כפר סבא

"אני כבר בן 70, אין לי כוח להתמודד איתם"

משה בלפור, בעל עסק לממכר כלים חד פעמיים במתחם גרינברג באזור התעשייה בכפר סבא, מרגיש מותש נוכח התנהלות החברה הכלכלית מול הסוחרים שצפויים להתפנות מהמתחם. "אם רצו תוספת תשלום בשכירות יכלו להגיד מההתחלה, בלי להפעיל לחץ מיותר"

זאב שרגא 12/07/2018
משה בלפור בחנות, לארוז ושוב לפרוק (צילום: אלן שיבר)

משה בלפור (70), בעל העסק "כלים חד פעמיים" במתחם גרינברג באזור התעשייה בכפר סבא, מעלה טענות אל מול התנהלות החברה הכלכלית והעירייה, בכל הקשור לפעילות העסקים במתחם הצפויים לעבור פינוי לאחר עשרות שנים של פעילות במקום. בכור מספר על התלאות שעבר בחודשיים האחרונים, עת עסק באריזת העסק הוותיק לתוך מאות ארגזים, זאת נוכח הודעה שקיבל כי עליו לפנות את המבנה המושכר לו על ידי החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא.

"בחברה הכלכלית הודיעו לנו שאנחנו צריכים להתפנות מהמקום, 38 שנים אני עובד פה, השקעתי מכיסי 70,000 שקל לשיפוץ בסיסי של המבנה ופתאום החליטו שאנחנו צריכים לעזוב. בהתחלה דרשו שאשלש את תשלום חשבון המים, למרות שאין לי בעסק אפילו שירותים, רק כיור קטן מחוץ לעסק. עברנו את זה והגיע מכתב הפינוי, אז הודעתי שאני מתפנה לא מרצון אלא כי מאלצים אותי – אני כבר בן 70 ואין לי כוח להתמודד איתם, אני לא בחור בן 20 ונגמר לי הכוח".

 "בהמשך ערכנו אסיפה של בעלי העסקים והעלינו את הטענות שלנו. יש כאן סוחרים שעובדים 45 שנים, אנשים עם משפחות שזה כל מה שהם יודעים לעשות למחייתם. במשך חודשיים ארזתי את כל החנות שלי למאות ארגזים, הודענו ללקוחות שאנחנו עוזבים בלית ברירה ובהמשך העירייה חזרה בה והודיעה שנוכל להישאר עד 2019. נציגי החברה היו כאן בעסק וראו את הבלאגן, אמרתי להם שאני מרגיש שפשוט צוחקים עלינו – מפעילים את כל הלחץ הזה בכדי להודיע שאם אנחנו רוצים להישאר נצטרך לשלם יותר".

"מה עם עגמת הנפש, הימים האבודים שלא עבדנו ורק ארזנו את הציוד? 38 שנים אני פה ובטח שלא ארצה להתפנות, לאן אלך עכשיו? מה אוכל לעשות בגילי? לפתוח חנות חדשה? אם רצו תוספת תשלום בשכירות יכלו להגיד מההתחלה, בלי להפעיל לחץ מיותר", הוא אומר בעצב, "בשביל תוספת בתשלום מיררו לי את החיים. זו חברה שלא מתחשבת באנשים אלא עושה רע כאילו בכוונה, באטימות".

"בהתחלה אמרו לי בעל פה שנצטרף לשלם עוד 10%, בדומה לשאר בעלי העסקים במתחם – הם קיבלו את זה בכתב ואני לא, אבל בהמשך הודיעו לי שאני אצטרך לשלם עוד 15% ולא 10%", הוא אומר, "אני לא ישן לילות וכמעט כבר הגעתי למצב של דיכאון, מה אני אעשה? אין לי חנויות או נכסים פרט לבית שאני גר בו, אם אסגור את החנות אני יכול לחיות מ-2000 שקל של ביטוח לאומי? אני יושב בחנות, אורז את מאות הפריטים ושואל את אלוהים, למה זה קורה לי?".

חבר המועצה לשעבר, עו"ד מנשה אליאס, לקח את בלפור תחת חסותו ופנה במכתב רשמי אל העירייה והחברה הכלכלית:  "מרשי הינו תושב כפר-סבא המנהל עסק של מכירת כלים חד פעמיים ברחוב יוחנן הסנדלר 22 בכפר-סבא . מרשי שוכר זה כבר למעלה מ-38 שנים את המבנה. ביום 8.4.18 נמסר למרשי מכתב דרישה מטעם החברה הכלכלית לפיו עליו להיערך לסיים תקופת השכירות ולפנות המושכר עד ליום 31.7.18. אין ספק כי מדובר במעשה שהוא חסר כל הגיון מנוגד לכל התנהלות שלטונית, ומצביעה על חוסר תום לב  ועריצות שלטונית", כתב עו"ד אליאס, "להזכירכם, מדובר בעסק שמתנהל 38 שנים באותו מקום ומהווה מקור פרנסה יחיש למשפחה שלמה. היעלה על הדעת כי תקופה של 3 חודשים תאפשר למרשי להתארגן?? כפי שעולה מהתמונות שצילם מרשי, מדובר בעסק שהכיל סחורה וציוד שנארז בתוך 300 ארגזים!!! כמות אדירה ממש. מרשי הינו אדם בן 70 שנה וברוב תמימותו הוא קיבל דרישה זו כדבר מובן מאליו ונערך לפינוי המקום. ביחד עם עובד מטעמו ארזו במשך למעלה מחודשיים את כל הכלים בכ-למעלה מ-300 ארגזים ובזמן האריזה מובן כי מרשי חדל מלמכור המוצרים, דבר שכמובן גרם לו לנזקים כספיים בלתי הפיכים.

  "לאחר שמרשי סיים לארוז את כל הכלים ב-300 ארגזים כאמור, הוא כבר השלים עם מצב בו יוותר עם סחורה שלא נמכרה ועם עסק שצריך למצוא מקום חילופי ולהתחיל לנהלו מחדש. בסוף חודש יוני הגיעה נציגה מטעמכם לחנות מרשי הודיעה לו לפתע כי הוא יהיה רשאי להמשיך לשכור את המקום עד סוף שנת 2019, אך יהיה עליו לחתום על חוזה חדש ובתוספת של 10% לדמי השכירות. יצא המרצע מהשק , מסתבר כי הדרישה לפינוי נועדה ללחוץ על אדם בן 70 שנה, המחזיק במקום 38 שנים, על מנת שיחתום על חוזה חדש והחברה תהנה מדמי שכירות גבוהים יותר".

 "אין כל ספק כי התנהלות החברה הכלכלית ועירית כפר סבא בנושא זה הינה התנהגות שערורייתית ואין בה כל הגיון או סבירות, ואף למעלה מכך", כותב עו"ד אליאס, "לא יתכן כי רשות שלטונית ציבורית שנועדה לשרת את התושב תתנהג כלפיו בצורה מחפירה כל כך מבלי לבדוק ולנסות לסייע לתושב בן 70 שנה.  התנהלות זו פגעה כמובן במטה לחמו של מרשי וגרמה לו לנזקים כספיים ונפשיים כפי שיפורט להלן. מאז קבלת הדרישה לפינוי מרשי לא ישן בלילות מתוך דאגה וחרדה במשך כחודשיים, לגורל פרנסתו".

עו"ד אליאס דרש בפנייתו לחתום עם בלפור על חוזה שכירות על פי תנאי השכירות הנהוגים במשך עשרות שנים, מבלי להתנות תנאי חדשים ודרישות כספיות חדשות, כמו כן לפצות אותו בסכומים הבאים: פיצוי בגין אבדן הכנסות והוצאות בסכום של -.50,000 שקל ופיצוי בגין עגמת נפש, חרדות, לילות ללא שינה  פחד , וחוסר ודאות בסכום של -100,000 שקל לפחות. "בטוחני כי תעריכו נכונות מרשי להסדיר העניין מחוץ לכתלי בית המשפט," סיכם עו"ד אליאס, "לפיכך הנכם נדרשים לפצות מרשי בסכומים המפורטים , לעיל בתוספת שכר טרחת עורך דין".

 מהחברה הכלכלית נמסר בתגובה כי, "בתום הליך משפטי ארוך, שנמשך על פני יותר מעשור, התקבל פסק דין בכל הערכאות המשפטיות והושבה החזקה המשפטית של 28 דונם באזור התעשייה לידי העירייה, בהם מתחם גרינברג. העירייה העבירה את הטיפול במתחם לחברה הכלכלית שפועלת להסדרת שומות עדכניות, הוצאת מכרזים והתמחרות מול שוכרים ותיקים וחדשים, שיפוץ המבנים וחידוש נכסים לא תקינים. כחלק מתהליך ההסדרה, יוצאים שוכרים שסיימו את חוזה השכירות ובמקומם נכנסים שוכרים חדשים וכל זאת בהתאם לחוזים שנחתמו ועל פי חוק. בהתייחס לפנייתו של התושב, מכתבו הגיע אל משרדי החברה הכלכלית, שענתה לו באופן מסודר ומפורט במכתב אישי שנשלח אליו". 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
יש במה להתפאר
עמדו באתגר
האופניים שייכים לצעירים
דיילת אושפזה במצב קשה לאחר שחלתה בחצבת
ברוידא וקריסטל עם בני עקיבא
תלונה: גבר תמהוני מטריד נשים וילדים
תלונה: גבר תמהוני מטריד נשים וילדים
פיילוט חדש בביה"ס בהרצליה
נפגעים קל בתאונה בכפ"ס