כפר סבא

מהם הקריטריונים לרישיון נשק

בין אם מדובר ברישיון נשק לאדם פרטי, למאבטחים או לארגונים שונים, על כל אחד מאלה לעמוד בקריטריונים הנדרשים על פי חוק, על מנת לשאת את הנשק.

אתר לוקאל 02/07/2018
מהם הקריטריונים לרישיון נשק
iclipartתמונה להמחשה

החזקת כלי נשק פרטי

על פי החוק, משנת 1949, כדי לקבל רישיון לכלי נשק, יש לעמוד במספר קריטריונים ודרישות סף, אותם קבע השר לביטחון פנים ובתיאום עם גורמי הביטחון השונים. על המבקש רישיון לאחזקת נשק פרטי לשלוט באופן בסיסי בשפה העברית, על מנת שיוכל להשיב על שאלות שונות, במידה ויידרש וכן להבין את הוראות הניהול והרישום על פי החוק. הגיל המינימאלי לקבל הרישיון כאשר זהו אזרחי ישראלי ששירת שירות צבאי, שירות אזרחי או לאומי הוא 21. לאלה שלא שירתו באחד מאפשרויות אלו, הגיל המינימאלי הוא 27. אלה שאינם אזרחי ישראל, יכולים לשאת נשק פרטי מגיל 45 ואילך. על המבקשים רישיון לנשק פרטי להציג הצהרת בריאות, עליה חתום רופא, הבקיא במצבו הבריאותי של מגיש הבקשה. רישיון לאחזקת נשק פרטי איננו מקנה לבעליו להחזיקו למטרת הגנה על יישובים, שמירה על מפעלים או הופעות, סרטים והצגות.

רישיון מיוחד לנשיאת נשק

ניתן לקבל רישיון נשק מיוחד במספר מצבים: מי שהוכיח כי הוא מתגורר ביישוב, שתושביו זכאים לשאת נשק, כאשר הנשק שאותו הוא יוכל לשאת הוא אקדח אחד בלבד וחמישים כדורים. רישיון זה יכול להיות רלוונטי גם עבוד העובדים ביישובים זכאיים וגם למורי דרך מוסמכים ולחקלאים, המוכרים על ידי המדינה ככאלה הזקוקים לשירותיו של קצין ביטחון הנושא נשק. העובדים בשירות פעיל בכוחות הביטחון ובדרגת סגן ומעלה או אלה, המשרתים ביחידות מיוחדות, בין אם בסדיר ובין אם במילואים, יכולים גם הם לקבל רישיון נשק מיוחד וגם אלה, ששירתו בעבר בכוחות הביטחון.

בוגרי הכשרה ייחודית, כמו זו מטעם רשות שדות התעופה, יכולים לקבל רישיון מיוחד לנשיאת נשק וגם קציני ביטחון בגופים מוכרים שעברה הכשרה רלוונטית. במקרים מסוימים, לאור המלצה פרטנית המגיעה מטעם משטרת ישראל, יכול אדם מסוים לשאת נשק וגם לוחמי אש עם וותק של שנה לפחות בתפקידם. עבדי מד"א, מדריכי ירי והעוסקים בספורט הכולל שימוש בנשק זכאים לקבל רישיון מיוחד לנשיאת נשק ועל ידי הגשה פרטנית לקבל הרישיון. העוסקים בציד מטעם רשות הטבע והגנים הלאומיים וגם אלה, המעוניינים בנשק לצרכים וטרינרים בלבד זכאיים לקבל רישיון מיוחד.

מחשבון לבדיקת זכאות קבלת רישיון נשק

על מנת לבדוק, האם עומדים בכל הקריטריונים הנדרשים על פי החוק, ניתן להיעזר במחשבון של המשרד לביטחון פנים, שלו יש לספק את כל המידע הרלוונטי לצורך בחינת הזכאות. מכיוון שיש סוגים שונים של רישיונות (רישיון פרטי, רישיון מיוחד ועוד), הקריטריונים עבור קבלת כל אחד מהסוגים שונים אלה מאלה. החוק דורש עמידה בכל הקריטריונים הנדרשים על מנת לשאת את הנשק, ובמידת הצורך פנייה באופן פרטני לגופים המטפלים בכך על מנת לבחון את המקרה ומתן רישיון באופן מיוחד. יש לקחת בחשבון את האגרות השונות הכרוכות בקבלת הרישיון וגם את הכתובת שאליהן צריך לפנות, שהן אלו הדואגות לטפל בכך.

נשיאת נשק שלא על פי החוק יכולה להיחשב כעבירה פלילית. הנתפסים מבצעים זאת עשויים לעמוד בפני בית המשפט ולקבל עונשים קשים. עורך דין פלילי הוא הכתובת המקצועית לפנות אליה במקרים כאלה והדרך הטובה ביותר להתמודד עם האשמה כזו. עורך הדין אחראי לייצוגו של הלקוח המואשם באחזקת נשק שלא על פי החוק והוא פועל אל מול כל הגופים הנדרשים ודואג לשמור על זכויותיו המלאות.  

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
ראש החזיר בפתח בית הכנסת סוכת שאול
תעלומת ראש החזיר עדיין לא הגיעה לפיתרונה
עוד רונית דרשלר
מה עושים במקרה של תאונת עבודה?
פועל נפצע באורח אנוש בראשון לציון
פועל נהרג בראשון לציון
שני ישובים חדשים יוקמו בנגב
שני ישובים חדשים יוקמו בנגב
מוקדם מדי לחגוג
"מוקדם מדי לחגוג"
ניצחון לאומי
חברי סיעת מרצ רעננה. מימין: עדי דיאמנט, רונית ויינטראוב (יור הסיעה), דבי סלוצקי וצבי נדב
הערעור של מר"צ על התוספת בארנונה, ידון בוועדות
כדורגל ברהט
הספורטאים המצטיינים של רהט