כפר סבא

הסוף לפרויקט "אפונים" בצהרונים?

בעקבות לחץ שהפעיל ועד הגננות הודיע ראש העירייה, צביקה צרפתי, על הקפאת פרויקט "אפונים" שהיווה ספינת הדגל במחלקת החינוך. האם התקציבים הרבים שהושקעו בפרויקט ירדו לטמיון, ולמה?

זאב שרגא 23/08/2018
הסוף לפרויקט "אפונים"? (תמונה להמחשה iclipart)

בדיוק לפני שנתיים חשפה עיריית כפר סבא בקול תרועה רמה את פרויקט "אפונים" פרויקט ההזנה בצהרונים העירוניים ששינה את התפיסה כולה – במקום מזון חם הצהרונים יקבלו מזון שהוכן בשיטת "בשל צנן" שיחומם בתנורים שהוצבו בגנים ותוכננו במיוחד לצורך הפרויקט. מדובר היה באחד הפרויקטים הגדולים של מחלקת החינוך בימי כהונתו של ראש העירייה הקודם, יהודה בן חמו. הושקעו בפרויקט כספים רבים ואף כוח אדם, ימיו הראשונים נתקלו בהתנגדות עזה מצד ההורים אולם לימים ניכר כי מדובר באחד הפרויקטים החיוביים שהתבצעו בעיר בנושא החינוך. בימאים אלה נראה כי הפרויקט סיים את דרכו. אז מי ולמה מבקש להפסיק אותו בעצם?

  הגננות איימו בשביתה

בוועד הורי הגנים, כמו גם בהנהגת ההורים, התאכזבו מאוד לשמוע השבוע על הקפאת הפרויקט החשוב על ידי ראש העירייה ומסבירים כי מדובר בהחלטה שנבעה עקב לחץ מאסיבי של ועד הגננות בעיר, שלדבריהם "טיפסו על עץ גבוה מדי" והציגו שתי דרישות בפני ראש העירייה – שינוי שעת הגשת הארוחה בצהרונים והוצאת המקררים הייעודים מהגנים, בטענה כי הם מקשים על התנהלות הגן. מדובר במקררים שרק לאחרונה הוצבו בגנים, נוכח דרישות משרד החינוך להמשך פרויקט "אפונים". "לא ברור לנו מה הקשר בין שתי הדרישות שהוצבו לראש העירייה", אומרת אחת מחברות ועד הגנים, "אולם צרפתי סירב בכל תוקף לשינוי שעת הארוחה ולא נותר לו כנראה, אלא להסכים לדרישה השנייה – הוצאת המקררים ומשכך הפסקת הפרויקט".

 בהמשך לפגישה שהתקיימה בין ועד הגננות וראש העירייה, הפיצה השבוע יו"ר ועד הגננות בעיר, ציפי בוגנים, הודעה לגננות בה הקפאת הפרויקט מוצגת כהישג מבחינתן: "כפי שידוע לכם הקיץ הזה עסקנו רבות בעניין הכנסת המקררים וההזנה בגנים. לאחר אין ספור פגישות כולל סיור בגנים ודיונים רבים, התקבלה ההחלטה להוציא את המקררים והתנורים מהגנים כבר בימים אלה, ולהמשיך בשיטת ההזנה כפי שהייתה ממחצית שנה שעברה. כלומר האוכל יובא לגנים מוכן וחם ללא צורך בהכנות מיוחדות בגן, יש לקחת בחשבון כי תהליך ההוצאה יהיה הדרגתי. בנוגע לפרסומים שקבלתם לגבי שעת הארוחה, הנושא נדון והועבר לטיפולו של משרד החינוך, הודעה תישלח בימים הקרובים. ברצוני להודות לכם על הסבלנות והסובלנות, אני מודעת לכך שנקלעתם למצב של בלבול ואי-נוחות, כולי תקווה שבעקבות הודעה זו הדברים יתבהרו. בהזדמנות זו אני מברכת את ראש העיר מר צביקה צרפתי, שנרתם לחשיבה משותפת, גילה הבנה לצרכים ולקשיים המלווים את גן הילדים, ובחר להקפיא את פרויקט אפונים למען העשייה הפדגוגית".

 בדף הפייסבוק של ועד הורי הגנים נרשמו עשרות תגובות של הורים זועמים נוכח ההחלטה. "שמעתי ממישהי שממש בתוך העניינים שחוזרים לשיטה של פעם", כתבה אחת האמהות, "חמגשיות ולא מקררים, לא תנורים, מיליונים על ציוד שילכו לפח ועכשיו רק ימים יגידו איך תתנהל האופרציה, מתי ואיך יגיע האוכל". אם אחרת הוסיפה כי, "מיליונים שהושקעו בתנורים ומקררים ועכשיו זה מבוטל? למה? אם יש ליקוי שצריך לטפל בו, אז לטפל בליקוי נקודתי, למה לבטל הכל עד שמנסים לעשות משהו טוב. אוכל בריא, מגוון, מלכתחילה פרויקט 'אפונים' התחיל צולע כי לא עשו פיילוט, אבל את חבלי הלידה כבר עברנו. למה לוותר על היתרונות ולחזור אחורה לחמגשיות לא בריאות? יש פה בזבוז משווע של כספי ההורים וחוסר במחשבה תחילה, בכל ההתנהלות".

מוועד הורי הגנים נמסר בתגובה: "לפני שנתיים השיקה עיריית כפר סבא את פרויקט אפונים שהיה חדשני והביא בשורה של אוכל בריא, בטיחותי ומזין לגני הילדים. מאמצים וכספים רבים הושקעו בפרויקט והוא היה ללא ספק פורץ דרך בכל הקשור לאיכות תזונה בגני הילדים. בעידן שבו כל ילד חמישי מוגדר כילד עם השמנת יתר, 'אפונים' היה לבשורה של ממש. ועד הורי הגנים תמך וממשיך לתמוך בהמשך הפעלת פרויקט 'אפונים' ומאמין שזו שגיאה לחזור לשיטות הזנה פחות טובות ופחות מפוקחות. לצערנו ועד הגננות העירוני בחר להציג עמדה לפיה אין להמשיך את הפרויקט עקב דרישת משרד הבריאות להצבת המקררים בתוך מבני הגן. כמו כן, ועד הגננות דרש להוציא את המזרנים מגני הטט״ח ולהעביר את ארוחת הצהריים לשעה 14:00. דרישות הגננות ביחס לשעת הארוחה והוצאת המזרנים נענו בלאו מוחלט אולם לצערנו, בעניין התזונה הוחלט להקפיא את שיטת בשל צנן עד לאחר הבחירות, כאשר המשמעות של החלטה זו היא למעשה ביטול הפרויקט כיוון שלאור לוחות הזמנים נדרש להחזיר את הציוד הרב שבגני הילדים לידי הספק ממנו הוחכר".

יו"ר הנהגת ההורים העירונית, סיגל קוצ'מן, "לצערי נציגת הגננות בחרה לסרב לפנייתי להיפגש עמה. אני מאמינה שהדברים ניתנים לפתרון, רק צריך שתהא נכונות מצידן להקשיב ויהיה רצון להגיע לפתרונות".

הסתדרות המורים נמסר בתגובה:"עיריית כפר סבא נעתרה לדרישתנו והחל מיום ג' החל תהליך של הוצאת התנורים מגני הילדים. התהליך יושלם במלואו עד מועד פתיחת שנת הלימודים הקרובה."

מהעירייה נמסר בתגובה כי, "עיריית כפר סבא מובילה בכל הקשור לנושא הזנה בריאה לילדי מערכת החינוך מזה מספר שנים. המזון המוגש בעיר זכה להוקרה מצד משרד הבריאות, משרד החינוך וכן גורמים מומחים שאינם שייכים לממסד. לאחרונה, אף זכתה העיר כפר סבא להצטרף לאמנה בינלאומית, אמנת מילאנו, אשר תכליתה קידום הזנה בריאה ברחבי העולם ואליה נמנות ערים מובילות בתחום. חשוב לציין כי במהלך השנים האחרונות בוצע בעיר פרויקט ייחודי ופורץ דרך, אשר במסגרתו חומם האוכל בשיטה שונה מהמקובל. משיחות ודיונים מול כלל בעלי העניין- הורים, גננות, סייעות ועובדים הוחלט כי בשלב זה שיטת חימום המזון תשונה וזאת עקב אתגרים שונים הכרוכים בשיטה זו וטרם באו על פתרונם המלא. יובהר ויודגש כי המזון המוגש ימשיך להיות בריא, טרי ומזין וכלל התהליך מבוצע בליווי מומחים ויועצי תזונה. בנוגע לשיטת החימום, אנו שוקדים על מציאת פתרונות לאתגרים השונים ונעדכן בשיתוף כלל בעלי העניין".

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 05/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 29/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 25/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 21/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
עוגת ספוג עם תפוחים ושקדים
"הצוואה של אבא הייתה שכולנו שנמשיך לעבוד במכולת ונשמור עלייה"
אירוע בטיחותי חמור סמוך לתחנת הרכבת בכפס
אירוע בטיחותי חמור סמוך לתחנת הרכבת בכפ"ס
ט"ו בשבט - חג הקיימות האורבנית
הוד השרון בחרה: אמיר כוכבי
למה את לא מחייכת – תערוכה בבית "יד לבנים" רעננה
רוכב אופנוע נפצע קשה בתאונה בכביש 44
גבר נרצח בקריות