כפר סבא

הקיץ הזה תדעי לתקן פנצ'ר...

מועצת נשים כפר סבא ארגנה לנשות העיר סדנה שמלמדת נשים כיצד להתמודד עם תקלות ברכב בכוחות עצמן ולשחרר את הפחד הסמוי ממוסכים

זוהר אליה 09/08/2018
נשות כפר סבא לומדות לטפל ברכב (צילום: עיריית כפר סבא)

בעולם שבו נשים הן ראשות ממשלה, אסטרונאוטיות ולוחמות, המראה של אישה מחליפה גלגל באוטו משום מה עדיין לא נפוץ. לרון ליבנה (32) מכפר סבא, אמא לשניים, מרצה עצמאית בנושא דימוי גוף חיובי וחברת מועצת נשים בעיר, זה מאוד הפריע.

"אני עצמאית בכל תחומי חיי כמעט ומרגישה שאין דבר שאני לא מסוגלת לעשות. אין תחום שגדול עלי אבל איכשהו עולם הרכב נשאר בערפל", היא מודה. "אני עושה הרבה דברים טכניים בבית, אבל כשזה מגיע לרכב אני מרגישה שאני לא יודעת כלום ושבמוסך תמיד מרמים אותי. רציתי שתהיה לי מסוגלות להחליף גלגל אם אני נתקעת באמצע הדרך מבלי להיות תלויה באחרים שיבואו לחלץ אותי".

רון פנתה ליו"ר מועצת נשים, טלי רונה, בהצעה להביא לנשות העיר סדנה בנושא בהנחיית תהילה גבאי דויטש, בעלת הבלוג "אוטול'ה". מטרת הסדנה בת השעתיים היא ללמד נשים להתמודד עם תקלות רכב בכוחות עצמן ולשחרר את הפחד הסמוי ממוסכים. מסתבר, שרוב הנשים רוצות להיות עצמאיות גם עם האוטו ותוך שבוע כבר נסגרה ההרשמה ומועצת נשים מתכננת סדנאות נוספות.

"דיברנו על נורות האזהרה ברכב, איזו משמעות יש לכל צבע של נורה ומה לעשות כשהיא נדלקת", מספרת רון. "אחר כך יצאנו החוצה ותהילה הראתה לנו איך בודקים שמן ומים, איך מתניעים עם כבלים. החלפנו גלגל וזאת הייתה חוויה מגניבה ומלמדת. למחרת כבר רצתי ובדקתי את האוטו שלי ושל בעלי".

איזה עוד דברים חשובים למדתן?

"למדנו שיש תקלות שמחייבות עצירה באותו רגע או שייווצר נזק בלתי הפיך למנוע וזאת אבחנה חובה גם ברמה הכלכלית. יש צבעים לתקלות. תקלה בצבע אדום היא קריטית וצהובה – פחות. כמובן שדיברנו גם על נושא העצירה בשוליים, איך עוצרים בצורה בטיחותית ועל כך שאסור להישאר באוטו וצריך לעבור מעבר לגדר ההפרדה. בנוסף למדנו שניתן להתקשר למשטרה כשנתקעים בדרך והם שולחים ניידות. אלה דברים שלמיטב ידיעתי לא מלמדים בשיעורי נהיגה ותאוריה והם מאוד חשובים".

רון בטוחה שבפעם הבאה שתגיע למוסך, היא כבר לא תרגיש חסרת אונים.

"יש את הקטע שאת באה למוסך לבדיקה ופתאום מפילים עלייך כל מיני דברים. בסדנה קיבלנו הסבר מה הרכב אמור לעבור בכל תקופה וכך לא תהיי מופתעת כשתגיעי למוסך לבדיקה. זה גם מאפשר להתכונן מבחינה כלכלית כשאת יודעת שיש שנים שבהן ההוצאות על הרכב גבוהות".

 השראה להעצמה נשית

 לסדנה הגיעו נשים מכל הגילאים ומכל התחומים ועבור טלי רונה, יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה, היא התחלה של שינוי אג'נדה בדגשים של מועצת נשים. 

 "אם עד עכשיו התמקדנו בנושאי אימהות וקריירה, הגיע הזמן שנשים יקחו אחריות על תחומים נוספים. הסדנה מהווה השראה להעצמה נשית ומנפצת את הסטריאוטיפ על יכולות ההתמודדות של נשים עם תיקון תקלות קטנות ברכב והתמצאות במוסך. מעצם תפקידי לשוויון מגדרי חשוב לנו להציע מגוון סדנאות מתחומים שונים הנוגעים למגדר ומהווים מחסום ובתכנון סדנאות נוספות לנשים בנושאי שיפוצים, מיחשוב ועוד".

  


 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
טקס ההוקרה לפעילי הסביבה
פעילי סביבה מכ"ס קיבלו אותות הוקרה
תחת אבטחה
חברת הביטוח דחתה לכם את התביעה ללא כל נימוק? אל תרימו ידיים!
קבלני בנייה יפצו זוג ששכר דירה חדשה
בשל ליקויים: קבלני בנייה יפצו זוג ששכר דירה חדשה
חודש האזרח הוותיק ברמת השרון
רואה שש שש
עובדי רשות העתיקות
הסכם קיבוצי חדש ל-500 עובדי רשות העתיקות
נערכים ליום התרמה לקרן ע"ש רועי חסן ז"ל