כפר סבא

חוזר הביתה

שגיא ברעם, שגדל, שיחק ואימן בהפועל כפר סבא, חוזר לאמן את הקבוצה עמה הוא הכי מזוהה. ברעם מספר על החזרה לשורשים, ממה הוא נפגע ואיזו קבוצה הוא רוצה להעמיד בעונה הבאה

זאב גולדשמיט 12/07/2018
שגיא ברעם. לייצר הצלחה בכפר סבא (צילום: פרטי)

הפועל כפר סבא הייתה מאז ומתמיד הבית של שגיא ברעם. גם כששיחק ואימן במקומות אחרים, תמיד התעניין מה עשתה הפועל כפ"ס. אחרי הפסקה של 6 שנים, ברעם חוזר הביתה, ובעונה הקרובה יאמן את קבוצת הגברים בכדורעף בליגת העל. ברעם גדל במחלקת הנוער של הפועל כפ"ס והתקדם עד שהפך לשחקן מוביל בליגת העל. בעונת 2000/2001 זכה להניף צלחת אליפות וגביע מדינה. בהמשך נדד למועדונים אחרים וזכה באליפות עם מכבי ת"א, בדאבל עם הפועל מטה אשר והפועל שער העמקים. היה קפטן נבחרת ישראל. את הקריירה שלו כשחקן סיים בהפועל כפ"ס, בה סיימה הקבוצה במקום השני.                                             

כמאמן, ברעם אימן בהפועל כפר סבא במשך עשר עונות רצופות (תקופה חסרת תקדים למאמן), במהלכה הוביל את קבוצת הגברים לזכייה היסטורית בגביע המדינה (עונת 2005/06)  ופעמיים הוביל אותה לגמר הפלייאוף. ב-2012 ברעם עשה שינוי, כשעבר לאמן בנים ובנות באקדמיה למצוינות של איגוד הכדורעף, עשה עבודה נהדרת, ובתוך כך אימן את נבחרות הנוער והנערים של ישראל.

שגיא, מה עושה לך החזרה להפועל כפר סבא?

"חזרה למקורות. אני חוזר רעב, ורואה במינוי שלי אתגר גדול. אני בהפועל כפר סבא מגיל 14, ולחזור למועדון שבו גדלתי זה מרגש. אני עושה לביתי, יודע שאני הולך לקדם שחקנים צעירים בדיוק כפי שקידמו אותי כנער. אני מחבר למועדון את תיכון גלילי, שם אהיה רכז מגמת חינוך גופני. אחרי הרבה שנים שלא צמחו שחקנים לקבוצה הבוגרת, העונה נשלב בהרכב הראשון שני שחקנים צעירים: ליאור ויינשטוק וניר שטילרמן. אין תקדים בליגת העל, ששני צעירים יכללו בשישייה הראשונה, והפועל כפר סבא תהווה דוגמה".

האם סוף סוף נראה את הפועל כפ"ס זוכה בתואר?

"יש משהו שהעונה יותר חשוב לי מתואר, זה לייצר קבוצה על בסיס מקומי, שנהנה מהתהליך, ושהשחקנים יהיו מחוברים לקבוצות הילדים והנערים של המועדון. נחבר את השחקנים לקהילה, ניצור קבוצה אטרקטיבית שתהיה לה זהות ונגרום לאוהדים למלא את המושבים באולם בר לב".

עם כל הכבוד, בסוף יבחנו אותך לפי הישגים?

"העונה תהיה קבוצה צנועה מבחינה תקציבית, כנראה שנשחק רק עם שחקן זר אחד בלבד. אני לא בורח מהשאלה, המטרה תהיה להיאבק על התארים, אבל אם יתקדמו פה שחקנים, בשלב הזה זה יותר חשוב מתואר. בשנים קודמות כולל בשנים שאני הייתי כאן, קצת איבדו את הדרך, ולקבוצת הגברים לא היה צביון מקומי. קח למשל את  העונה שעברה, שבקבוצה שיחקו שלושה זרים לצד שכירי חרב, וכך קרה שגם הדרך לא הייתה נכונה וגם לא הגיעו לתוצאות. העונה זה יהיה שונה".                                                                                  

שגיא ברעם נאלץ לאחרונה לסיים את תפקידו באיגוד הכדורעף באופן מפתיע יחד עם מאמנים נוספים בצוות. מדובר במהלך לא ברור, שכן ברעם קידם הרבה שחקנים ושחקניות. עד היום ברעם לא התייחס לנושא.

ברעם: "ההחלטה לוותר עליי באקדמיה לא פגעה בי, כי מי שקיבל את ההחלטה אלה אנשים שאני לא מעריך. מה שכן פגע בי, שעשו את זה בצורה לא מכובדת".

מה הבעיה שהכדורעף בארץ לא מתקדם?

"הפוליטיזציה בענף תופסת כל חלקה טובה, מרכזי הספורט משפיעים על קבלת ההחלטות. לא קיימות תכניות לטווח ארוך. יש גם בעיה חמורה בשיווק של הכדורעף. הפועל כפר סבא זה סוג של מועדון יחיד סגולה, או כפי שאמר אהוד ברק: סוג של וילה בג'ונגל, שעושה את הדברים אחרת וברמה מקצועית וארגונית גבוהה".

איך לא נתנו לך לאמן את נבחרת ישראל?

"כמו שאמרתי, הכל פוליטיקה. בעשר השנים האחרונות עשיתי יותר השתלמויות מכל מאמן כדורגל או כדורעף ישראלי. מדי שנה עשיתי שתי השתלמויות. יצאתי מטעם איגוד הכדורעף, וכשחזרתי, אף אחד לא שאל אותי איך היה, ולא ביקשו  שאסביר למאמנים מה למדתי. קח למשל את הנסיעה האחרונה שלי לברזיל אצל אחת הקבוצות הטובות בעולם, שחצי מההרכב שלה משתייך לנבחרת. אם אני מנסה להשוות מאת זה לכדורסל, זה כמו לצאת להשתלמות באנ.בי.איי, וכשחזרתי, ציפיתי שהאיגוד יפגיש אותי עם מאמנים צעירים כדי להעביר את המידע הלאה, אבל כלום".

מה צפוי העונה בליגת העל?

"תהיה צמרת מעניינת של חמש קבוצות, עם מטה אשר, מכבי ת"א, הוד השרון, המעפיל שהתחזקה מאוד עם זהר בר נצר על הקווים, וכמובן הפועל כפר סבא".

הציפיות ממך גבוהות. מה התחזית שלך לעונה הקרובה?

"מצד אחד, כפר סבא סיימה את העונה האחרונה בטעם לא טוב, כיוון שפספסו את העלייה לגמר הפלייאוף בחצי גמר צמוד, ומצד שני, אנשים נשארו בחוץ נגד מכבי ת"א כיוון שהאולם היה מלא, מה שמלמד על הפוטנציאל שיש לכדורעף בעיר. אם נצליח לייצר פה הצלחות, קבוצה שתדע להתחבר למועדון מבחינת הצביון שלה – והעונה נייצר קבוצה גם צעירה וגם של ישראלים מקומיים – אני מאמין שאולם 'בר לב' יתמלא בהרבה משחקים העונה. אנחנו משחקים כדי לעניין את הקהל, וזה מה שנעשה".

 


 

עוד בכפר סבא
שרון יונתן 12/09/2019
זאב גולדשמיט 03/09/2019
זאב גולדשמיט 29/08/2019
זאב גולדשמיט 27/08/2019
זאב גולדשמיט 22/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נעצרה בגמר
"כל מה שאני רוצה זה לשיר ולשמח אנשים"
המלצות להורים לשימוש מבוקר באינטרנט בקרב ילדים
אנושופ
פסח ביריד אנושופ – 100% קניה חברתית
החשד: סיפקה סמים לקטינים
אישום: שדד בנקים בכפ"ס ובהוד"ש
תנו לקרוא בשקט
בשורה להורי ילדי הגנים בעיר: