כפר סבא

"אנחנו רואים את הטוב בכל דבר"

לפני 21 שנה איבדה עדינה טל את בנה, ישי, כשהוא בן שלוש בלבד. שבע שנים לאחר מכן נולדה ליעד, שאובחנה כסובלת מאוטיזם ופיגור קל. בהרצאות שעדינה מעבירה היא מראה איך אפשר לחיות עם האתגרים האלה בחיוך ובשמחה

קרן שלהבת 16/08/2018
עדינה עם שתי בנותיה ליעד (מימין) ורננה (צילום: קרן שלהבת)

בני משפחת טל מכפר סבא התמודדו במהלך השנים עם שני משברים גדולים: לפני 21 שנה נפטר הבן ישי בגלל מום בלב והוא בן שלוש בלבד. שבע שנים לאחר מכן נולדה ליעד שאובחנה כסובלת מאוטיזם ופיגור קל. במקום להתפרק החליטו בני המשפחה, המונה שבע נפשות, להתאחד ולהתמודד עם הקשיים. האם עדינה (52), מורה למוזיקה, יצאה בסדרה של הרצאות תחת השם "אפשר גם אחרת". בהרצאות שלה היא מתארת את החיים והאתגרים שחוותה ואת הבחירה היומיומית בשמחה.

בנה של עדינה, ישי, נולד עם מום בלב. עדינה זוכרת בבהירות את הרגע שבו הרופאים בישרו לה שלא בטוח שהוא יחזיק מעמד ויחיה. "הרגע הזה זכור לי כרגע זוועתי. הרופאים פשוט נכנסו לחדר, אמרו לי את האבחנה והלכו. אנחנו כמשפחה נותרנו להתמודד עם הכאב והטיפולים היומיומיים".

אחרי שלוש שנים ישי הלך לעולמו והמשפחה החליטה להנציח אותו בדרכים שונות. "הקמנו ספריית ילדים על שמו שהתחילה את דרכה בבית כנסת 'בית עזרא'. בנוסף, כל שנה אנחנו עורכים אירוע גדול לזכרו בחג החנוכה".

לפני 14 שנה נולדה ליעד, ועדינה, באינטואיציה אמהית חשה שמשהו לא כשורה עם בתה. "ליעד הלכה ודיברה לאט. חשדתי שיש לה בעיה, אבל הרופאים ניסו להרגיע אותי וטענו שהכל בסדר. לא הייתי רגועה ויחד עם בעלי לקחתי אותה לשלוותה, שם עלו על זה שיש לה אוטיזם, פיגור קל והפרעות קשב וריכוז. התחלנו לפעול בכל המישורים כדי לטפל בה. כשהיא גדלה, העברנו אותה לבית ספר אוסישקין בכפר סבא".

 יש הרבה משפחות שמתפרקות ממשברים כמו שעברתם. איך שרדתם?

"אנחנו רואים את הטוב בכל דבר. אני רואה את הילדה שלי כל הזמן מחייכת. טוב לה. אז אם היא מחייכת מי אני שאבכה?".

 לפני שנה וחצי התחלת להעביר הרצאות תחת השם "אפשר גם אחרת". על מה את מרצה?

"אלה הרצאות שמיועדות לכל מי שרוצה לשמוע על החיים עם התמודדות כזו. גם אובדן של ילד וגם התמודדות עם ילדה אוטיסטית. אני מראה בהרצאה איך אפשר לא רק לחיות עם האתגרים האלה, אלא לחיות טוב עם שמחה ולטרוף את החיים. אני לא סופרמן. אני בשר ודם ואם אני יכולה לצלוח את האתגר הזה כל אחד יכול, בתנאי שהוא מקבל כלים נכונים. אם אדם אומר לי בסוף ההרצאה, 'אם את יכולה גם אני יכול', מבחינתי עשיתי את שלי בעולם הזה.

 "לאחרונה בעלי התחיל להרצות יחד איתי. זה חשוב להראות את הקשר הזוגי שלא נפגע כתוצאה מהמשברים שעברנו. לאחרונה הצטרף אלינו בחור מדהים שמנגן ושר. אנחנו עושים את זה כשליחות ולא לשם רווח. אנחנו כמעט לא לוקחים כסף על ההרצאה, רק לכיסוי עלויות. המטרה שלנו היא לשכנע את האנשים לשנות את הגישה מ'אכלו לי, שתו לי' להכרת תודה על מה שיש להם בחיים".

 היכן מתקיימות ההרצאות?

"ההרצאות האלה התקיימו בכל הארץ, בין היתר הוד השרון, כפר סבא ובקרוב בקלנסווה. בשנה הבאה בעזרת השם אני הולכת להרצות בארצות הברית. אנחנו מרצים בהמון מקומות".

איך הגיבו הילדות שלך לכך שיש להן אחות אוטיסטית?

"תודה לאל התברכתי בבנות מקסימות שתומכות ומחבקות. הן הבטיחו לי שביום שאני ובעלי לא נהיה פה הן ידאגו לליעד וזה נותן לי שקט".

עברת לא מעט בחיים, כאישה מאמינה אין בך כעס על אלוהים?

"לא אין לי כעס. צריך להגיד תודה לאלוהים על כל יום שקמים ולהעריך את מה שיש לנו. אני אוהבת את אורח החיים הדתי, את השקט והמנוחה ביום השבת יחד עם בעלי והילדים".

עשו עליה סרט

רננה, בת 24, אחותה הגדולה של ליעד, מספרת מנקודת מבטה על החיים לצד אחותה ליעד. רננה שסיימה לפני חצי שנה תואר בתקשורת וקולנוע באוניברסיטת אריאל, בחרה לצלם סרט על החיים של אחותה. הסרט "ליעד". באורך של 16 דקות יוקרן בקרוב בפסטיבל חיפה.

רננה: "כל החיים התביישתי בליעד. התכחשתי לזה שיש לי אחות אוטיסטית. היה לי קשה שהייתי צריכה לבטל דברים בשביל להיות אתה. גם היום, כשהיא בת 14, היא לא יכולה להישאר לבד. כשהגעתי לאוניברסיטה, שם למדתי קולנוע, החלטתי שאני רוצה לעשות פרויקט שיהיה סוג של תיקון בשבילי. תוך כדי העשייה של הסרט, שארכה כשנתיים, ניסיתי לצלול לחיים של ליעד ולשקף את מה שהיא עוברת דרך העיניים שלה. פתחתי את הסרט בשוט שהיא מצלמת. רציתי להראות בסרט כמה שהיא בודדה, דבר שמאוד עצוב כי יש בה הרבה אהבה. רציתי גם לשקף את מה שעובר עליי כאחותה. הסרט מייצג את הזווית של האחים ומראה מה זה להיות אחות של ילדה אוטיסטית, גם אנחנו משלמים מחיר ולא רק ההורים".

 אורך הסרט שלך 16 דקות, אבל בטח צילמת הרבה יותר קטעים.

"השארתי את הקטעים החזקים, ההתמודדות עם המוות של אח שלי, ההתמודדות של ליעד עם הבדידות והחזרה בשאלה שלי, שנבעה מהכעס שלי על אלוהים שגרם כל כך הרבה סבל להורים שלי ששומרים את כל המצוות. זה גרם לי להתרחק מהדת".

איך ההורים שלך הגיבו על הבחירה שלך?

"היה להם קשה, אבל הם כיבדו אותי מתוך אמונה שדרך ארץ קדמה לתורה. אנחנו כאלה במשפחה. אנחנו מאוד אוהבים אחד את השני. למדתי לאהוב ולקבל את ליעד אחותי ולהתמודד עם הקושי דרך היצירה, שמבחינתי היא הצילום, הבימוי והעריכה של הסרטים שאני יוצרת. אשמח להפיץ את הסרט שלי שיגרום למודעות בכל הנושא של ההתמודדות עם האוטיזם גם מבחינת האחים".

 


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
המרוץ למועצה
המרוץ למועצה
חברת המועצה הדר לביא
האם מוסדות החינוך ערוכים למתקפת טילים?
"סתם נטפלים אליו"
של מי הסמכות?
מתי עו"ד מגשר היא הכתובת
החייל שנהרג ברצועת עזה סמל ראשון אביב לוי מפת
החייל שנהרג ברצועת עזה: סמל ראשון אביב לוי מפ"ת
ביום שישי האחרון  נערך מרוץ ה mud run  בפארק הירקון בתל אביב.
מי השתתפה במרוץ ה - mud run של ניסאן?
פסטיבל תיאטרון בכפר סבא
פסטיבל תיאטרון בכפר סבא