כפר סבא

סיפורים מהמספרה

הסרט "סיפורים מהמספרה", שמצולם בימים אלו, ברובו, בכפר סבא, מתעד את סיפור חייה המרתק של ורה צרניך, בעלת מספרה בשכונת יוספטל, שמשמשת בשעות הערב סטודיו לצילום

כתב לוקאל 02/08/2018
סיפורים מהמספרה
ורה מביימת את אחת הלקוחות לצילום (צילום: פרטי)

הסרט "סיפורים מהמספרה" הוא סרט תיעודי מופלא שמצולם בימים אלו, ברובו, בכפר סבא. המפיקים בפועל של הסרט הם ד"ר אמיר גבע (חבר מועצת העיר ומחזיק תיק התרבות) והאמנית, ברוריה פסטרנק (שהיא גם הבמאית והעורכת של הסרט) ואת הפקת הסרט מלווה גם צלם הקולנוע עטור הפרסים, רוני כצנלסון, כצלם הראשי. 

 הסרט מתעד את סיפור חייה המרתק של ורה צרניך (58), שהמספרה הקטנה שלה שוכנת ליד כיכר קטנה ומוזנחת בשכונת יוספטל. מבוקר ועד ערב עומדת ורה, אישה נאה, מרשימה ואלגנטית, על רגליה, חופפת שיער ומספרת. השפה השולטת במספרה היא רוסית. התשלום תמורת תספורת הוא זעום למדי, אך התוצאה אינה מביישת אף את המכונים היקרים ביותר בארץ לעיצוב שיער. ומדי ערב – בתום יום עבודה מפרך - נועלת ורה את המספרה, משחררת מסך שחור מהתקרה, גוררת מקרן מהחדר הפנימי ואז הופכת המספרה הקטנה שלה לסטודיו מקצועי לצילום, כאשר, חלק מלקוחותיה הקבועים, שחלקם – אמנים בעצמם הופכים לדוגמנים.

ורה, שהייתה שחקנית תאטרון מפורסמת בטרם עלתה ארצה מרוסיה, מנצלת את כישורי הבמה שלה ומביימת את מופע הדוגמנים – המתנדבים – במיומנות רבה, ובדרך כלל, בסצנות שמבוססות על יצירות שמקורן בתולדות האמנות הקלאסית, כשהיא מסתייעת באביזרי תאטרון ישנים ובחלקי לבוש שהיא מעצבת בעצמה. מאוחר בלילה, יושבת ורה עד השעות הקטנות של הלילה, בדירת השיכון הקטנה והצנועה שלה, הסמוכה למספרה, ומעבדת את התצלומים בעזרת המחשב שלה.

בתצלומיה האיכותיים, משתמשת ורה באפקטים אמנותיים מרשימים של אור וצל, שמוסיפים להם נופך של אווירה מסתורית ודרמטית, ומהווים אזכור ליצירות מופת קלאסיות של המאסטרים הגדולים: רמברנדט, ורמיר וקאראוואג'ו.  את יצירותיה מציגה ורה בתערוכות נחשבות, אצלנו, באכסדרת "בית ספיר", "בית האמנים" של כפר סבא, וממש –  בקרוב – בעיר הולדתה – יקטרינבורג – העיר הרביעית בגודלה ברוסיה – שם תוקדש לה תערוכת יחיד, שתכלול 30 מעבודותיה ולשם תטוס בשבוע הבא, כדי להשתתף בערב פתיחה חגיגי, במעמד נכבדים מקומיים, ביחד עם בתה, יוליה, ועם צוות של ההפקה שיכלול את הבמאית, ברוריה ואת הצלם, רוני – שיתעדו את המעמד המרשים. מיד לאחר שובה מרוסיה, במוצ"ש, ה-18 באוגוסט, בשעה 20:00, יוצגו לראשונה שלושה תצלומים אמנותיים חדשים של ורה,  במסגרת תערוכה קבוצתית של אמני הצילום – "פוזיטיב" בבית האמנים של כפר סבא.

אמיר גבע עם ורה צרניך, הבמאית ברוריה פסטרנק והצלם רוני כצנלסון (צילום: פרטי)

אמיר גבע עם ורה צרניך, הבמאית ברוריה פסטרנק והצלם רוני כצנלסון (צילום: פרטי)

 "ורה נטשה עולם עשיר בממון ובתרבות גם יחד כשעלתה ארצה", אומר ד"ר אמיר גבע שמלווה את הפקת הסרט באהבה רבה. "היא ירדה מבמת התיאטרון והמירה קריירת משחק מבטיחה בסחבה של ספונג'ה", והוא מוסיף, "ככלות הכל, אמן נותר אמן – וסיפורה של ורה הוכח כראוי להנצחה בסרט תיעודי והוכר ככזה כשזכה לא מכבר למימון של קרן 'גשר' לקולנוע רב תרבותי".

גבע מקווה כי לאחר שהפקת הסרט תושלם, כנראה בעזרתו של אחד מערוצי הטלוויזיה שמתמחים בהקרנת סרטים תיעודיים, הוא יוזמן להשתתף בפסטיבלי קולנוע דוקומנטריים בארץ ובעולם.

"מעורבותי בהפקת סרטי קולנוע אינה למטרות רווח", אומר גבע. "אני אוהב קולנוע ואני מאוד מעריך פעילות חברתית. פעילות חברתית באמצעות קולנוע היא הגשמת חלום עבורי".

 

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
חיים גולדמן בוחן הקמת רשימה דתית חדשה
חיים גולדמן בוחן הקמת רשימה דתית חדשה
דרבי לסיפתח
יש קואליציה
כדור גלי נשלף ממעי תינוק
כדור ג'לי נשלף ממעי תינוק
השמיים אינם הגבול
השמיים אינם הגבול
תחת הנהלה חדשה
תחת הנהלה חדשה
שלב השאלה הזהה
שלב השאלה הזהה
אופניים שיתופיים בהרצליה
אופניים שיתופיים בהרצליה