כפר סבא

אכיפה סלקטיבית בכפר סבא?

בשבועיים האחרונים דרשה עיריית כפר סבא הסרתם של שלטי בחירות של מועמדים בעיר, לעומת מועמדים אחרים שלא

זאב שרגא 24/06/2018
אכיפה סלקטיבית בכפר סבא?
איתי צחר. פרסם הבהרות (צילום: דוברות)

קבוצות הוואטס אפ העירוניות העוסקות בבחירות המקומיות בכפר סבא רעשו וגעשו השבוע, זאת בהמשך לדיווחים אודות התראות ודו"חות שרשמו פקחי העירייה לתושבים התומכים במועמדים לראשות העירייה או למועצה וביקשו לתלות שלטי תמיכה בהם במרפסות ביתם או על גבי גדרות בבתים פרטיים.

המועמד למועצת העיר, עדן רחמים, מספר על התנהלות תמוהה לטענתו במהלכה נרשם לאחד מפעיליו דו"ח בגין תליית שלו על גדר חצר ביתו. יתרה מכך, רחמים מציג את הדו"ח שנרשם לו בסכום של 320 שקל ולצדו התראה באותו נושא לכאורה, שנרשמה 3 דקות לאחר רישום הדו"ח עצמו. "לפני מספר ימים נסעתי ברחובות רעננה, הוד השרון, פתח תקוה, גבעתיים ורמת גן -בכל המקומות ראיתי חגיגת דמוקרטיה עם שלטים בשטח הפרטי של התושבים, בחצרותיהם ועל גדרות הגינות, שלטים בכל הגדלים האפשריים", אומר רחמים, "תליתי שלטים שלי כמתמודד למועצה, ברשות ובאישור בעלי הבתים הפרטיים, על גדרות הגינות ופקחים שהגיעו למקום מיד רשמו לי דוחות ובאותה שניה גם קיבלתי קנס, למרות שהורדתי את השילוט מיד. בהמשך נודע לי שפקחים ביקשו מדייר להוריד שלט בחירות ממרפסת בית פרטי. לא הוגן ולא חוקי לאלץ אותנו המתמודדים, שאינם בעלי אמצעים ומצטמצמים בהוצאות מכיסם הפרטי, ללא סיוע תורמים, להשתמש בשלטי חוצות שידוע לכל מה המחירים ומה העלויות שלהם. חבל לאבד מתמודדים בעלי יכולות לתרום לתושבי העיר, עקב הצרת צעדיהם תוך אכיפה קשה ומיותרת שגם מנוגדת לחוק להבנתי".

 בהמשך מעדכן רחמים כי פנה אל מחלקת השילוט בכדי לבדוק כיצד ניתן לאשר את תליית השלטים ונתקל בבירוקרטיה רבה. "ראשית  אין אישור לתליית שלטים הגדולים מ-50 על 70 ס"מ, מותר רק שלטים קטנים", הוא אומר, "ביקשתי לתלות שלט קטן בבית שלי ונאמר לי לשלוח במייל הדמייה, איפה יתלה השלט, איך זה יראה ואולי צריך קונסטרוקטור. הבקשה תעבור ליועץ המשפטי ולאחר אישור אני אוכל לתלות את השלט המסכן. זה מקומם  ודורש טיפול מיידי. מנהלת מחלקת שילוט אומרת שלא נתנה שום אישור, לאף מועמד, לתליית שלטים גדולים במרחב הפרטי".

 פעילים של המועמד לראשות העירייה שאול דור, מדווחים גם הם על התראות שקיבלו בנוגע לתליית שלטי הבחירות ואילו המועמדת לראשות העירייה, מירית שקד ברק, מציגה שני דו"חות שקיבלו פעיליה, גם כן בגין תליית שלטי תמיכה. "בכל הערים מסביב מתקיימת תעמולת בחירות חופשית, ססגונית ומאפשרת ביטוי מלא של הדמוקרטיה", אומרת שקד ברק, "משום מה, עיריית כפר סבא בחרה לנצל באופן מקסימלי את החוק ולהקשות על התארגנויות דמוקרטיות וחדשות. לא יתכן שבעיר שלנו הגענו למצב, שמנסים למנוע מהתושבים להביע את תמיכתם באופן דמוקרטי ושקוף.  אני קוראת לראש העיר, צביקה צרפתי, לעודד תעמולת בחירות פתוחה, דמוקרטית, הגונה ושוויונית. כל הערמת הקשיים הזו לא תעצור את רצון הציבור וכמיהתו למנהיגות חדשה, רעננה, נקייה ומעודכנת. כפר סבא הולכת לקראת עידן חדש ושום דוח והסרת שלט לא יוכלו לעצור זאת".

בתוך כך הוציא בתחילת החודש מנכ"ל העירייה, איתי צחר, הוראות סדורות אודות אופן תליית שלטי הבחירות, אולם נראה לכאורה, כי הן אינן נאכפות באופן שווה. על פי המזכר "הצבת מודעות ושלטים עד ליום 31.7.2018 , תהא כפופה להוראות חוק העזר ולקריטריונים שנוסחו מכוחו. חוק העזר העירוני קובע חובת הגשת בקשה לקבלת רישיון בגין כל שלט או מודעה קודם להצבתם. הבקשה תיבחן על ידי מחלקת השילוט באשר לגודל השלט, החומר ממנו הוא עשוי, מיקומו המבוקש, האם נדרש בגינו היתר בניה ו/או אישור קונסטרוקטור ו/או חשמלאי וכיו"ב תנאים ושיקולים נוספים המפורטים בקריטריונים על פיהם בוחנת מח' השילוט בקשות כאמור".

ביקשנו לבדוק מי מהמועמדים קיבל התראות או דו"חות ומי לא.

המועמד לראשות העירייה, רפי סער, מסר בתגובה: "לא קיבלתי דוח כיוון שלא הצבתי שלטים, לאחר שבחנתי את החוק. ההחלטה הייתה להמתין להתבהרות העניין ולא לפעול בניגוד לכללים".

 המועמדת לראשות העירייה הדר לביא לא קיבלה אזהרות או דו"חות ומסרה בתגובה: "העובדה שמרגישים שקיימת איפה ואיפה זו דוגמה נוספת לחוסר האמון של הציבור במערך הקיים והצורך לשנות הוא אמיתי וחזק".

המועמדים לראשות העירייה, יאיר אברהם, עילאי הרסגור הנדין וממה שיינפיין לא החלו בתליית שלטי הבחירות, כמו גם המועמד לראשות העירייה משה נוח, שהסביר כי לאחר בחינה משפטית החליט להוריד את השלטים שלו לעת עתה. 

ממטה הבחירות של המועמד לראשות העירייה, יוסי סדבון, נמסר בתגובה: "קיבלנו מספר דרישות להסרת שלטים שהוצבו בשטח פרטי ולא על הגדרות. השלטים הוסרו והנושא הועבר לבחינה משפטית". בהמשך פנה סדבון אל היועץ המשפטי לעירייה ודרש לבטל מיידית את כל הדרישות להסרת שלטים בבתים ודירות מגורים. לדברי היועץ המשפטי של מטה הבחירות, עו"ד גדיאל בלושטיין, חוק העזר עליו מסתמכת העירייה כלל לא עוסק במערכות בחירות אלא בשילוט מסחרי רגיל והניסיון ל"הלביש" עליו כללים למערכות בחירות חוטא לחוק ולזכויות יסוד של כל אזרח כפר סבא הנוגעות לבחירות. עו"ד בלושטיין ציין כי ניסיון למנוע התקנת שילוט בבתים ודירות, וניסיון למנוע מאזרחים להביע את עמדתם וההעדפות שלהם לגבי מי ייבחר לראשות העיר, מהווה התערבות לא ראויה של הגורמים הפוליטיים בעיר המצויים בניגוד עניינים ברור.

בעקבות סימני השאלה הרבים הוציא מנכ"ל העירייה איתי צחר הבהרה למועמדים ביום ד' השבוע, בה נכתב כי: "בהמשך להנחיות שפורטו במכתב מיום 5 ביוני 2018 בנושא שבנדון, ובעקבות שאלות שהתקבלו לעניין זה, מצאתי לנכון להעלות על הכתב מספר הבהרות בנוגע לאכיפת הנושא על ידי הרשות המקומית: תותר הצבת מודעות ושלטים של תעמולת בחירות שיוצבו בתחום שטחים פרטיים עד למועד קיום הבחירות על פי הכללים הבאים: גודל שלטים או מודעות כאמור מוגבל ל-300 על 100 ס"מ. אין להציב שילוט כאמור על גדרות חצרות פרטיות וכן בכל מקום אחר הגובל עם שטח ציבורי. בגין שלטים התואמים את הכללים האמורים בסעיף 1 לעיל לא נדרש רישיון שילוט. תתבצע אכיפה קפדנית ביחס לכל שלט שלא יעמוד בתנאי מהתנאים שפורטו לעיל. ההנחיות המפורטות במכתב מיום 5 ביוני 2018, נותרו ללא שינוי".


  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרצל שומר על הבריאות
הרצל שומר על הבריאות
רוצים לראות את התוכנית המלאה
רוצים לראות את התוכנית המלאה
"מדובר בסיכון בטיחותי ראשון במעלה"
נחתם הסכם קיבוצי בין ועד העובדים לרשת מגוונים
אחד מכל דבר
הפוליטיקה של הוד השרון
הפוליטיקה של הוד השרון
הפוליטיקה של רעננה
הפוליטיקה של רעננה
10 בתי ספר חדשים ייפתחו בי-ם