כפר סבא

'המחאות יביאו לשינוי בסופו של דבר'

עשרות נענו לקריאתה של מיקה רותם (17), תושבת כפר סבא, והגיעו לרחבת הבמה המרכזית סמוך לקניון ערים בכפר סבא כדי למחות נגד חוק הפונדקאות

קרן שלהבת 23/07/2018
'המחאות יביאו לשינוי בסופו של דבר'
מפגינים נגד חוק הפונדקאות (צילום קרן שלהבת)

"מגיע לנו להיות הורים בדיוק כמו לכולם. הקהילה הלה"טבית סובלת מאפליה קשה. אנחנו לא מתכוונים לשבת בשקט יותר", כך אומרת מיקה רותם בת ה-17 מכפר סבא שארגנה את הפגנת המחאה נגד חוק הפונדקאות שהתקיימה אתמול (ראשון) בכפר סבא.

מיקה בת ה-17 תושבת כפר סבא, יזמה את ההפגנה וקראה לכל חבריה ולתושבי העיר להגיע לרחבת הבמה המרכזית בסמוך לקניון ערים ולתמוך בקהילה. עשרות מפגינים נענו לקריאה והגיעו עם שלטים ומגפונים ומחו נגד ההחלטה.

מיקה, חניכה באיגי וגם במועדון הנוער שרונה: "אנחנו פה בגלל הדרישה שלנו לתקן את החוק של הפונדקאות ולהכיר באבות גאים. לצערנו החוק נפל בשל רוב של מתנגדים. בהתחלה ראש הממשלה תמך בחוק ואחר כך הצביע נגד. זה עורר המון כעס בקהילה וגרם לנו לקום ולהילחם על מקומנו. אנחנו רוצים ללכת ברחוב ובלי לפחד מאלימות וגזענות. מה שקרה בשבוע שעבר שנערת ליווי טרנסית כמעט נרצחה גרם לנו לקום ולזעוק. המטרה שלנו היא שלא יהיו עוד קורבנות מקרב הקהילה".

לאחרונה נערך לראשונה מצעד הגאווה בכפר סבא. האם זה אומר שהקהילה הגאה בעיר גדלה?

"אני חושבת שזה רק עניין של נראות. תמיד הייתה פה קהילה גאה, אבל עכשיו היא כבר לא מפחדת יותר. הגענו למסקנה שרק אם נהיה ביחד נוכל להוביל לשינוי. אנחנו רוצים ללכת ברחוב בביטחון".

מה דעתך על הדרישה בזמנו של המשטרה להציב גדרות בין הקהל לצועדים בעת קיום המצעד?

"אנחנו לא נלחצנו מזה, ידענו שזו פשלה של המשטרה. הם לא ידעו איך לשמור עלינו. הפחד מפני גילויי השנאה כלפי הקהילה שהיא מיעוט הביא אותם לדרוש את הגידור. זה הכעיס אותנו שדרשו מאתנו להסתיר את עצמנו לכן עשינו המון רעש וזה בוטל. התכוונו להגיש עתירה לבג"צ אבל המשטרה חזרה בה".

את חושבת שהמחאה יכולה לשנות משהו?

"כל המחאות שמתקיימות בארץ יביאו לשינוי בסופו של דבר. אנחנו נוסעים ברחבי הארץ וכל מוקדי המחאה הם כוח גדול. זה הזמן שלנו לומר לא: לשנאה, לחושך ולגזענות. זה שהגיעו לתמוך בנו זה דבר גדול.  זה נותן לנו להרגיש שתושבי העיר מכילים אותנו".

מיקה רותם מארגנת ההפגנה (צילום: קרן שלהבת)

מיקה רותם מארגנת ההפגנה (צילום: קרן שלהבת)


 

טל וייסברג מהוד השרון גיי שהגיע להשתתף במחאה: "הגעתי לכאן כדי למחות נגד האלימות שמכוונת נגד הקהילה הגאה. זה התחיל בניסיון רצח של טרנסג'נדרית שעובדת בזנות. זה המשיך בחוק הפונדקאות הנוראי. זה המשיך בהתעמרות של הממשלה בכל ניסיון של הקהילה להגיע לאיזה סוג של נורמליזציה של החיים שלנו. באנו להגיד די. עד עכשיו היינו נחמדים. היינו יפים ויפות. זהו. מעכשיו אנחנו נלחמים".

כגבר שתלוי בהחלטת הממשלה לגבי החוק, מה אתה חושב על אי התמיכה בכם?

"לא אישית זה לא רלוונטי כי יש לי ילדים. למרות זאת, אני פה כי אני מאמין שאין סיבה שבעולם שהקהילה הגאה לא תיהנה מאותן זכויות שמהן נהנה הציבור הרחב. אין סיבה להפליה בשום צורה".

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 07/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 04/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
סחלב חם
ילדי גני היולא יזכו בפעילויות העשרה וחוגים
ילדי גני היול"א יזכו בפעילויות העשרה וחוגים
המורה של המדינה אולגה בן אבי
המורה של המדינה
בחירות בכפ"ס: הוגשה תלונה במשטרה
בניין וילה רמה ברעננה
"וילה רמה" בסכנת סגירה
ועד הגנים מתנגד לשינויים שמתכננת העירייה בהפעלת גני היול"א
בפסח הזה הישראלים זרקו יותר
בפסח הזה הישראלים זרקו יותר
נתוני המועצה הדתית בכ"ס לכבוד ט"ו באב