כפר סבא

'הציבור לא מעוניין שמחירי הנדל"ן ירדו'

ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר, טוען שהסיבה לכך שמחירי הנדל"ן לא יורדים משמעותית היא ציבור בעלי הדירות שרוצה שערך הנכסים שבידיו לא ירד או אפילו יעלה

תמי מאור 11/06/2018
'רוב הציבור לא מעוניין שמחירי הנדל
ניר שמול. לא רוצים שהמחיר ירד (צילום: תומר פדר)

ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר, מתייחס לנתונים לפיהם מחירי הדיור בשנה האחרונה ירדו ב-0.1 אחוז בלבד, ותולה את האשמה בציבור.

לדברי שמול, נכון להיום, הירידה השנתית במחירי הדיור בשנה החולפת היא ירידה של 0.1 אחוז. כלומר, שלמרות מאמצי הממשלה להוריד את המחירים בשלוש שנים האחרונות,  מחיר דירה בשנה החולפת ירד רק ב-2000 שקל בממוצע לדירה של 2 מיליון שקלים וב- 1000 שקל לדירה של 1 מיליון שקלים .

שמול: "המחירים לא יורדים כי רוב הציבור אינו מעוניין שהמחירים ירדו.   הסיבה לכך היא שנכון להיום ל-% 63 ממשקי הבית בישראל יש דירה בבעלותם, דירה שיש עליה משכנתה ואנשים אלו לא רוצים שהמחירים ירדו. הם רצו שהמחיר יהיה נמוך ויירד כל עוד הם לא קנו את הדירה, אבל מרגע שהדירה נקנתה והם לקחו הלוואה כדי לממן אותה כמו מרבית הרוכשים בישראל, אין להם שום רצון שהמחיר יירד להפך הם רוצים שהמחיר ייעלה. כלומר רוב השוק הוא נגד ירידת מחירים . זו הפסיכולגיה של הכלכלה, על זה טברסקי וכהנמן קיבלו פרס נובל וזה רוב הציבור בישראל.  הסיבה לכך היא שרוב הציבור בישראל מחזיק בנכסים והוא לא רוצה שהמחירים שלהם ירדו. מיעוט ממשקי הבית בישראל שוכרים דירה, והם המיעוט שרוצה שהמחיר ירד. לאו דווקא של הרכישה, אלא גם של ההשכרה,  כי לחלקם אין את ההון העצמי הדרוש לרכישת דירה והם בכל מקרה ישכרו דירה בשנים הקרובות".

עוד לדביר שמול, "צריך להבין כי ישנו פרדוקס גדול בדברים, כי כאשר מחירי הנדל"ן עולים, הילדים שלנו יתקשו בעתיד לרכוש דירה.  אני טוען שאנחנו וההורים שלנו לא חושבים כך בהקשר הזה של ילדינו (כי זה ארוך טווח), אלא חושבים איך הנכסים שלנו ימשיכו לעלות ולעלות ככל שעובר הזמן. זאת, כדי שנוכל להוריש לילדים שלנו נכסים עם ערך כלכלי גבוה יותר ביום לכתנו מהעולם. אנו חושבים יותר על הירושות שנוריש לילדינו, מאשר מה יעשו ילדינו כשמחיר ממוצע של דירה בישראל יהיה 3 מיליון שקלים ולא 2 מיליון שקלים כפי שהוא היום, במרבית אזורי הביקוש, או 1.5 מיליון בפריפריה.  לכן, לדעתי, השוק נלחם מלחמת חורמה בתוכניות של הממשלה, לעתים לא בידיעה רציונאלית על השלכות מעשיו,  ולכן אנשים לא מורידים את מחירי הנכסים שבבעלותם" .

 


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
40 שנות אופנה
40 שנות אופנה
אלופי עולם
מלון דירות הוצת בירושלים: 7 נפגעו
מלון דירות הוצת בירושלים: 7 נפגעו
הבלם מדבר
אוטובוס פגע בהולכי רגל בבית שמש
אוטובוס פגע בהולכי רגל בבית שמש
קניון סירקין פותח דוכן שכולו טוב TNX
דוכן שכולו טוב נפתח בקניון עופר סירקין
אייל ינאי
רוב הקבלנים צופים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות
פרסום ראשון: נדב דואני חתם על הסכם שת"פ עם "הליכוד"