כפר סבא

חינוך וקהילה בכפר סבא

הורי הילדים בגני היול"א יקבלו החודש החזר בגובה 130 שקל. בעירייה מבטיחים להקים מועדון גמלאים בשכונה הירוקה. ביום שישי ה-20 ביולי תתקיים אזכרה לסא"ל דולב קידר, במלאת ארבע שנים לנפילתו במבצע "צוק איתן"

זאב שרגא 12/07/2018
חינוך וקהילה בכפר סבא
השטח עליו יוקם מבנה זמני לטובת מועדון 60+ בשכונה הירוקה (צילום: פרטי)

בשורה משמחת להורי הגנים בכפר סבא

 השבוע התבשרנו על ידי ועד הורי הגנים בכפר סבא כי ‏הורי הילדים בגני היול"א יקבלו החודש החזר בגובה 130 שקל שיקוזז מהתשלום האחרון עבור חודש יולי. "‏לאחר פעילות מאומצת של וועד הגנים מול העיריה, החודש, יקבלו ההורים את הזיכוי של 130 שח והוא יקוזז מעלות היול״א, ‏מדובר בכחצי מליון שקלים שיוחזרו להורים," אמרו בוועד, "‏ההחזר הוא בגין השתתפות משרד החינוך בימי הפעילות של פסח בגנים, היות שכפר סבא הצטרפה לתוכנית בית הספר של החגים. ההחזר מחושב לפי 26 שקל ליום, עבור כל אחד מחמשת ימי הפעילות בחופשת הפסח, שועד הורי הגנים ביקש לזכות את ההורים, בגין השתתפות זו".

 סוף סוף מועדון גמלאים בשכונה הירוקה?

לפני כחצי שנה דיווחנו אודות תלונותיהם של גמלאים המתגוררים בשכונה הירוקה ולא נמצא מקום לפעילותם במסגרת מועדון הגמלאים 60+ השכונתי. חודשים ארוכים פעל המועדון בתוך מתחם בית הספר ולאחר מגעים שנערכו מול העירייה הודיעו השבוע במועדון כי, "לאור הבטחת מנכ"ל העירייה לבנייה מואצת, תוך 3 חודשים בלבד, של מבנה יביל שיוצב בסמוך למנהלת בפינת בגין ומשה סנה, וישמש כבית זמני, עם נגישות טובה לכל הפעילויות של מועדון הגמלאים 60+, ועד המועדון, ו 140 חברי המועדון, ראינו חובה לעצמנו להודות לראש העירייה מר צביקה צרפתי, למנכ"ל העירייה מר איתי צחר, ולנציג העירייה אלמוג אייזנמן, על תמיכתם ועזרתם במציאת פתרון ביניים סביר, שישים קץ ל-3 שנים של נדודים וסבל שנגרם לנו, מכול הפתרונות הארעיים שחווינו עד עכשיו". חברי ועד המועדון,  חנה ומשה פרוטר ואסתר לנדסברג שיגרו מכתב תודה מרגש אל בכירי העירייה, בהם ראש העירייה צביקה צרפתי וכתבו: "משמעות הסיכום הזה, שאחרי 3 שנים של נדודים בין שלל מקומות לא מתאימים, נזכה בעוד 3 חודשים לפתוח את השנה החדשה, במבנה  סביר, עם נגישות טובה, שיהיה שייך רק למועדון הגמלאים, וייתן מענה זמני אומנם, עד לבניית המבנה הקבוע, ובכך לא רק שיאפשר לנו לקיים את הפעילויות הענפות שאנו מקיימים היום, הרצאות דיוני פרלמנט וחוגים רבים, אלא גם להגדיל משמעותית את מספר החברים, ולהרחיב את היצע הפעילויות שלנו, ובכך לספק מענה טוב יותר עבור שכבת הגמלאים בני ה 60+ שבשכונות הירוקות, שסבלו מאד מחוסר פתרון סביר עד היום. לכן, כשאנו רואים כבר את האור בקצה המנהרה, אנו מודים שוב על ההתחייבות הנ"ל, ומצפים בקוצר רוח, לחנוך את המועדון החדש עם ראש העיר מר צרפתי, עם מנכ"ל העירייה מר צחר ונציג העירייה בשטח, מר אייזנמן".

 מי משפץ את מוסדות החינוך?

 חברת המועצה ד"ר ענת קלומל פנתה השבוע אל ראש העירייה צביקה צרפתי ואל מנכ"ל העירייה איתי צחר, בדרישה לקבל מידע אודות אופן ביצוע שיפוצי הקיץ בבתי הספר בעיר. "הובא לידיעתי שבפעם הראשונה שינו את שיטת השיפוצים בבתי הספר והשנה במקום ניהול השיפוץ על ידי 'אב הבית' משתמשים במיקור חוץ של קבלנים או צבעים. להבנתי, החלטה זו עוררה תרעומת ובפגיעה בתנאי העבודה של 'אב הבית' כאשר השכר בחודשי השנה הוא כשכר מינימום או שכר נמוך יחסית למשק, והתוספת השנתית היא בשיפוץ במהלך חופשת הקיץ.

תמוהה עוד יותר החלטה זו, כי נודע שהתשלום עבור השיפוצים לקבלנים חיצוניים גבוה מהתשלום שניתן ל'אב הבית', הבקיא בצרכי בית הספר - במקום 20,000 ש"ח ל'אב בית', הסכום למיקור חוץ כ - 50,000 שקל או אפילו 60,000 שקל". ד"ר קלומל ביקשה לדעת אם כן, "באילו בתי ספר הפסקתם לקבל את שירות השיפוץ על ידי "אב בית" והעברתם למיקור חוץ? מה הסכום ששולם שנה שעברה ל"אב בית" ומה הסכום שתשלמו לקבלנים ממיקור חוץ בשנה זו? מי הם רשימת הקבלנים? ואיך התבצע המכרז?" כמו כן ביקשה לקבל לידיה את מסמכי אישורי התשלום ומה הם כוללים? כמו גם מענה לשאלה מתי הודיעה העירייה לאבות הבית שהשנה לא ישתמשו בשירותים שלהם לשיפוץ בית הספר?".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: לאור פניות של הורים באשר לאיכות הצביעה בבתי הספר ובמטרה לאפשר סביבת לימודים בריאה ונעימה, החלטנו כי אנשי מקצוע מיומנים בתחומם יבצעו את צביעת בתי הספר. אנו מאמינים שבית ספר אסתטי ונקי יוביל להרגשה נעימה יותר ולהצלחה בלימודים בקרב התלמידים. המידע הועבר הן למנהלי בתי הספר והן לאבות הבית כבר בחודש מאי. יש להדגיש כי בתי הספר מנהלים את העבודה באופן ישיר אל מול הקבלנים, שנבחרו בהתאם לנוהל הצעות מחיר המקובל ברשות. 

 שומרים על הגחלת

 אחת לשבוע מתכנסת בכפר סבא קבוצה ייחודית של תושבים מהערים הוד השרון, כפר סבא, רעננה פתח תקוה ועוד, מבוגרים וילדים כאחד - ללמוד פיוט ולחנים לקטעי תפילה בנוסח יהדות מרוקו, בהדרכת הפייטן הידוע, סולן  התזמורת האנדלוסית, שמעון אילוז. "השירה רחבה מאוד ומתחלקת לשירת בקשות, ששרים בלילות שבת לפני שחרית, לפי פרשות השבוע ושירה קצבית על פי מקמים כגון סיקה, ביאת, עגאם, תושיה ועוד", מספר אבי איטח, אחד מחברי הקבוצה, "אנו מזמינים את כלל התושבים שפועמת בהם הרוח והגעגוע לבית אבא וסבא, להחזיר עטרה ליושנה ולעשות מעשה לצלילים, שמתמעטים עם השנים. על זה נכתב בתהילים "כל הנשמה תהלל יה". שמעון מגיע במיוחד מירושלים", אומר איטח,"בשנות החמישים אביו של שמעון היה פייטן בבית הכנסת 'תפילה למשה' בכפר סבא, עד שעברו לירושלים. כל  מפגש הינו חוויה מחדש, בה לומדים פיוט אחד ואין כל צורך בידע מוקדם, רק זיקה לשירה. לשמעון יש שמיעה מוסיקלית גבוהה והוא שם דגשים במהלך הלימוד על הטונים השונים אצל כל אחד מהבאים .הפיוט נלמד בחלקים ואינו פוסח על אף אחד ויוצא בזה שכל אחד יודע פיוט אחד בסוף ערב מוסיקלי טעון חיוך ואנגריה."  המפגשים מתקיימים בימי שני בשעה 19:30 בבית הכנסת 'תפילה למשה'.

לפרטים ניתן לפנות ליניב 0525523035 יוזם ומרכז החוג.

חמץ בפסח בבתי החולים

השבוע התקיים בבית המשפט העליון הדיון בעתירתו של הפורום החילוני, ביחד עם המועמד לראשות עיריית כפר סבא, עילאי הרסגור-הנדין ועותרים נוספים מרחבי הארץ, נגד שר הבריאות, בנושא הגבלת הכניסה של מוצרים שאינם כשרים לבתי החולים, במהלך חג הפסח.  הרסגור הנדין מסר כי, "במהלך הדיון הביעו השופטים ביקורת על עמדת המדינה, שהוגדרה על ידם ככזו המפירה את האיזון בין חופש הדת לחופש מדת. המדינה הודתה כי אין למאבטחי בתי החולים סמכות למנוע ממבקרים להכניס חמץ, אך העלתה את האפשרות שתציב 'מאבטחי חמץ' מיוחדים שלהם ינתנו סמכויות אכיפה. יצאתי מהדיון בבית המשפט העליון בתחושה אופטימיות ואני מחכה לדיון הבא".

 אושר לקריאה שנייה ושלישית: קנס כספי על הבערת פסולת

 ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה השבוע לקריאה שנייה ושלישית את תיקון חוק שמירת הניקיון, שהוגש ע"י ח"כ יעל גרמן בשיתוף עמותת 'אזרחים למען אוויר נקי'. התיקון לחוק יאסור הבערת פסולת מכל סוג שהוא, ויאפשר הטלת קנס בסך 75,300 שקל על כל מי שיבעיר פסולת – וכפל קנס אם מדובר בתאגיד. החוק יעניק למשטרה הירוקה כלי אכיפה נוסף כנגד מציתי הפסולת למיניהם. ההצבעה על החוק במליאת הכנסת תתקיים בשבוע הבא. מעמותת אזרחים למען אוויר נקי נמסר: "התיקון שאושר היום לחוק שמירת הניקיון הוא הכרחי, אולם ברור שאין בו די. כדי לאפשר אכיפה יעילה של החוק ושל יתר חוקי הגנת הסביבה, שלא נאכפים כבר כיום, יש לחזק את גופי האכיפה באמצעות הוספה משמעותית של תקנים למפקחים. אנחנו קוראים לממשלת ישראל להעמיד את נושא הטיפול בפסולת והאכיפה נגד עבריינות הפסולת בסדר עדיפות גבוה כדי לשמור על שלום הציבור ועל בריאותו. אנו מודים לח"כ יעל גרמן על פעילותה וליו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש על החלטתו להקים את ועדת המשנה. נמשיך להיאבק למען זכותו הבסיסית של כל אזרח במדינת ישראל לנשום אוויר נקי".

 זוכרים את דולב קידר ז"ל

ביום שישי הבא תיערך אזכרתו של סא"ל דולב קידר, בן העיר כפר סבא שנהרג במהלך מבצע "צוק איתן". "ארבע שנים חלפו, הגעגועים אינם מרפים אלא רק מתעצמים," מכתב בהודעת המשפחה לקראת האזכרה, "נתייחד עם זכרו של יקירינו דולב ביום שישי ה 20/7/2018 בחלקה הצבאית של בית העלמין מודיעין. לאחר האזכרה מוזמנים לבית משפחת קידר/קסטן, רחוב ראובן 12, מודיעין."

 

zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
מדוע רק בנים הורשו לקחת חלק בפרויקט חוקרים צעירים בחטיבת בר לב?
מדוע רק בנים הורשו לקחת חלק בפרויקט "חוקרים צעירים" בחטיבת בר לב?
שומרים על הברית
תתוגבר האכיפה על אופניים חשמליים
רכב יוקרה נגנב מרחובות ונתפס
שני ויכוחים בכביש הסתיימו בכתבי אישום
קציצות דגים
עושים שוק בדרך לבית הספר
מפגש אימהות-בנות באנקורי רעננה
חיזוק נשי ברעננה