כפר סבא

מע' ניטור אוויר יוצבו בשכונות הירוקות

עיריית כפר סבא תתקין שלוש מערכות בעלות חיישני ניטור של פורמלדהיד בשכונות הירוקות

כתב לוקאל 24/07/2018
מע' ניטור אוויר יוצבו בשכונות הירוקות
מערכת ניטור אוויר (צילום: דוברות)

עיריית כפר סבא תתקין שלוש מערכות טכנולוגיות בעלות חיישני ניטור של פורמלדהיד בשכונות הירוקות במטרה להוסיף מידע רציף על הדיגומים המבוצעים בשכונה על ידי המשרד להגנת הסביבה. מדובר על מהלך נוסף במאבק שהחל השבוע נגד המפגעים הסביבתיים, אותו מובילים בשיתוף פעולה העירייה, תושבי השכונות הירוקות והיחידה הסביבתית האזורית, על רקע דו"ח המשרד להגנת הסביבה, שקבע כי מקור תיאורטי אפשרי לחומר הפורמלדהיד שנמדד הינו מפעל "בר- און" הסמוך לבתי תושבים ולמוסדות חינוך. 

המערכות החדשות נועדו לגלות בשטח ולהתריע על פליטה של החומר. הן מורכבות מחיישנים לניטור רציף הנמצאים בנקודת הבדיקה בשטח, שאוספים בזמן אמת את הנתונים ומעבירים אותם לתוכנה מיוחדת המנתחת את הנתונים ומצויה בשרת בענן. עם קבלת הנתונים וניתוחם, ניתן לצפות במידע, ובמקרה הצורך המערכת שולחת התראות שיאפשרו פעולות לאכיפה על ידי גורמי העירייה, היחידה הסביבתית האזורית והמשרד להגנת הסביבה.

רק לאחרונה השלימה העירייה התקנתם של 7 מערכות נוספות בשכונות המזרחיות ובשכונות הירוקות לניטור איכות האוויר. המידע, שיעלה מרשת החיישנים יהיה נגיש לתושבים ויספק מידע רב על המצב הסביבתי בשולי ובתוך השכונות הנדגמות בכפר סבא.

איתי צחר, מנכ"ל העירייה, "מזה שנים ארוכות עיריית כפר סבא משקיעה משאבים רבים בטיפול במפגעים הסביבתיים באזור, במטרה לאפשר לתושביה איכות חיים מיטבית במיוחד לאור הממצאים שהגיש לאחרונה המשרד להגנת הסביבה. המערכות החדשות שיותקנו בשכונות הירוקות נועדו לאסוף ממצאים נוספים בשטח ולהבין פרטים נוספים על מקור הפורמלדהיד ולנטרו בזמן אמת. אנו נמשיך לפעול יחד עם תושבי העיר למען אוויר נקי בעירנו".

דנה שוסטר, ועד תושבי השכונות הירוקות, "תושבי השכונות הירוקות ממשיכים ביחד עם העירייה להיאבק על זכותם לאויר נקי, ללא סכנה בריאותית. תכנית הניטור תיתן מענה רציף לחריגות מערכי היחס של פורמאלדהיד שהתגלו. ועדי השכונות, יו"ריות ארבעת בתי הספר, ועד הפעולה וועד הגנים חוזרים ומדגישים כי לא תפתח שנת הלימודים בשכונות הירוקות 60/80  כל עוד לא יחל ניטור קבוע לפורמאלדהיד שתוצאותיו תקינות".

 הנהלת מפעל בראון מסרה בתגובה: "ריכוזי הפורמאלדהיד אשר נוטרו בכפר סבא (והעומדים בדרישות החוק) אינם קשורים למכון התערובות של חברת בראון, וזאת כפי שעולה בבירור מממצאי בדיקות מעבדה חיצונית שנערכו במפעל.

"לא הוצג נתון עובדתי כלשהו אשר קושר את מכון התערובות לריכוזי הפורמאלדהיד שנוטרו, זאת שעה בסמיכות למכון התערובות ולשכונת 80 מתבצעים שימושים תעשייתיים וחקלאיים, אשר מוכרים על-ידי המשרד להגנת הסביבה כמקורות ידועים וודאיים לפליטת פורמאלדהיד.

"נגד חברת בראון מנוהל מסע השמצות והכפשות על-ידי גורמים אינטרסנטיים, בין היתר, כאלו אשר מתמודדים בבחירות המוניציפליות הקרובות ואשר מנסים להרוויח הון פוליטי על גבה של חברת בראון. גורמים אלה אינם בוחלים בהפצת דיסאינפורמציה ובזריעת בהלה בקרב הציבור באמצעות הפצת נתונים שגויים.

"למרבה הצער גורמים בעירייה חברו לאותם גורמים אינטרסנטיים במסע ההשמצות חסרות הבסיס כלפי חברת בראון. העיריה מסתבר לא הפנימה את הביקורת שהוטחה בה בפסק הדין שביטל את החלטתה הקודמת לשלול שלא כדין את רישיון העסק של המפעל ופעם נוספת נכנעת ללחצים במקום לברר את העובדות לאשורן.  

"העובדות, כפי שעולות מדו"ח איכות האוויר הארצי אשר פורסם לאחרונה מטעם המשרד להגנת הסביבה, אותן נראה כי מנסים להסתיר מהציבור, הן שריכוזי הפורמאלדהיד היממתיים שנוטרו בכפר-סבא (ואשר לחברת בראון אין כל קשר אליהם כאמור) נמוכים ב-50% מהרף אשר נקבע בחוק, ואינם שונים מנתוני ניטור הפורמאלדהיד אשר התקבלו בכל אחת ואחת מנקודות הדיגום ברחבי הארץ, ובהן ירושלים; אשדוד; רמלה; גליל מערבי; גן שמואל, אריאל ועוד.

"לא בכדי, המשרד להגנת הסביבה אשר מודע לנתונים, אינו נחפז לצעדים נמהרים משוללי בסיס, כפי שנדרש על-ידי מנכ"ל העירייה (בצורה לא אחראית יש לציין), והוא מבקש לערוך בדיקות ולברר את העובדות בטרם קפיצה למסקנות.

"יתירה מכך, כפי שעולה מפרסומים בכלי התקשורת בימים האחרונים, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה אף הבהיר בכתב למנכ"ל העירייה, במענה לפנייתו של האחרון, כי בריכוזי הפורמאלדהיד שנוטרו בכפר סבא אין כל חריגה מהתקן הקבוע בחוק, וכי אין כל עילה וצידוק לדרישה לזמן לשימוע את מכון התערובות בראון".

 

 


 


 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 22/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 07/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 04/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: תקף נהג מונית וגרם לנזק לרכבו
אישום: תקף נהג מונית וגרם לנזק לרכבו
דגל הגאווה על בניין העירייה
דגל הגאווה על בניין עיריית הוד השרון
מתכוננים לעוד שנת בצורת
תיאסר העסקת בני נוער באתרי בנייה
 דויד רורקה
שוחה למים עמוקים
ישונה תוואי הרכבת הקלה בראשלצ
ישונה תוואי הרכבת הקלה בראשל"צ
עוגות גבינה לכל השנה
לא רק בשבועות: עוגות גבינה מוצלחות לכל השנה
שגעון פורים  בחנות הכי סגולה בהרצליה
משנכנס סגול מרבין בשמחה