כפר סבא

פרסום ראשון: ראש העירייה הורה על דחיית הדיון בנושא תוכנית פינוי בינוי בשכונת תקומה

תושבי שכונת הראשונים הפיצו פנייה לכלל חברי המועצה, בה ביקשו לשקול מחדש את אישורה של תוכנית הפינוי בינוי בשכונת תקומה. ראש העירייה צביקה צרפתי הודיע על דחיית הישיבה במליאת הוועדה המקומית

זאב שרגא 22/08/2018
צביקה צרפתי. דחה את הדיון (צילום: רמי זרנגר)

היום (רביעי), צפויים היו להתכנס חברי מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לדיון בו תעלה בין השאר גם תוכנית הפינוי בינוי המהפכנית בשכונת תקומה, במסגרתה תיהרס שכונת תקומה הוותיקה ובמקומה תיבנה שכונה חדשה עם מגדלי מגורים עד לגובה של 30 קומות, שם יאוכלסו דיירי השכונה בדירות החדשות. מבחינת תושבי תקומה הרי שמדובר בחלום שמתגשם אולם מבחינת תושבי שכונת הראשונים, קצת פחות חלום, בלשון המעטה.

 תושבי שכונת הראשונים החלו במחאה עם פרסום התוכנית ולקראת הישיבה המתוכננת, בה התבקשו חברי הוועדה לאשר את תוכנית האיחוד והחלוקה בתקומה, הפיצו חברי הוועד דרישה לכלל חברי המועצה, לשקול שוב את אישור התוכנית. "ועד הפעולה של שכונת הראשונים אינו נגד תוכנית התחדשות עירונית, פינוי בינוי תקומה, נהפוך הוא. אנחנו בעד תוכנית הגיונית ומידתית שנותנת פתרונות לבעיות סבוכות שהתוכנית במתכונתה הנוכחית מציעה. כל ניסיון שלנו להידבר עם היזם, נציגי השכונה ונציגי העירייה נענו בסירוב". כתבה נציגת הוועד, יעל פרידמן, "לפני כעשרים שנה בחרתי לגדל את ילדיי בכפר סבא, מכרתי בית בתל אביב וקניתי דירה בשכונה המתפתחת הראשונים. בתחילה ברחוב נורדאו ובהמשך ברחוב רופין. לפני כשנתיים לערך, ראיתי שהעירייה תלתה שלטים כמחויב בחוק בנוגע לתוכנית בינוי – פינוי – בינוי תקומה שהוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה. בירור קצר העלה, כי תוכנית זו רוקמת עור וגידים במשך זמן רב, כשקבוצה גדולה של תושבים, שיושפעו ישירות מהתוכנית לא שותפו בה.


 "לכנס שנערך על ידי העיריה ונוהל על ידי היזם הוזמנו רק תושבי תקומה.  בצר לנו גילינו תוכנית לא הגיונית, צפופה, שאינה תואמת את גובה הבניה בכפר סבא ותפגע קשות בנו, תושבי השכונה, אבל לא רק בנו אלא, גם בתושבי תקומה וגם בכל הרחובות הפריפריאליים ממערב, ממזרח ומצפון לשכונה. במהלך ההתארגנות להגשת ההתנגדויות לוועדה המחוזית, גילתי התנהלות בלתי ראויה ובלתי מידתית שלא לומר שערורייתית, של ראש העיר היוצא מר יהודה בן חמו, של מהנדסת העיר היוצאת הגב' ענת צ'רבינסקי ושל בעלי אינטרסים נוספים שמקדמים את הפרויקט מהסיבות הלא נכונות, או יותר נכון להגיד נכונות להם".


 "כל בר דעת, וכל מי שבקיא בפרטי התוכנית, כולל אנשי תכנון, מומחי תחבורה, איכות סביבה וכולל יו"ר הוועדה המחוזית הגב' דניאלה פוסק שביקשה להוריד את מספר הקומות במגדלים, חשבו שהתוכנית מוגזמת, אינה מתאימה ויוצרת בעיות, אך כולם נכנעו ללחצים בלתי סבירים של גורמים מטעם. אני פונה אליך בעת הזאת מכיוון שזו שעת רצון לעשות את הדבר הנכון. איני מתכוונת להמליץ לך להצביע כך או אחרת, אני פונה אליך בבקשה לנהוג בהגינות ציבורית כפי שנדרש מחבר מועצה", הוסיפה פרידמן, "במשך היותו יהודה בן חמו ראש העיר השתרשה בעיר תרבות בה חברי המועצה מצביעים על נושאים כאלו ואחרים לא מתוך הכרות עם הנושא, לא אחרי שלמדו אותו, לא על פי צו מצפונם אלא על פי הוראה מלמעלה או מתוקף הסכמים כאלו ואחרים. הדבר הביא עלינו קבלת החלטות לא עניינית שאינטרסים זרים עולים על טובת הציבור.  אני מבקשת שהפעם תחשבו פעמיים לפני שתצביעו. תשאלו שאלות, תבקשו מיו"ר הועדה זמן לקרא, ללמוד, לשמוע. אולי תצליחו למנוע את המחדל הבא. אל תתביישו להגיד אנחנו זקוקים לעוד זמן ללמוד את התוכנית. אני בטוחה שאף אחד מכם לא רוצה את טביעות ידיו על פרויקט כל כך גדול שיביא אסון על אזור שלם. בימים אלו שיגר ועד הפעולה של שכונת הראשונים המונה למעלה מ 800 בתי אב, בקשה לראש העיר לשוחח אתנו, התשובה שקיבלנו מנציגו והוא כותב לנו בחזרה – 'צריך להביא לפגישה אנשי מקצוע, צביקה עם כל הידע שלו בנושא עדיין לא יכול לתת תשובות ופתרונות מעשיים'  ואני שואלת, אם ראש העיר ויו"ר הועדה המקומית לא בקיא בפרטי התוכנית מדוע הוא ממהר לאשר אותה, וגם הפעם עושה את זה בחיפזון, בלי שיתוף ציבור?".

 מבדיקה שערכנו עולה כי התעורר חשש בנוגע לכוונתם של חברי המועצה להצביע בעד או נגד התוכנית, ייתכן שזה קשור וייתכן שלא, אולם בצהריים הוציאה העירייה הודעה לפיה ראש העירייה צביקה צרפתי הורה על דחיית הדיון שאמור היה להתקיים הערב. "ראש העיר צביקה צרפתי הודיע כי קיבל החלטה לדחות את הדיון בנושא תוכנית האיחוד והחלוקה בשכונת תקומה, אשר היה אמור להתקיים הערב במליאת ועדת תכנון ובנייה.," נכתב בהודעה. צרפתי ציין כי, "לאחר שבשבועות האחרונים נפגשתי עם תושבים רבים בעיר, הקשבתי קשב רב לתחושות, לחששות ולרחשי ליבם קיבלתי החלטה לדחות את הדיון בנושא התוכנית".

עוד הוסיף צרפתי כי בכוונתו לכנס פגישות בתקופה הקרובה עם כלל בעלי העניין מקרב התושבים ולבחון את הצורך לממש את התוכנית בצורה המהירה והמיטבית לרווחת תושבי השכונה והעיר. "עיריית כפר סבא, המחויבת לקידום הליכי התחדשות עירונית  ואני כעומד בראשה נמשיך לפעול לקידום הפרויקטים המשמעותיים לעיר". ואילו בעירייה ציינו כי, "חשוב לציין כי מדובר באחת התוכניות החשובות ביותר של העיר כפר סבא ובמסגרתה יחודש לב העיר- מתחם תקומה. מציאות זו מחייבת את העירייה לשפר את איכות החיים של התושבים ולקדם תהליך של בינוי- פינוי לרווחת התושבים."  

 

  

zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 18/09/2019
זאב גולדשמיט 16/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 12/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 05/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הישג נהדר לתיכון "ראשונים" בהרצליה
כך תשפרו את איכות החיים של סבא וסבתא
כך תשפרו את איכות החיים של סבא וסבתא
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
שודדי עתיקות נתפסו מנפצים עתיקות
מי ששולח חיילים לקרב צריך גם לדעת להשיבם
"מי ששולח חיילים לקרב צריך גם לדעת להשיבם"
שני פצועים בפיגוע דקירה בי-ם
רוכב אופנוע נפצע בינוני סמוך לצור הדסה
שלום כיתה א – בחיוך
שלום כיתה א' – בחיוך
התחלות חדשות