כפר סבא

מרווח משני לניצחון אמיתי

ד''ר מרק רויטמן 08/08/2018
מרווח משני לניצחון אמיתי
(תמונה להמחשה צילום: iclipart)

שאלה:

האם קיים דבר כזה כמו פחד להיות בריא? אני סובל מדיכאון, ולמרות כל הסבל, אני בטוח שאני נמנע מכל דבר שיכול לעזור לי.

תשובה: 

עצם השאלה שלך מראה שהגעת ללבה של הבעיה. בכל אדם, בריא או חולה, קיים מאבק מתמיד: מצד אחד הצורך בשינוי, הצורך לקבל החלטות גורליות, צורך בצמיחה, בשינוי, בהתקדמות ובהתפשטות.

מצד שני, ובו בזמן, קיים פחד קיומי להרים ראש, לחטוף מכה, לקומם את הסביבה נגדך, להתמודד עם איומים, עם קנאה ועוינות.

הדילמה הרבה יותר מורכבת מכך, מכיוון שבנוסף לרצונות, לתוכניות ולמטרות המציאותיות ולסכנות האמתיות הכרוכות במימוש החזון, קיימת חזית נסתרת של רצונות, תשוקות, תקוות - אבל גם פחדים, חרדות, ותסריטי אימה פנימיים - שמשפיעים בצורה לא מודעת דרך הסמפטומים השונים והמשונים.

כל התופעות הפסיכוסומאטיות הן תוצאה של מאבק האיתנים הזה בנפשו של בן אדם - בין התשוקות, רצונות ותקוות לבין האיומים, הפחדים והחרדות הפנימיות. דיכאון קליני או דיכאון מעורב בחרדה - הוא רק אחת התוצאות הפסיכוסומאטיות (אם כי מאוד נפוץ באוכלוסייה-  30% - 40% ).

 מחלות אחרות מסוג זה הן הפרעות אכילה, בולימיה ואנורקסיה, מחלות כלי דם, כאבי ראש, כאבים אחרים, התמכרויות שונות. הדיכאון והמחלות הפסיכוסומאטיות האחרות מהווים מעין פתרון פשרה - כאילו אומר האדם לעצמו, בצורה בלתי מודעת: "אני חולה, לכן אני לא רוצה שום דבר, תורידו ממני את האיום".

 למרות שמחיר הסבל הוא לעתים גבוה מאוד, יש גם "יתרונות במחלה"- היא מספקת מעין "פטורים" מהתמודדות פנימית ומהתמודדות בחיי היום יום: עבודה, שירות צבאי, התמודדות חברתית, תחרות, יחסים בינאישיים מורכבים, וכו'. מכלול ה"יתרונות" הללו מוכר היטב, ונקרא בשפה המקצועית "רווח משני".

כמעט בלתי אפשרי באופן עצמאי לוותר על הסבל ולחזור בקומה זקופה למאבקים ולסכנות של התמודדות בריאה עם דילמות, קונפליקטים והצורך לקבל החלטות עצמאיות בכל רגע של החיים האמתיים.

גם כאשר הסבל כופה על האדם לפנות לעזרה של איש מקצוע שיכול לעזור לו, לעיתים קרובות ברגע שיש הטבה קטנה במצבו, אותו אדם מפסיק את הטיפול.

שילוב של טיפול רפואי, אם יש צורך בכך, עם פסיכותרפיה, שמסייעת לבן אדם להתמודד עם חיים ללא המגן של המחלה, יכולים להביא אל המודע את המאבקים הפנימיים והחיצוניים. לאדם עם מודעות כזאת קל יותר לנווט את החיים שלו בין התשוקות והסכנות מבלי להזדקק לפשרה הפסיכוסומאטית.

dr.roitmanm@gmail.com

www.psych.co.il

 

 

עוד בכפר סבא
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
אילת במקום השמיני בשירותים הדיגיטליים
רג עולה על אופניים
ר"ג עולה על אופניים
צעיר חשוד כי ניסה לעבור עם סכין מתקפלת בבידוק בעוטף ירושלים
שר המדע והטכנולוגיה הסיני ביקר בטכניון
שר המדע והטכנו' הסיני ביקר בטכניון
פעילות ספורטיבית  במסגרת נעים בעיר
תכנית "נעים בעיר" חוזרת להרצליה
מגרש סינטטי שלישי בשלום עליכם
אושרו תקציבים לתשתיות ספורט במגדל העמק
דייט רומנטי עם קונדיטורית שמו
דייט רומנטי עם קונדיטורית שמו
סמים נמצאו בגופה של תינוקת שאושפזה