כפר סבא

סערה בישיבת המועצה

תוכנית החינוך האסטרטגית הוסרה מסדר היום נוכח התנגדותם העזה של חברי הנהגת ההורים העירונית

זאב שרגא 11/07/2018
מחאה לצד ישיבת המועצה (צילום: פרטי)

בישיבת המועצה שהתקיימה ביום רביעי בכפר סבא, שעבר התחוללה סערה רבתי, עת הוצגה תוכנית האב לחינוך בהובלתה של מנהלת אגף החינוך, ד"ר אורלי פורמן. הורים שהגיעו לישיבת המועצה, בהם חברים בהנהגת ההורים העירונית, הביעו התנגדותם לתוכנית המדוברת ולאחר מצגת ארוכה בנושא קיבלה את רשות הדיבור יו"ר הנהגת ההורים, סיגל קוצ'מן, שדיברה מדם לבה וטענה כי הנהגת ההורים לא הייתה שותפה להכנת התוכנית ומתנגדת לנקודות עיקריות ומשמעותיות בתוך התכנית, בין השאר ביטול האינטגרציה במחלקת החינוך, תוך חלוקת העיר לשלושה מרחבים.

 בכייה לדורות

"אני מבקשת להתייחס לשלוש נקודות, התהליך שנעשה, תוכנית האינטגרציה ומצב מוסדות החינוך הוותיקים. בתהליך הכנת התוכנית היה שיתוף כלל הציבור באמצעות שולחנות עגולים וצוותי משימה. מרגע סיום תהליך זה ועד גיבוש התוכנית לא היה שיתוף של ההנהגה בשום דרך ושיח. קיבלנו את התוכנית שהוגדרה כטיוטה כעובדה מוגמרת. קיימנו שיח בהנהגה על עיקרי התוכנית, היו דעות שונות וגם בהנהגה יש חילוקי דעות. הרוב המוחלט ביקש לשמר את עיקרון האינטגרציה החברתית הייחודי לעיר שלנו. לצערי, עד כה לא עלה בידינו למצות את אפשרויות השיח", אמרה קוצ'מן, "היום מובאת בפניכם התוכנית שיש בה רעיונות טובים וחדשניים, לצד סוגיות משמעויות ובעלות השלכות קשות על רוב רובם של תושבי העיר וילדיהם, שיהוו לדעתנו בכייה לדורות ויהרסו באחת את המרקם החברתי קהילתי שנבנה בעיר בארבעים שנה האחרונות".

"רעיון האינטגרציה ביסודו מאפשר לתלמידים הזקוקים לכך לפתוח דף חדש חברתית, להרחיב את מעגל החברים שלהם וליצור קשרים חברתיים חדשים", אמרה קוצ'מן, "עם התפתחות העיר וגידולה יש חשיבות גדולה לשמירת האינטגרציה החברתית, מה שיאפשר לשמור על העיר שלנו כקהילה אחת, יאפשר לילדים שלנו להכיר את העיר ולא רק בסביבת המגורים שלהם. עד לפני שנתיים חולקו הילדים לכל החטיבות בעיר, הליך שינוי שיטת השיבוץ התבצע באופן חד צדדי על ידי אגף החינוך ועיריית כפר סבא ולא היינו שותפים לו. מהלך זה נעשה לפני השיח בתוכנית וגיבושה. אין ספק שיש להתייחס לגידול הדמוגרפי ולבעיית ההסעות – בעיות שיש להן פתרון. אני מבקשת להניח את הדברים הבאים על השולחן: נדרשת בניה של חטיבה חדשה שמיקומה משמעותי ואני שואלת, מדוע ילד בשכונת 60 שווה יותר מילד בראשונים או במרכז העיר? מדוע ילד בשכונת 80 שווה יותר מילד בהדרים או גאולים? גם הם וגם הם רוצים חטיבה".

 "שוב נקים בית ספר חדשני בשכונות הירוקות ונשאיר את תלמידי מרכז העיר מאחור, במבנים ישנים, בחלקם מסוכנים, כאלה שילדים צריכים להתאפק יום שלם כי אפילו לשירותים הם לא יכולים ללכת", אמרה קוצ'מן, "ניצור שכונות אוטונומיות ונוותר על הקהילתיות העירונית ועל האופי המדהים שיש לעיר הזאת ונהפוך אותה לעוד פתח תקווה או ראשון, אנחנו לא רוצים. עיר שמכבדת את עצמה ומועצת עיר שמכבדת את תושביה מחויבת להקשיב ולפעול ביחד בשיח אמיתי".

"קיים פער משמעותי בין בתי הספר החדשים שנבנו ובין הישנים הקיימים, נדרשים עשרות מיליוני שקלים על מנת לסגור את הפער ולתת לכל ילדי העיר תנאים שווים ללמידה, היום הילדים שלנו לא לומדים בתנאים שווים". אמרה קוצ'מן, "בתי הספר החדשים בשכונות הירוקות נבנו בטכנולוגיה מתקדמת ובסטנדרט גבוה, כפי שיש לעשות, אך יחד עם זאת חייבים לצמצם את הפער, אחרת הוא רק יגדל – העיניים שלנו בהנהגה נשואות לשם ואתם מגדילים את הפערים גם בין ההורים, יוצרים חיכוכים ואווירה לא נעימה. חלוקת העיר למרחבים שלכל אחד מהם מנעד חינוך משלנו תתחם את האזורים ותעצים את הפערים – יהיה האזור המערבי שבו יהיו כל בתי הספר החדשים ובמרכז העיר מבנים ישנים יותר".

יו"ר האופוזיציה עו"ד יובל לוי התעקש לתת את זכות הדיבור להורים נוספים שביקשו לומר את אשר על לבם והעביר את זכות הדיבור של הסיעה לטובתם. בין התגובות המתנגדות לתוכנית נשמעה גם דעתו של יו"ר הנהגת הורי הגנים, ערן וורנר, שהביע תמיכתו בתוכנית אולם הודה כי דעתו נרשמה כמיעוט בקרב הנהגת ההורים העירונית. "לדעתי התוכנית טובה והמסקנות שלה נכונות. תושבי השכונות הירוקות נשמו לרווחה כשראו אותה כי אנחנו מדברים על אסון תחבורתי כשבעוד שלוש או ארבע שנים נצטרך לשנע 2500 תלמידים ברחבי העיר", אמר וורנר, "בעניין זה אין תמימות דעים, כמו שקיימת בנושא התהליך עצמו – לא שיתפו אותנו ואני אומר את זה בצער".

בהמשך התפתחה מהומה באולם עת מנכ"ל העירייה, איתי צחר, הקריא הודעה שפרסמה בעבר ההנהגה באתר הפייסבוק שלה, לפיה ההנהגה מקיימת שיח עם בכירי העירייה ותומכת בתוכנית. קוצ'מן רתחה נוכח מה שההורים כינו "תרגיל מגעיל" והסבירה בזעם כי ההודעה פורסמה על ידי ההנהגה בהמשך לבקשה של אנשי אגף החינוך, שביקשו באמצעות הודעה שכזו לקרוא להורים בעיר להגיע לאירוע הצגת התוכנית לציבור.

 כשהתברר כי התוכנית עולה להצבעה, למרות שבסדר היום נכתב כי מדובר רק בהצגתה, הביעו חברי האופוזיציה את התנגדותם להצבעה ואילו ראש העירייה צביקה צרפתי הודיע על הסרתה מסדר היום, לקול תשואות ההורים שעזבו את האולם והתגודדו מחוצה לו בכדי לכלכל את צעדיהם בהמשך.  

 "עזרתי להורים בדיון יחד עם חברי מסיעת תפו"ח לשרות ועד ההורים העירוני", אמר עו"ד לוי, "פעולתנו נעשתה בתיאום עם הוועד העירוני. ההורים חייבים להיות חלק מתהליך קבלת ההחלטות העירוניות בנוגע לעתיד ילדינו. העירייה אינה רשאית להחליט על עתיד ילדינו ועל תחום החינוך בעצמה, ודאי לא הנהלת עירייה זמנית שבתוך פחות מארבעה חודשים מפנה תפקידה לראש עיר ולמועצה נבחרת".

עילאי הרסגור הנדין אמר אחרי הדיון כי, "בעיר המנוהלת בשקיפות ובשיתוף לא כותבים בסדר היום של ישיבת המועצה 'הצגת תוכנית החינוך' ואז מנסים להעלות אותה במפתיע להצבעה. היה כאן ניסיון להסוות הצבעה חשובה כדיווח בלבד כדי למנוע דיון ציבורי עקרוני. טוב עשו ההורים ונציגות ועד ההורים שהגיעו לישיבה והביעו את מחאתם אל מול ההתנהלות הדורסנית הזאת. אבל מה שהכי מפריע לי הוא הניסיון הבוטה לשסות את תושבי השכונות הירוקות בתושבי מרכז ומזרח העיר. עירייה בעיר חופשית וערכית צריכה לדאוג לכולם מבלי לעשות את החשבונות האלה ומבלי לגרום להורים להרגיש שבניית חטיבה בשכונה אחת משמעה הפקרת שכונה אחרת. מדיניות ה'הפרד ומשול' סיימה את דרכה".

 

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
"כדאי שהעירייה תתעורר לפני שיקרה אסון"
נפלנו קורבן למטריד סדרתי
"נפלנו קורבן למטריד סדרתי"
דורית פלד הרפז, יוצרת תיאטרון ושחקנית, הרצליה
והגדת לבנך וגם לבתך
שוד בבית עסק בהרצליה פיתוח
בחזרה לכיתה
בחזרה לכיתה
רוכב אופניים חשמליים נפצע אנוש בתאונה בכביש 471
רוכב אופניים חשמליים נהרג בתאונה בכביש 471
לשנות את הרכב המועצה הדתית
וכולנו אור איתן...