כפר סבא

מנקים את השיח הציבורי בכפר סבא

עמותת 'מצמיחים' הפועלת להפחתת אלימות בבתי ספר, קיימה בשבוע שעבר בבית רייזל בכפר סבא מעגל שיח, בהשתתפות מורים ומורות בכל רחבי הארץ בנושא השיח הציבורי בישראל

זאב גולדשמיט 01/08/2018
מעגלי שיח בכפר סבא (צילום: אמנת השיח הישראלי)

עמותת "מצמיחים", הפועלת להפחתת אלימות בבתי ספר, קיימה בשבוע שעבר בבית רייזל בכפר סבא מעגל שיח, בהשתתפות מורים ומורות בכל רחבי הארץ בנושא השיח הציבורי בישראל. הפעילות נערכה במסגרת קמפיין אמנת השיח הציבורי שיצא לדרך בתחילת הקיץ. מטרת הקמפיין, לגבש אמנת שיח ציבורי פוליטי, שתגדיר מחדש את גבולות השיח הראוי של נבחרי הציבור בישראל ותחייב אותם לפעול לפי רוח האמנה. רבים מהציבור בישראל חשים כי נבחרי הציבור שלנו מובילים לרוב שיח מתלהם, מסית, מפלג וגזעני וכי הגיע העת לעצור זאת.

"הקמפיין נולד לאחר מפגש בין פולי ברונשטיין מנכ"לית תנועת דרכנו ועודד רביבי, ראש מועצת אפרת. שני אנשים שלמרות השוני הרב ביניהם מצאו מכנה משותף ומוסכם -הרצון לשנות את השיח הציבורי הקיים, המבוסס ברובו על פילוג, הסתה, גזענות ובוטות. לאחר האיחוד ביניהם החלו להצטרף עוד ועוד גופים ועמותות חברתיות.

הגופים שלוקחים חלק בקמפיין אמנת השיח הציבורי: דרכנו, פנימה, מצמיחים, הצופים, הקיבוץ הדתי, איגוד האינטרנט הישראלי, בני עקיבא, בוקרא, שלומית, נשים עושות שלום, יום האחדות, שומריה, נאמני תודה ועבודה, גשר, מרכז הינם לסובלנות, החברה למתנ"סים, קהילת מנחי הורים. אגודת הלהט"בים, ההתאגדות לחינוך מבוגרים המועצה להורות בישראל.

"אנחנו מאמינים שהשינוי הזה חייב להתחיל מלמעלה, מהדוגמה האישית שמפגינים נבחרי הציבור. הודענו כי ניזום כתיבה של אמנה חברתית שתגדיר את גבולות השיח הציבורי הישראלי, במיוחד בשנת הבחירות - המוניציפליות והארציות - שמתרגשת עלינו", מסרו מובילי הקמפיין.

 בתוך כך חתמו בשבוע שעבר המועמדים לראשות העירייה, עילאי הרסגור הנדין ויוסי סדבון, על האמנה למאבק בשחיתות ברשויות המקומיות. על פי האמנה, "אנו, נציגי הרשימות המתמודדות בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות, מצהירים בזאת על מחויבותנו לשמור על איכות השלטון ברשויות המקומיות ולקדמה. מטרה זו מחייבת את התגייסותנו למאבק על העלאת קרנן של הדמוקרטיה ומוסדותיה. אנו מודעים לכך שרמת השחיתות במדינה נמצאת בעלייה מתמדת וכי ישראל מדורגת כיום במקום ה-32 מבין מדינות העולם (לפי דירוג ארגון השקיפות הבינלאומי) לאחר הידרדרות מתמשכת בשנים האחרונות. בנוסף, חלה ירידה ברמת השמירה על ערכי הדמוקרטיה ומוסדותיה וברמת אכיפת שלטון החוק. כתוצאה מכך חלה פגיעה קשה באמון הציבור הן בשלטון המקומי והן בשלטון המרכזי. לאור זאת אנו, נציגי הרשימות המתמודדות בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות, החלטנו להירתם אישית לקידום איכות השלטון ברשויות המקומיות, בהתבסס על חובת הנאמנות שלנו כלפי הציבור שאותו אנו מייצגים ומשרתים.

"לפיכך, אנו מתחייבים: לחרות על דגלה של סיעתנו את המאבק בשחיתות על כל גווניה, ולאמץ במצענו עקרונות ליישומו. לפעול במלוא העוצמה למיגור השחיתות, מידי יום ביומו עד הבחירות, בעת הבחירות ולאחריהן. לשמור על שלטון החוק ולחזק את המערכות לאכיפתו. לנהוג בשקיפות מלאה לגבי מעשינו ומחדלינו. לשמור על טוהר הבחירות ועל טוהר המידות. להימנע מניגוד עניינים, מקבלת טובות הנאה, ממינויים פוליטיים ומהפרת אמונים כלפי הציבור.

 "אנו מצהירים כי נאבק בשחיתות באמצעות חינוך, הרתעה, מניעה וביקורת. להשגת יעד זה נדרש מאמץ רב-מערכתי שיבוצע הלכה למעשה בפעילות הרשות בכלל ובוועדות השונות בפרט: ועדת המכרזים, ועדת הביקורת, וועדת התכנון והבניה. אנו נפעל לשמירה והגנה על שומרי הסף ברשויות המקומיות, לרבות המבקר, הגזבר והיועץ המשפטי. נפעל לחיזוק מעמדם ועל עצמאותם, תוך עבודה בשיתוף פעולה מלא עם מערך הביקורת והפיקוח על השלטון המקומי. לפיכך, אנו, נציגי הרשימות המתמודדות בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות, מחליטים בזאת לחתום על אמנה זו כראייה למחויבויות שאנו נוטלים על עצמנו במעמד זה."

 

 


 

 

 

זאב שרגא      zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
קק"ל הגדירה את עוטף עזה כיעד סיוע מרכזי
משתלבים
חשד: היה מעורב בתאונה - ועזב את המקום רגלית
פרויקט יגאל אלון במרכז הרצליה
שלוש דירות בפרויקט בהרצליה נמכרו בסכום כולל של 13 מיליון שקל
אישום: נהג ללא רישיון ושיכור
גבר טבע בחוף ים בהרצליה
גבר טבע בחוף ים בהרצליה
פרויקט EDEN בכפר סבא הירוקה
פרויקט "EDEN בכפר סבא הירוקה" מתאכלס
גיבורי העל הפתיעו את הילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים
גיבורי העל הפתיעו את הילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים