כפר סבא

"הפעם אנחנו לא מתכוונות לוותר"

האחיות בבית החולים "מאיר" הצטרפו לשביתה האחיות הארצית שהוכרזה בשל גילויי האלימות כלפיהן

קרן שלהבת 07/08/2018
לילי כהן. לא מתכוונות לוותר (צילום: קרן שלהבת)

שביתת האחיות הארצית בשל גילויי האלימות כלפיהן החלה הבוקר (שלישי) בשל כישלון המשא ומתן עם נציגי האוצר ומשרד הבריאות. "אנחנו לא שק החבטות של החולים וכמה שאנחנו רוצות לחזור לשגרה לא נהיה מוכנות לוותר על יכולת שלנו לשוב הביתה בריאים ושלמים", אמרה ל"לוקאל" לילי כהן, יושבת ראש העובדים בבית החולים "מאיר", אחות במקצועה, שהיא וסגל האחיות בבית החולים הצטרפו לשביתה הכללית עליה הכריזה הסתדרות האחיות הארצית.

כהן, שהחלה את עבודתה בבית החולים "מאיר" לפני 37 שנה, אינה מתכוונת לנטוש את המקצוע, שלדבריה, הפך להיות חלק בלתי נפרד מחייה למרות כל  הקשיים. היא החלה ללמוד את מקצוע האחיות בבית החולים "מאיר" ומאז היא כאן. יחד עם זאת היא איננה מוכנה לוותר על הזכות שלה לביטחון והגנה בבית החולים והחלה בשביתה יחד עם חברותיה למקצוע, שביתה שתימשך עד שדרישותיהן יענו.

השביתה שהחלה כמעט בכל בתי החולים בארץ גרמה לתורים מתארכים ולחץ בקבלת הקהל. בבית החולים "מאיר" נצפו תורים ארוכים ולחץ בעמדות קבלות הקהל. לדברי לילי, השביתה שהחלה לא תמנע מהחולים לקבל טיפול מציל חיים אך רוב השירותים של בית החולים מבחינת האחיות יושבתו. יבוצעו ניתוחים דחופים בלבד. 

שרי פלדמן אחות ותיקה במיון נשים: "אנחנו מרגישים כבר מהבוקר את העומס הרב כי פעולות בוטלו באשפוז יום ונשים שהגיעו לבית חולים פונות למיון. אנחנו לא יכולים לתת מענה והעומס גדול מאוד".

כהן: "אנחנו כחברה הפכנו לאלימים. חייבים למגר את האלימות. ברגע שאלימות מתבצעת בבית החולים כלפינו זה גרוע מאוד. האלימות גורמת לנזק גם לעובד וגם למטופל. כשעובד נפגע זה גורם לפגיעה ברצף הטיפולי וזה גורר אחריו הרבה בעיות".

איך אתן מצליחות לשבות ולעמוד על הזכויות שלכן מצד אחד ומצד שני לתת שירות לחולים ולא לפגוע בהם?

"יש את הוועד הארצי שמכתיב לנו מה לעשות. מעבר לזה כל ועד של בית חולים נפגש מדי יום עם ההנהלה והם עושים חשיבה מחודשת מה דחוף ומה פחות דחוף. אנחנו הולכים לפי דחיפות טיפול. כרגע המרפאות בבית חולים סגורות. נעשים ניתוחים רק למקרים דחופים".

אלו מחלקות לא מושבתות?

"כרגע אנחנו לא משביתים את כל הסקטור של הילדים. גם אגף גיניקולוגיה ומיילדות לא שובת. למשל ניתוחים קיסריים וניתוחים מצילי חיים אנחנו כן מבצעים. לגבי שאר המחלקות, העבודה במתכונת שבת ובצוות מצומצם כשהצוות שלא עובד נמצא בבית".

מה שונה מכל המקרים הקודמים בהם שבתם, והאם אם חושבים שהפעם תשיגו תוצאות אחרות?

"השביתה החלה בגלל שבמדינה לא מגנים עלינו. בשנה האחרונה מקרי האלימות הפכו לקיצוניים. אחות נשרפה למוות ואחות שנייה שוכבת חמישה שבועות בבית חולים ועדיין לא התאוששה מפצע הדקירה שלה. זה פשוט נעשה הזוי ואנחנו לא מוכנות להגיע למצב כזה. אחרי יום עבודה אני רוצה לחזור לילדים שלי ולבית בריאה ושלמה. אני לא רוצה להגיע למצב שחברותיי הגיעו והגיע הזמן להגיד די לאלימות. אנחנו לא שק חבטות, לא ניתן שיצעקו עלינו ויכו אותנו".

 

 

 

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
אליפות העולם לטניס בכיסאות גלגלים תערך לראשונה בישראל ברמת השרון
טניס בכיסאות גלגלים
קיץ מהסרטים בפארק השחר בהוד השרון
קיץ מהסרטים בפארק השחר בהוד השרון
נפתח המרכז לפיתוח כלכלה מקומית בישראל
תוכנית הבטיחות והביטחון המתוגברת
בהוד השרון דואגים לחופשת קיץ בטוחה ומהנה
מסוף האוטובוסים בנווה זמר יבוטל
לפתוח את הלב
פעילות ענפה במרכז התורני בהודש
פעילות ענפה במרכז התורני בהוד"ש
מחווה למלחין קובי אושרת
מחווה למלחין קובי אושרת