כפר סבא

התמונה החינוכית של כפ"ס

מהי צפיפות התלמידים בכיתות בכפר סבא ? כמה מוציאים על כל תלמיד בעיר ועוד. משרד החינוך הציג השבוע את נתוני "התמונה החינוכית" לשנת תשע"ז

זאב שרגא 19/07/2018
מציגים את תמונת החינוך (תמונה להמחשה iclipart)

השבוע פרסם משרד החינוך את "התמונה החינוכית" לשנת תשע"ז (2017) ממנה ניתן לדלות נתונים רבים אודו מוסדות החינוך בארץ בכלל ובערים השונות בפרט, תוך ביצוע השוואות כמו מספר התלמידים בכיתות, הוצאות לכל תלמיד, יחס מורים ותלמידים ועוד. עם פרסום הנתונים אמר שר החינוך, נפתלי בנט, כי, "העשייה החינוכית היא רחבה הרבה מאחוזי זכאות לבגרות. לכן כשעיצבנו את התמונה החינוכית, הייתה לנו מטרה ברורה: להביט על עשיית מערכת החינוך בצורה מקיפה ורב גונית - מצוינות לצד ערכים. יחד עם התמונה עצמה, חרטנו על דגלנו שקיפות מלאה בפני כל הורה ותלמיד במדינת ישראל. עתה, יכול הציבור הרחב לעמוד מקרוב על ההצלחות והאתגרים של המערכת שעוסקת במשימה החשובה מכל - חינוך דור העתיד. הנתונים הארציים בתמונה מבטאים מסקנה ברורה: תלמידי ישראל בתנופה חינוכית. הזכאות לבגרות ואיכות התעודה בעלייה, לצד ירידה מתמדת בנשירה. מדובר באלפי תלמידים, שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו. אני גאה בהם ובמורים הנפלאים שהובילו אותם להצלחה. נמשיך לבחון את עשיית מערכת החינוך על ידי מבט בתמונה המלאה ולפעול לשיפור מתמיד לכל אורך הדרך״.

על פי הנתונים שפורסמו באתר "התמונה החינוכית", עולה כי בכפר סבא פועלים 40 בתי ספר ובהם 17,146 תלמידים ב–611 כיתות. מספר עובדי ההוראה עומד על 1,585 וממוצע התלמידים בכיתה הוא 29.6. העלות הממוצעת לתלמידי בית הספר עומדת על 18,712 שקל. כמו כן פועלים בעיר 189 גני ילדים בהם לומדים 5,137 תלמידים אל מול 278 עובדי הוראה כשממוצע מספר התלמידים בגן עומד על 27.2 ואילו עלות ממוצעת לתלמיד עומדת על 13,794 שקל.

 על פי הנתונים, מבין בית הספר היסודיים, בית הספר הדמוקרטי עם הצפיפות הגבוהה ביותר בכיתות – ממוצע של 32.3 תלמידים בכיתה אל מול הממוצע הארצי שעומד על 29 תלמידים בכיתה. בית הספר הכי פחות צפוף הוא לאה גולדברג, עם ממוצע של 25.4 תלמידים בכיתה ואחריו רחל המשוררת, עם ממוצע של 26.9 תלמידים בכיתה. עוד עולה כי בבית הספר אופירה נבון עומדת עלות התלמיד לשנה על 16,292 שקל, המקום הראשון בעיר ובמקום האחרון, בית הספר היסודי הירוק, עם עלות של 11,818 שקל לשנה לתלמיד. הממוצע הארצי עומד על 15,094 שקל.  

בבחינת נתוני הצפיפות בחטיבות הביניים בעיר, חט"ב אלום עם הצפיפות הגבוהה ביותר – ממוצע של 37.9 תלמידים בכיתה ואילו בית הספר המרווח ביותר הוא חט"ב אילן רמון, עם ממוצע של 36.2 תלמידים בכיתה. הממוצע הארצי בחטיבות הביניים עומד על 34 תלמידים בכיתה. עוד עולה כי בחט"ב שז"ר עומדת העלות לשנה לתלמיד על 16,786, מקום ראשון מבין חטיבות הביניים. במקום האחרון חט"ב אלון, עם  15,617 שקללשנה כשהממוצע הארצי עומד על 18,490 שקל לשנה לתלמיד.

 מנתוני התיכונים בעיר עולה כי קריית יעקב הרצוג הינה הצפופה ביותר, עם ממוצע של 29.8 תלמידים בכיתה ואילו התיכון המרווח ביותר הוא תיכון המר, עם ממוצע של 23.5 תלמידים בכיתה כשהממוצע הארצי עומד על 25.3 תלמידים בכיתה. תיכון המר מככב גם במקום הראשון בעלות התלמיד לשנה, עם סכום של 31,532 ₪ לשנה ובמקום האחרון תיכון הראל, עם 24,714 ₪ לשנה. הממוצע הארצי עומד על 30,795 ש"ח לשנה.

 עוד ניתן למצוא באתר "התמונה החינוכית" נתונים פרטניים אודות תוצאות בחינות המיצ"ב בבתי הספר בעיר, אחוזי הנשירה, דירוג הצוותים החינוכיים, נתוני הגיוס לצה"ל ועוד. עוד הציגה העיר נתונים מרשימים באחוזי הגיוס לצה"ל בשנת תשע"ד – 96.4% בקרב הבנים ו – 83.6% בקרב הבנות. אחוז הנשירה מבתי הספר בעיר עמד בשנת תשע"ז על 0.6% ואילו אחוז הזכאים לבגרות עומד על 80.0%. 11.3% זכאים לבגרות מצטיינת.

 "לצד התשומות התקציביות שמקצה המשרד לרשויות, אנחנו מציגים את מגוון העשייה הערכית והלימודית של בתי הספר בכל רמות הגיל. בכך, אנחנו פורסים בפני ההורים והציבור כולו מניפה רחבה על מערכת החינוך בישראל," אמר מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, "מהלך זה מהווה נדבך נוסף בשורה של פעולות שמקדם המשרד בשיח ישיר עם ההורים והציבור אודות נושאי חינוך מגוונים. בנוסף, מגוון הנתונים מאפשר לנו לערוך ניתוחי עומק ובחינה של הקשרים בין הממצאים בכל תחום ובכל בית ספר. בהתאם למכלול הזה, אנו מנתבים את המשאבים שיביאו בסופו של דבר לצמצום הפערים ולקידום הערכים וההישגים הלימודיים".

 את "תמונת החינוך" המלאה ניתן למצוא באתר משרד החינוך.

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
עוד הואשם בעבירות זיוף ומרמה
עו"ד הואשם בעבירות זיוף ומרמה
"אשבור לך את הפנים, תוריד את המצלמה"
מנכ"ל עיריית י-ם יסיים את תפקידו
יריד בירה על שפת הכנרת
מיכל אנסקי מצטלמת ל-ICE CUBE רשת האופנה הישראלית
מיכל אנסקי בקמפיין חדש
שבוע האופנה בסוצי
כפר סבא על מפת האופנה
אוהדי בני הרצליה בפגישה אצל עופר לוי. מקווים לטוב
עדיין בחוסר וודאות
הבן, המתמחה ואי ידיעת החוק
"הבן, המתמחה ואי ידיעת החוק"