעת חוק צרכנית ממדרגה ראשונה, שמעניקה ללקוח סוג של ביטוח מפני מצבים קשים, וגם אם תסייע רק לחלק מהאנשים מדובר בשינוי גדול ומשמעותי עבורם. עוד הוא הוסיף כי חשוב שהלקוחות ידעו בדיוק מה התנאים עוד לפני שהם מממשים את האופציה.

ח"כ פולקמן הצטרף לדברים והזכיר כי הבנקים מציעים אפשרויות דומות כבר כיום, אך הדבר לא מוסדר ולא מחייב. הוא ציין כי הגיע להבנות עם הפיקוח על הבנקים, שיאפשרו להסדיר את האפשרויות לקבל דחייה בנסיבות מיוחדות וכן יאפשרו ללקוח לדעת מה המחיר של הפעלת האופציה. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא הוסיף כי צריך לוודא שהדבר לא יוביל למצב של ייקור המשכנתה ללקוחות אחרים.

לפי ההצעה שאושרה פה אחד, הבנקים יוכלו להציע ללקוחות, בעת נטילת המשכנתה, חוזה הכולל אפשרות לדחייה במקרים הללו. עוד מוצע לקבוע כי דחיית התשלום תהיה לשלושה חודשים לפחות, אלא אם הלקוח ביקש תקופה קצרה יותר, ולאורך תקופת ההלוואה יתאפשרו עד  3 דחיות ולא יותר מדחייה אחת בשנה. כמו כן יצטרכו הבנקים למסור ללקוחות מידע על התנאים של דחיית התשלום, ובכלל זה עלויותיו. כמו כן אושר כי ההצעה תחול על הלוואות שינטלו לאחר מועד כניסת החוק לתוקף.

חבר הנהלת התאחדות יועצי מימון לדיור, רימון חייט, אמר גם הוא כי כבר כיום הבנקים יודעים מה המחיר של האופציה ומשווקים זאת באופן אגרסיבי באינטרנט, ומה שצריך לבקש הוא שגם הלקוח ידע מה המחיר של האופציה. סגנית המפקחת על הבנקים, עודדה פרץ, אמרה כי ההצעה מקובלת על בנק ישראל, אך הוסיפה כי צריך להחיל אותה גם על נותני הלוואות חוץ בנקאיות לדיור, ולא רק על הבנקים.

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
שמו של רוכברגר יוסר משם סיעת "רמת השרון שלנו"
תפריט בריא בקפיטריות בבתיה"ס
רכש חדש להפועל כפס
רכש חדש להפועל כפ"ס
העצים בוכים, צועקים הצילו
"העצים בוכים, צועקים הצילו"
המרכז הרפואי מאיר למען ניצולי השואה
המרכז הרפואי מאיר למען ניצולי השואה
משה פדר נהרג ברכבו
תושב כפ"ס נהרג מפגיעת טיל בדרום
פתיחה קשה
מרוץ רונן ה-20 נערך בעכו
מרוץ רונן ה-20 נערך בעכו