כפר סבא

גז"ד לשוטר שתקף סמנכ"ל לשעבר של הפועל כפר סבא

השוטר הוותיק, ששימש כמאבטח במשחק, הורשע כי תקף את גיא בלום שביקש ממנו להתפנות מאזור בו אסור היה לו לשהות. חרף העונש המקל שהוטל עליו והחרטה שהביע, השופט סירב לסיים את ההליך ללא הרשעה

מיכאל פרוסמושקין 26/07/2018
גז"ר לשוטר שתקף (תמונה להמחשה iclipart)

150 שעות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי בן חודש ופיצוי בסך 5,000 שקל – זה העונש שנגזר על השוטר אורן שון (36) מכפר סבא שהורשע בתקיפתו של גיא בלום, מי ששימש כסמנכ"ל הפועל כפר סבא.

לפני ימים אחדים, שנה וחצי לאחר התקרית האלימה, נגזר בביהמ"ש השלום בכפ"ס דינו של שון.  תחילה הוא הואשם בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה, שיבוש מהלכי משפט ושימוש לרעה בכוח המשרה. לאחר משא ומתן בין מח"ש לבין סנגורו של שון, עו"ד יוסי קליין, הגיעו הצדדים להסדר טיעון מקל, שבמסגרתו הוגש כתב אישום שבו הורשע שון בעבירה אחת של תקיפה סתם.

שון שימש כמאבטח באצטדיון "לויטה" בכפ"ס במשחק שנערך במסגרת ליגת העל ב-5 בפברואר 2017  בין קבוצות הפועל כפר סבא והפועל תל אביב. סמוך למחצית המשחק התהלך שון באזור בו נאסר על השוטרים שעוסקים במלאכת אבטחה לשהות, תוך ששוחח בטלפון הנייד שברשותו. בלום,  שהבחין בנאשם, ביקש ממנו מספר פעמים לעזוב את המקום. בתגובה, התקדם שון לעברו, צעק עליו, גידף, רכן קדימה לעברו, הצמיד את ראשו ללחיו והדף אותו. כתוצאה מכך נגרמה לבלום חבלה במצחו. לאחר מכן, המשיך שון בדרכו ואילו בלום עזב את המקום ותר אחר מפקד תחנת משטרת כפר סבא, שנכח אף הוא במקום.

זמן מה לאחר מכן הבחין בלום בשון מתהלך בתחומי האצטדיון ומלווה על ידי קצין משטרה. בלום החל לתעד אותו באמצעות הטלפון תוך שביקש ממנו להזדהות. שון לא נעתר לבקשה וסירב להזדהות. בשלב זה, הודיע לבלום כי אם לא יחדל ממעשיו יעכב אותו בגין "הפרעה לשוטר והכשלתו במילוי תפקידו". לפתע, אחז שון בידו של בלום בחזקה וסובב אותה אל מאחורי גבו בעוד בלום צווח מכאב ואמר לו כי הוא אינו מתנגד.

שוטרים נוספים, שלא היו מודעים להתרחשויות המקדימה, הבחינו כי שון עוצר את בלום וסייעו לו במעצר. השוטרים והנאשם ריתקו את בלום ואזקו את ידיו. לאחר שבלום נאזק בעודו שכוב על הארץ, אחז שון ללא צורך באצבעותיו של בלום והחל לסובבן במטרה להכאיב. הנאשם עשה כן אף לאפו של בלום.

שון והשוטרים הנוספים הרימו את בלום על רגליו, ובעודו אזוק הובילו אותו אל מחוץ לאצטדיון לעבר אזור המותר בכניסה למורשים בלבד. במהלך ההובלה הופל בלום ארצה. שון רכן מעליו בעודו לוחץ בחוזקה באמצעות מרפקו על גבו של בלום וכן ניסה בשנית לסובב את אצבעותיו, בעוד בלום זועק מכאב.

 

בשלב זה הגיע למקום מפקד תחנת כפ"ס, וזה הורה לשון ולשוטרים הנוספים לשחרר את אזיקי ידיו של בלום. תחילה הודיע שון בצעקה לסובבים כי אף אחד לא ישחרר את האזיקים משום שהוא "עצור שלו", הגם שבלום הציג בפניו את תעודת הזהות שלו. רק לאחר דין ודברים שחרר שון את אזיקי מידיו של בלום.

 

שון, ששירת במשטרה יותר משני עשורים וכיום מושעה מעבודתו, הביע חרטה על מעשיו. שירות המבחן סבר כי ניתן לסייע את ההליך המשפטי ללא הרשעה על מנת לא לפגוע בעתידו המקצועי. מטעם ההגנה העידו ארבעה עדי אופי: מפקדת תחנת גבעתיים, מפקד מחוז ש"י לשעבר, עורך דין שי טובים שהינו חברו של שון ומפקד תחנת כפר סבא. כולם שיבחו אותו כאדם ואת מקצועיותו במהלך השנים. כמו כן הגישה ההגנה מקבץ תעודות הערכה ומכתבים ממפקדיו המלמדים על יכולותיו, מסירותו לתפקידו ורגישותו לאזרחים.

נציגת מח"ש ביקשה להרשיע את שון והביעה צער על כך ששוטר עם עבר כה מפואר ביצע עבירה כה נבזית. מנגד, סנגורו, עו"ד קליין, ביקש לא להרשיע את מרשו ובכך לאפשר לו להמשיך לשרת במשטרה.

השופט, שציין כי שון תקף את בלום ארבע פעמים, קבע כי, "האלימות המתמשכת והקשה שנקט הנאשם כלפי המתלונן, שבסך הכול ניסה למלא את תפקידו, אינם מאפשרים לדידי להימנע מהרשעת הנאשם". השופט הוסיף כי "הנאשם הוא אדם נורמטיבי ושוטר טוב, שלאורך שנים שירת בתפקידים משמעותיים בקו החזית של פעילות המשטרה, נרתם בשמחה לביצוע כל משימה שהוטלה עליו, השקיע ותרם ממרצו וזמנו לטובת המשטרה והציבור". יחד עם זאת השופט הגיע למסקנה כי "אין בכל אלה כדי להצדיק הטבה כה משמעותית בדמות אי-הרשעה בפלילים".

לאחר שמח"ש הביעה את הסכמתה לענישה מקלה, גזר השופט מיכאל קרשן על שון 150 שעות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי ופיצוי. 

גיא בלום, הגיב בשיחה עם הכתב זאב גולדשמיט, לגזר הדין :"אני מכיר בכך שמערכת המשפט בישראל אינה מחמירה. היה חשוב לי שהצדק ייצא לאור, שהשוטר הודה באשמה והורשע בדין פלילי. חשוב שהשוטר שפגע בבעל תפקיד הורשע ולא יוכל יותר ללבוש מדים".

סייע בהכנת הכתבה זאב גולדשמיט

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 07/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 04/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
כפר סבא בטוחה בדרכים
הבדיקה החדשה ללא דקירה בכלל
בשורה להורים ולתינוקות ברמת השרון
קבוצת הנערות בכדורעף. הפסד בגמר למכבי תא
שוב נעצרה בגמר
גריסרו. סיפוק אדיר
האנשים שעושים את הרצליה
הרוג בשריפה בקריות
חופשה ראשונה ביחד
מפקוח מין חשוד ביצירת קשר עם קטינים
חגגו עם העולים