כפר סבא

ערב תשעה באב בפארק העירוני

אירוע המחאה שתוכנן בשערי הפארק העירוני בכפר סבא הפך לאירוע קהילתי

זאב שרגא 25/07/2018
ערב תשעה באב בפארק העירוני (צילום: פרטי)

בשבוע שעבר פרסמנו אודות כוונתה של עיריית כפר סבא לסגור את שערי הפארק העירוני בערב תשעה באב. כזכור, המועמד לראשות העירייה, עילאי הרסגור-הנדין, חשף את הדברים והביא לתגובות רבות של תושבים זועמים, על כן הודיע כי בכוונתו לערוך אירוע מחאה בערב תשעה באב, מול שערי הפארק הנעולים. בעירייה היו ערים לתגובות הציבור, הודיעו על ביטול ההחלטה ועל השארת שערי הפארק פתוחים ואילו אירוע המחאה הפך לאירוע קהילתי "ברוח היהדות החילונית-הומניסטית", כלשון המארגנים.

תושבים שתמכו בעמדה לפיה יש להשאיר את השערים פתוחים הגיעו לאירוע שהתקיים בהנחייתה של הרבה החילונית וחברת המועצה הדתית, גלית אורן-מורן, והמורה לפילוסופיה יהודית, ירין רבן. "דווקא בשנת בחירות, כשהוויכוחים מתעצמים והמתח גובר, חשוב שנחדד את הסיבה שלשמה אנחנו מתווכחים, ואת העובדה הפשוטה שעתידה של כפר סבא לנגד עינינו", אמר רבן טרם האירוע,  "לי חשוב לחזק את כפר סבא כעיר פלורליסטית, פתוחה ושוויונית, וליצור תרבות יהודית חילונית שמדברת לכולם".

 "לאחר שפתחנו את הפארק לטובת כל הציבור, שמחתי לקבל את יוזמתם של הרבה גלית אורן-מורן וירין רבן, לקיום אירוע פלורליסטי לציון המועד החשוב הזה בלוח השנה היהודי", אמר הרסגור-הנדין, "היה ערב מקסים, שבו דיברנו על משמעות חורבן בית המקדש לחיינו החילוניים כיום, קראנו טקסטים מודרניים ביחד עם טקסטים מהמקורות ושרנו שירים הקשורים לנושא. אירוע זה, שמתווסף לאירועים הפלורליסטיים ביום הכיפורים ובחגים, שהייתה לי הזכות לקחת חלק בייסודם, הוא נדבך נוסף במימוש חזון העיר החופשית בה יהיה ביטוי לכל האמונות והזרמים ביהדות. תודה רבה גם לדורי קליין ואיל בהק על קטעי הנגינה"

 נציין כי מהעבר השני נשמעו ביקורות לא מעטות על קיומו של האירוע כשהבולט בהתנגדותו הוא חבר המועצה לשעבר, עו"ד מנשה אליאס, שטען כי האירוע אינו מכבד את הציבור הדתי בעיר. "וימציא איש יקר בעל נשמה נעלה, יהדות חדשה הוא המציא וברא", אמר אליאס, "סנדי בכינור וג'רמי בתוף, מוסטפה בחליל ועבדאללה בקנון, עילאי בעוגב ופליאה בטנור. חבורה עליזה בפארק התכנסה, לפאר ולרומם להלל ולהודות לאל בורא כל העולמות. לחגוג בכיף ובנועם  ובדיבוק חברים את חורבן שני המקדשים ולהזכיר בדבקות וללא היסוס, את נשמתו הזכה והטהורה של הצדיק טיטוס.  עוד ניגנו ושרו בנועם וחן לכבוד נשמת רב הטבחים נבוזראדן. והחבורה הנפלאה שרה  שיר נפלא ועצוב לזכר הרוגי ביתר ולזכר המליונים שנטבחו ונשרפו והנותרים לשבי גלות. אהבת חינם אנו מבקשים ולכן אנשים הזויים ותמימים ודתיים סהרוריים, פיכם בילמו ובדממה  עמודו ולכל אשר יעשה עילאי  ברגש ובחיבה הודו. כי מי ישווה ומי ידמה לממציא היהדות הנעלה. ואוי לכם אם מחאה תשמיעו כי אזיי בהסתה ובשנאת  תואשמו.  המשיכו להתאבל ולצום יהודים סהרוריים הקיצוניים כי איך את היהדות החדשה אינכם מאמצים, ובלימוד  היהדות החדשה תנוחמו".

נוכח התבטאויותיו נגד האירוע בקבוצות העירוניות השונות, פרסמה הרבה אורן מורן מכתב גלוי לאליאס וכתבה: "פארק כפר סבא נשאר פתוח השנה בערב ט' באב, באופן הנכון למרחב ציבורי. יישר כח לראשי העיר אשר החליטו על המהלך הראוי הזה. מבקשים לספר לך על אירוע משמעותי ומרגש, אשר ערכנו לכבוד המועד החשוב הזה בפארק ובאותה הזדמנות להפריך מסכת הכפשות ושקרים אשר מופרחים כשנאת חינם ברשתות החברתיות על ידך, אשר לא נכחת באירוע ולכן לא ברור לנו מדוע אתה מרשה לעצמך לתארו. הערב כולו היה בסימן מחשבה ושיח עלינו כיחידים, כקהילה וכחברה, מנוקדת מבט של זיכרון היסטורי של החורבן. מה עלינו ללמוד מהשואות שעבר העם היהודי לאורך הדורות ומהי האחריות שעלינו לקחת על עצמינו כדי שדבר מזה לא יקרה שוב. עסקנו בטקסטים מכל רבדיו של ארון הספרים היהודי מהתנ"ך, קהלת למשל. ועד השירה העברית המודרנית. דרך טקסטים מן המשנה, התלמוד והוגים יהודיים נוספים.

 "לא נגיב לכל השקרים והרוע אשר אתה מפיץ מר אליאס, ועוד במהלכו של צום ט' באב. אך מבקשים להדגיש כי ליהדות פנים רבות ומגוונות. אחת מהן היא היהדות החילונית – הומניסטית המודעת, המושכלת הנותנת ליהדות משמעות עבור רבות ורבים מבני עמינו וגם מתושבי כפר סבא. עילאי הרסגור, אשר אתה כה נהנה להכפיש ולזלזל בדרכו, מביא את הקול החשוב הזה לפוליטיקה המקומית ופועל, עם שותפיו לדרך מזה שנים, להפוך את כפר סבא לעיר פלוראליסטית ומכילה יותר לכל תושביה. מפצירים בך, חזור בך מדבריך השקריים, המזלזלים ומחרחרי ריב ומדון בעיר. נשמח מאוד להמשיך איתך את השיח החשוב הזה ואף להזמינך לאירועי תרבות יהודית חילונית שאנו עורכים בעיר."

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
פצוע קשה בתאונה במפעל בשרון
הפרויקט של חברת יורו ישראל בראש העין נמצא בשלבי גמר מתקדמים
חדש: השאלת כסאות גלגלים בביה"ח "מאיר"
פרי יגור , פגישת עבודה ראשונה
מחזירים את הירוק לעיניים
המשימה: להשאיר את הצעירים בעיר
קבוצות וואטסאפ וטלגרם במטרה לעדכן את התושבים על האירועים העירוניים  ועל שירותי העירייה
עיריית רעננה בחידוש לתושבי העיר
קשה בצמרת
לראשונה בסורוקה - צנתור בגישה חדשנית