כפר סבא

"נעשה הכל, כדי לעצור אותם"

עשרות הורים וילדים בכפ"ס הפגינו מול ישיבת המועצה במחאה על תוכנית העירייה לשינויים בהפעלת גני היול"א כבר משנה"ל הקרובה

זאב שרגא 07/08/2018
הורי גני היול"א בהפגנה מול בית העירייה (צילום: זאב שרגא)

ביום רביעי (1.8.18), התקיימה ישיבת המועצה החודשית בכפר סבא כשעל הפרק בין השאר שינויים בהפעלת גני היול"א שצפויים להיכנס כבר בשנת הלימודים הקרובה. מחוץ לאולם הישיבות הפגינו עשרות הורים ופעוטות נגד השינויים, זאת בהמשך להודעת ועד הורי הגנים שפורסמה יום לפני כן, בה הודיע הוועד על התנגדותו לשינויים באופן רשמי.

"אנחנו חוזרים זו השנה השנייה למאבק שלנו על שמירת גני היול"א", אמרה מובילת המחאה, טובה קימחי, "העירייה החליטה שהם עומדים לקצץ בשעות החפיפה, שהילדים יאכלו ארוחות צהריים בשעה 13:30 במקום בשעה 13:00. שהולכים לקצר את ימים החופשה רק ל–14 ימי חופש, שילדים בגילאי 3, טרום טרום חובה, לא צריכים לישון יותר שנת צהריים. חודש לפני פתיחת השנה מורידים עלינו את כל הגזירות האלה אבל אנחנו נעשה הכל, כדי לעצור אותם".

איך את מתייחסת לעמדת העירייה לפיה כל השינויים נעשים בשיתוף עם וועד הורי הגנים?

 "אנחנו בקשר מלא עם הנהגת הגנים ויודעים שהם נמצאים בשיח מול העירייה, אבל אנחנו ממשיכים את המאבק שלנו כתושבי העיר כדי לדאוג לשמור על הילדים שלנו במערכת".

הצעות לסדר על שולחן המועצה

בשעה בה התקיימה ההפגנה מחוץ לאולם הישיבות, עלו הצעות לסדר על שולחנה של מועצת העיר. בהצעה הראשונה, של חברי סיעת תפו"ח, עו"ד יובל לוי ד"ר אתי קלומל ואתי הדנה, ביקשו השלושה כי לא יבוצעו שינויים בשעות העבודה וימי הפעילות של קבוצות שלמות של עובדי העירייה ובכלל זה של צוותי היול"א, מבלי שהדבר יובא קודם לאישור המועצה. הנושא יובא לאישור המועצה לאחר דיון והמלצה בוועדת חינוך ובוועד הגנים ההורים העירוני. ההצעות לשינוי בצירוף המלצותיהם יועברו לאישור מועצת העיר. סייעות הגנים כולן, תוחזרנה לעבודה מלאה, בקביעות, בתנאים מלאים ויכובדו הסכמי השכר שלהן.

 קודם לכן שוחח לוי עם ההורים המפגינים ואמר: "אתם מוזמנים להיכנס לישיבת המועצה ולהסתכל בעיניים לכל אחד ואחד מחברי המועצה, שמתכוון לפגוע בזכויות הילדים או בזכויות האמהות העובדות ולומר לו שאתם תזכרו זאת. החיסכון שרוצה לעשות העירייה בקופותיה לא יכול לבוא על חשבון החינוך, על חשבון הילדים ועל חשבון משפחות שהאמהות בהן תורמות לכלכלת הבית ועובדות. זאת זכות ולא פריבילגיה שנותנים להם. פגיעה ביול"א - לא תהיה במשמרת שלי כראש העיר ועד ה-30 באוקטובר, אני וחבריי לסיעה ניתן רוח גבית ונילחם כתף אל כתף עם כל האמהות והאבות נגד הקיצוץ המתוכנן".

"לאור שינויי חקיקה אנחנו עומדים מול אתגר גדול בגני יול"א, מדי שנה", השיב מנכ"ל העירייה איתי צחר, "עומדות בפנינו שלוש אפשרויות, האחת היא הגדלת התקציב תוך העברות מסעיף לסעיף, תוך הצבעה על מקור תקציבי אחר. האפשרות השנייה היא למצוא פתרונות בתוך מסגרת התקציב הקיימת, לייעל דברים ולתת שירות במתכונת שונה. השינויים כולם נמצאים בדיון. בנושא הסייעות מדובר בניסיון להציג מצב שווא. עיריית כפר סבא היא היחידה המאפשרת לסייעות להרוויח בונוס כספי על עצם הגעתן לעבודה בקביעות. אנחנו דואגים מאוד טוב לעובדי העירייה ובהחלט מוקירים את הסקטור הזה על העשייה הברוכה היומיומית".

 יו"ר משותפים של ועד הורי הגנים, אורה דוד מרגלית וערן ורנר, נכחו גם הם בישיבה. דוד מרגלית קיבלה את זכות הדיבור ואמרה: "לאחרונה קיבלנו עדכונים על השינויים המתוכננים במתווה הפעלת היול"א. אנו מאמינים שהשינויים הללו אינם הכרחיים ושיש להמשיך ולקיים את מתווה היול"א הנוכחי בו גאה כפר סבא ובצדק. מכיוון שפתיחת שנת הלימודים באופק, הוגדר לוח זמנים של שבוע לקביעה סופית של מתווה הפעלת גני היולא במהלכו נמשיך בדיונים. אנו מקווים ובטוחים שקברניטי העיר ימצאו פתרונות יצירתיים ומקורות מימון מתאימים כדי לשמר את היול״א במתכונתו הנוכחית".

חברי הקואליציה הסירו את ההצעה מסדר היום, זאת בדומה להצעתם של חברי סיעת מרצ, עילאי הרסגור הנדין ופליאה קטנר, בה ביקשו כי, "עיריית כפר סבא תחשוף באופן בהיר וקריא באמצעות אתר האינטרנט שלה את מרכיבי התקציב המדויקים, בצד ההכנסות וההוצאות של ניהול גני היול"א - גם בצורה של תקציב כולל וגם בחישוב ממוצע וחציוני של הפעלת גן לדוגמא. כך יתאפשר להורים לדעת כיצד הכסף אותו הם משלמים מנוצל לצרכים לשמם הוא נועד. עיריית כפר סבא תפעל באופן נחוש מול הגורמים הממשלתיים על מנת לקבל סבסוד לפער התקציבי בין הצרכים לפי שנת הלימודים הנוכחית ובין תשלומי ההורים המופחתים המתוכננים לשנה הבאה.".

  לצפייה בסיקור ההפגנה היכנסו לדף שלנו, "קול הכפר – לוקאל כפר סבא"  

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
רדיו חזק
'איו דיווחים על עקיצות של זבוב החול בכפ"ס'
קורס מטפלות במעונות יום יצא לדרך
רימון וחומרי חבלה נמצאו בפח אשפה
תיכון רמון הוד השרון
במקום הראשון: תיכון רמון הוד השרון
שומרים על הפרטיות
שומרים על הפרטיות
חשד: תקף את אשתו ונופף לעברה בסכין
צעיר נדקר למוות בצפון