כפר סבא

פרשת המכנסיים הקצרים בבר לב הגיעה למועצה

חברי מועצת העיר כפר סבא הסירו הצעה לסדר של חברי מרצ להתערבות העירייה בכללי הלבוש בבתי הספר

זאב שרגא 12/07/2018
ישיבת המועצה. ההצעה לסדר הוסרה (צילום: פרטי)

בהמשך לסערת המכנסיים הקצרים לבנות בחטיבת הביניים בר לב בכפר סבא, העלו חברי סיעת מרצ במועצת העיר, עילאי הסגור הנדין ופליאה קטנר, הצעה לסדר בה ביקשו כי העירייה תתערב בנושא ותקבע את נהלי הלבוש בבתי הספר בעיר. "אין מחלוקת על כך שלבוש מכובד תורם לאווירת לימודים תקינה, אך השאלה מהו לבוש מכובד גלשה מהתחום החינוכי והפכה לוויכוח על ברכיים, סנטימטרים וסרגלים", אמר הרסגור הנדין, "הגיע הזמן לעבור מדיבורים ריקים מתוכן על לבוש לדיון על ערכים: מהי אווירת הלימודים הרצויה בבתי הספר? כיצד להפגין כבוד ללימודים ולמורים? מהו הביטוי האישי שתלמידות ותלמידים יכולים לבטא באמצעות הופעתם החיצונית? האם ראוי שמערכת חינוכית תעניש בנות על לבוש זהה ללבושם המקובל של הבנים?

"משטר המדידות אינו משיג את מטרתו המוצהרת, אלא מהווה גורם לחוסר נוחות בקרב הורים ותלמידים, אפליה בין בנים ובנות ועימותים שהיה אפשר למנוע בקלות עם גישה קצת שונה. לא רק זאת, אלא שהמציאות מוכיחה שאותם תקנונים נוחים יותר עבור בנים, שמוצאים בקלות רבה יותר מכנסיים קצרים המגיעים עד הברכיים, לעומת בנות המתקשות למצוא פרטי לבוש מקבילים בחנויות. כך הלכה למעשה נפגע עיקרון השוויון. התוצאה היא שהבנות נאלצות ללכת עם מכנסיים ארוכים, לומדות שלבוש קצר יותר טומן מסרים לסביבה ומקבלות תכנים חינוכיים פסולים בבית הספר - המוסד החינוכי שאמור ללמד אותן להיאבק בכל אותם סטריאוטיפים ודעות קדומות.".

דבריו של הרסגור הנדין הופרעו על ידי חברים בהנהגת ההורים שטענו כי אין אמת בדברים והפרשה יצאה מפרופורציות ואילו חברי המועצה התבקשו להצביע אודות הצעתם של הרסגור הנדין וקטנר, לפיה, "כללי הלבוש בבתי הספר יאכפו באופן שוויוני כלפי בנים ובנות, תוך הכרה מציאותית בפרטי הלבוש הקיימים בפועל בחנויות עבור כל אחד מהמגדרים. תוקם ועדה עירונית המורכבת מנציגי אגף החינוך, הורים, תלמידות ותלמידים אשר תקבע הנחיות לסעיפי התקנון בבתי הספר הנוגעים ללבוש".

  מנכ"ל העירייה איתי צחר השיב לדברים ואמר: "מערכת החינוך בכפר סבא מקדמת ערכים של שוויון, פלורליזם וגיוון דעות. עם זאת, החלטות ניהוליות בנושאים כגון תלבושת אחידה או כללי לבוש הינן החלטות פדגוגיות מקצועיות. בכל בית ספר בעיר נכתב תקנון בית ספרי המתייחס בין השאר לנושא זה וגובש תוך שיח מתמשך ומכבד עם הנהגת ההורים ונציגי התלמידים ובשיתופם. בסופו של יום ההחלטה היא של הדרג המקצועי שנמצא בבית הספר ואשר עליו מוטלת החובה לנהל את המוסד החינוכי וכן של אגף החינוך".

לאחר ההסבר הסירו חברי הקואליציה את ההצעה מסדר היום.

 

  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
משפחת לוחמי האש
תחל שנה וחידושיה
הדיון בנושא חוק המרכולים- בפני 3 שופטים
הדיון בחוק המרכולים- בפני 3 שופטים
רבקה זוהר ולירון לב. בקונצרט הראשון
צלילי קיץ
שישי בצבעי קק"ל – טיול מודרך ללא תשלום ביער אלעד
לחזור לנצח
תלמידי ראשלצ זכו במקום השלישי באליפות אירופה ברובוטיקה
תלמידי ראשל"צ זכו במקום השלישי באליפות אירופה ברובוטיקה
מציינים את הסיגד