כפר סבא

"יש לי את הניסיון העירוני הרב מכולם"

בראיון ל"לוקאל" מסביר צביקה צרפתי מדוע השתהה עד הכרזתו הרשמית על הצטרפותו למרוץ לראשות העירייה, איך הוא מתייחס לטענות לפיהן הוא מזוהה כממשיך דרכו של בן חמו, מה הוא חושב על המועמדים האחרים ומדוע הוא חושב שהוא הכי מתאים לתפקיד

זאב שרגא 16/08/2018
צרפתי. "יצאתי לדרך בשביל לנצח" (צילום: אלן שיבר)

שנה וחצי לא קלות עברו על ראש העירייה צביקה צרפתי. החל ממעצרו של ראש העירייה לשעבר יהודה בן חמו המואשם בפלילים, דרך ישיבות מועצה קולניות, בהן ספג מהלומות מילוליות הן מחברי המועצה באופוזיציה והן מהתושבים וכלה באסון הגדול מכולם מבחינתו – מותה של זוגתו מינה נקוש. בחודשים האחרונים תהו רבים מדוע צרפתי לא מכריז על מועמדות לראשות העירייה בבחירות הקרובות, שכן ברור היה שהוא מתלבט רבות בנושא ומתכוון לעשות כן, אך נראה כי לאחר שלקח את פסק הזמן והתאושש ממותה של נקוש ז"ל, הגיע להחלטה כי הוא בשל לרוץ לראשות העירייה.

ביום שני שעבר נערך אירוע ההכרזה הרשמי של צרפתי. יום לאחר אירוע ההשקה נפגשנו עם צרפתי לראיון אישי וביקשנו לבחון סוגיות על סדר היום בעיר, החל מפרשת הפלילים של יהודה בן חמו, דרך ניהול העיר בשנה וחצי האחרונות וכלה בעמדתו לגבי שאר המועמדים לראשות העירייה.

למה למעשה השתהית זמן רב כל כך עד להכרזתך הרשמית על הצטרפותך למרוץ לראשות העירייה?

"השתהיתי מכמה סיבות, העיקרית שבהן סיבה אישית. זוגתי, זכרונה לברכה, חלתה במחלה קשה מאוד ולא ידעתי מתי זה עלול לקרות. לצערי הרב היא נפטרה והייתי צריך לראות אם אני מספיק חזק להתמודד, מנטלית ונפשית, עם המרוץ לראשות העיר. זה לא עניין של מה בכך. אתה לוקח אחריות על חיי העיר, על חייהם של 109,000 תושבים. הגעתי למסקנה שאני יכול להוביל את העיר הזאת. כפר סבא חשובה לי ואני חושב שהתחזקתי גם ממנה – שוחחתי עם מינה לפני שהיא נפטרה והיא אמרה לי, כמו תמיד, שהיא מאחורי בכל החלטה. אני עושה את זה גם למען כפר סבא וגם מכבד את רצונה, אני חושב שהיא לא הייתה רוצה שאפסיק את חיי הציבוריים".

נראה שבתקופת ההתלבטות נהנית לכאורה מקמפיין בחסות העירייה, באמצעות הודעות עיתונות בהן הוזכרו שמך ופועלך?

"לא נהניתי מקמפיין. אני ראש עירייה מכהן ומעולם לא הוזכרתי בהקשרים פוליטיים, גם באירועים אליהם הוזמנתי – עליתי, בירכתי ופעלתי לפי החוק".

איך אתה מתייחס לטענות לפיהן אתה מזוהה כממשיך דרכו של בן חמו?

"אני אחלק את זה לשניים. ראשית, בתור ראש עירייה בן חמו היה ראש עירייה טוב. כממלא מקום וסגנו הייתי חלק מהניהול העירוני, אבל אני אדם בפני עצמי. היום יהודה לא נמצא, לצערי הרב, ואני מקווה שחפותו תוכח, אבל שוב – אני אדם בפני עצמי ויצאתי לדרך עצמאית. יש לי אג'נדה משלי, תוכניות משלי ואין שום קשר לשלטונו של יהודה בן חמו, אני אביא את צביקה לקדמת הבמה, את התוכניות של צביקה ולא של העבר".

בקדנציה האחרונה היית למעשה יד ימינו של בן חמו, בתקופה בה בוצעו לכאורה המעשים בהם הוא מואשם, לא ידעת דבר על ההתנהלות הזאת?

"בהתנהלות העירונית הכל היה תקין. מה שלא היה חלק מהעשייה העירונית לא ידעתי עליו, הרי לא חיינו 24 שעות ביחד".

בהמשך לאירוע ההכרזה, האם לשאול דור הובטח להיות מספר 2 ברשימה והאם הובטח לו תפקיד סגן ראש העירייה, במידה ותיבחר לראשות העירייה, כפי שציין בעצמו?

 "אני כרגע לא מתעסק במספרים. יצאנו לדרך בשביל לנצח, בהמשך הדרך נקבע את הרשימה וכשננצח נקבע בצורה דמוקרטית מי יהיה סגן ראש העיר ומה תפקידו של כל אחד בקדנציה הבאה".

 אתה מרגיש שיש לך את הכריזמה לסחוף אחריך את הבוחרים בזמן כל כך קצר?

"יש לי את היכולות והכוחות למשוך אחרי אנשים באמצעות הכריזמה השקטה והצנועה שלי. לא צריך כריזמה צעקנית, שמבטיחה אבל לא מקיימת. יש לי כריזמה משלי, את השקט הנפשי שלי."

בנאום ההכרזה ציינת כי אתה רוצה לשמור על אופייה הכפרי של כפר סבא. עם זאת, הצבעת בעד תוכנית המתאר העירונית ואף תמכת בה, למרות שהיא מאשרת בנייתם של מגדלים בני 30 קומות, לראשונה בתולדות העיר, איך אתה מסביר את זה?

"תוכנית המתאר היא תוכנית כוללנית שמדברת על מתחמים ומגדירה בנייה מקסימום, בסופו של דבר ההחלטה בידי הוועדה המקומית והיא תקבע היכן ייבנו בניינים ובאיזה גובה. אני לא חושב שבנייתם של בניינים גבוהים בפאתי העיר זה דבר רע, אבל בסופו של דבר התוכנית נותנת לוועדה המקומית סמכויות רבות. כשאוביל את הוועדה אפעל לשמור על אופייה הכפרי של העיר."

האם אתה רואה על הפרק חיבורים עם מועמדים נוספים לפני הבחירות?

"אני יצאתי לדרך בשביל לנצח וזו המטרה שלי. אם מועמדים אחרים יחשבו שהם רוצים להצטרף אליי, הדלת פתוחה. אני אדם פתוח ואין לי אגו ולא כבוד, הם מוזמנים. אני רואה את עצמי כמתאים ביותר לתפקיד – בעשר השנים האחרונות אני מוביל את העיר הזאת, כסגן כממלא מקום ובשנה וחצי האחרונות כראש עירייה בפועל, כך שיש לי את הנסיון העירוני הרב מכולם."

 על אלו נושאים היית מצביע כהצלחה שלך בקדנציה האחרונה?

"ההישגים העיקריים הם בעיקר בתחום הספורט. הקמת אולם הספורט איינשטיין בשכונה הירוקה, אולם מודרני שחלמנו עליו שנים בכפר סבא. מתקן האתלטיקה שנמצא בימים אלה בבנייתו, הכנסת תחום הבריאות לבתי הספר וגני הילדים, בדומה ללימודי השחייה שהכנסתי לכל תלמידי כיתות ג'-ד', אחרי ששמעתי ש – 60% מהילדים לא יודעים לשחות. קידום התוכנית האסטרטגית לחינוך שאומנם לא אושרה סופית אבל יש בה הרבה דברים טובים וחדשנים. בשנה האחרונה בנינו גני ילדים חדשים, הוספנו קומה שלישית בבית הספר לאה גולדברג והעובדה שהצלחתי להחזיק את המועצה כמתפקדת ויציבה בעיר שלנו, זו בהחלט הצלחה."

ברשותך משחק אסוציאציות קצר – אני אומר מילה ואתה משיב במהירות את התשובה שעולה לך לראש.

קולנוע עמל – "צריך לשמר", יער אוסישקין – "נכנסתי מאוחר מדי", נת"צים – "בעד", יהודה בן חמו – "היה ראש עיר טוב", תוכנית המתאר – "תהיה בסוף", מחאת הורי היול"א – "תיפתר", יוסי סדבון – "ידיד",  מפעלים מזהמים – "נגד", רפי סער – "NEXT", יובל לוי – "NEXT  גדול", אמיר גבע – "סיעת מעוף", הדר לביא – "מוכשרת", משה נוח – "חבר", יאיר אברהם – "אני מעדיף שלא להגיד מה אני חושב עליו", תחבורה ציבורית בשבת – "משרד התחבורה הוא שמחליט וזה מה שיהיה, לעירייה אין סמכות בנושא." 


 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
מאבטח אחד על שתי כניסות
קסדה בראש טוב?
זיהום נחל צין
קנסות כבדים בפרשת זיהום נחל צין
מבצע למניעת שימוש בצעצועים מסוכנים
מבצע למניעת שימוש בצעצועים מסוכנים
מה עושים עם פתקיות ההצבעה?
מה עושים עם פתקיות ההצבעה?
הפח הכתום מגיע להוד השרון
סוכל ניסיון הברחת סיגריות בראש הנקרה
סוכל ניסיון הברחת סיגריות
אישום: גנבה פריטים אישיים ממאושפזים בבית חולים