כפר סבא

הבוס מדבר

רגע לפני שהליגה הלאומית יוצאת לדרך ולפני שהוא חוגג יום הולדת 70 תפסנו את יצחק שום, הבעלים של הפועל כפר סבא, לראיון מקיף בו הוא מדבר על הכל. שומי מסביר מדוע הוא כבר לא מתרגש, איך תיראה קבוצתו בעונה הקרובה וגם מי לדעתו צריך לאמן את הנבחרת

זאב גולדשמיט 23/08/2018
יצחק שום. רוצה שהאוהדים ייהנו (צילום: אלן שיבר)

הפועל כפר סבא פותחת כבר היום עונה נוספת בליגה הלאומית, כשתצא למשחק חוץ נגד הפועל עפולה (חמישי 19:15). עבור יצחק שום מדובר בעונה שנייה כבעלים של המועדון. גדול שחקני הפועל כפר סבא בכל הזמנים גם יחגוג בסוף השבוע הבא, ב-1 בספטמבר, את יום הולדתו ה-70, וזו סיבה טובה לשוחח איתו.                                                                          

שום עלה לקבוצה הבוגרת של הפועל כפר סבא כבר בגיל 16, ושיחק בה במהלך כל הקריירה. הוא נשאר נאמן למועדון למרות שהיו לו הצעות ממועדונים אחרים. הוביל את כפר סבא לתואר האליפות ולזכייה בשני גביעי מדינה. היה שחקן מוביל בנבחרת ישראל, בשורותיה שיחק במונדיאל מכסיקו 1970 ובשתי אולימפיאדות. כשפרש ממשחק עבר לאימון. אימן במיטב המועדונים בארץ, היה מאמן ראשי של הנבחרת הצעירה ועוזר מאמן הנבחרת הלאומית, אימן מספר מועדונים באירופה, כשגולת הכותרת הייתה זכייה בדאבל עם פנאתינייקוס, אחרי שבע שנים בהן הקבוצה היוונית לא זכתה בתארים.

 שומי, קודם כל מזל טוב. מתרגש לקראת עונה חדשה?

 "מזמן הפסקתי להתרגש. זו עונה 54 שלי במגרשים, עברתי מספיק התרגשויות בקריירה. בתקופה ההיא היו צריכים לתת לי אישור מרופא כדי שאוכל לשחק בבוגרים בגיל 16".

איך זה ייגמר? איזו עונה אתה צופה שתהיה להפועל כפ"ס?

"קשה לדעת, כייוון שנבנתה קבוצה חדשה. הבאנו 16 שחקנים חדשים. למעט עומר פדידה, יתר השחקנים שנשארו הם מתחת לגיל 23, והצטרפו עוד ארבעה מהנוער. מקווה שיחד עם השחקנים החדשים הכל יתחבר, ושנעשה טוב יותר מאשר בעונה שעברה. ברור שהציפיות הן לעלות ליגה. הפועל כפר סבא צריכה לחזור לבמה המרכזית. אבל גם חשוב לי שניראה טוב, שנציג יכולת טובה ושנשחק כדורגל התקפי, כמו שאני אוהב. הבאנו שחקנים טובים שהמאמן בחר. על חלקם שילמתי כסף, כמו השוער איתמר ישראלי והבלם ג'ניה ברקמן. יש לנו אופציות על השחקנים שהבאנו. יש לנו גם את התקציב אולי הגבוה ביותר בליגה הלאומית. כל מה שהמאמן ביקש, הבאנו, כעת התפקיד שלהם להוכיח במגרש".

המינוי של אורי בנודיס כמאמן נראה בחירה טובה. כיצד זה קרה?

"הרבה זמן עקבתי אחריו, נסעתי לראות משחק של הקבוצה שלו, הפועל הרצליה, ומצא חן בעיני איך שהקבוצה שיחקה. רציתי אותו עוד קודם, אבל הוא היה עסוק עם הפועל הרצליה, וכשהם הפסידו לטבריה הבאתי אותו אלינו".

בעונה שעברה הפועל כפ"ס פתחה את העונה בצורה מרשימה, אבל הסתבכתם ובסוף ניצלתם מירידה במשחקי המבחן. תוכל להסביר את הקיצוניות ביכולת?

"ב-54 שנה שאני בכדורגל לא קרה לי עונה כזו. לפעמים יש מצבים שאין לך עליהם שליטה. תחילת העונה שעברה הייתה פנטסטית, ניצחנו כי שיחקנו כדורגל מצוין, אבל אחרי זה, שלא נדע. כל פעם שדיברו איתי על עלייה, בתוך תוכי ידעתי שאנחנו אוספים נקודות כדי להישאר בליגה. קשה להסביר מה קרה, עובדה שהשקעתי הרבה כסף בינואר כדי להביא שחקנים שיעשו שינוי, וזה לא הלך. יחד עם זאת הייתה לי אמונה שבסופו של דבר נצליח להישאר".

תוכל להסביר מה קרה בינך לבין המאמן שפוטר מסאי דגו?

"אין לי מה לדבר על המאמן הקודם, הוא היסטוריה. נתתי לו את הצ'אנס, ובשלב מסוים חשבתי שצריך להחליף אותו, וזהו. ממחזור 9 ועד מחזור 22 לקחנו מעט מאוד נקודות, ורציתי לעצור את ההידרדרות".

נכדך, טום שלח, היה קרבן למתיחות בינך לבין מסאי?

"בוודאי שטום היה קרבן, ונפגע מאוד, אבל הוא היה מספיק חזק כדי לעבור את זה. אין לו ולא הייתה לו שום פריבילגיה. אם הוא יהיה טוב הוא ישחק, ואם לא יהיה מספיק טוב, הוא לא ישחק".

מה קרה בינך לבין שלמה שרף, שהיחסים ביניכם התקררו?

"לא קרה שום דבר מיוחד. לכל אחד יש את הדרך שלו, הוא מתעסק בפרשנות בטלוויזיה, אני בהפועל כפ"ס".

אתם תחזרו לדבר?

"אנחנו מדברים". 

כזכור, בקיץ שעבר שום רכש את הפועל כפר סבא מהבעלים הקודם, סתיו שחם. הגעתו של דמות מוערכת כמו שומי יצרה ציפיות, וכשהקבוצה הסתבכה בתחתית גם גזרת האוהדים התחממה.                                                                      

"לקחתי את הפועל כפ"ס כדי להציל אותה מפירוק, ולהצעיד אותה למקום שהיא ראויה, ליגת העל", אומר שום, "לא לקחתי את המועדון כדי להתפרסם ובטח לא כדי לעשות כסף. הקבוצה עלתה לי כסף. אני מקווה שנעלה כבר העונה ואם לא נצליח אז ניאבק בעונה שאחרי".

כמה הפועל כפ"ס גוזלת מזמנך?

"גוזלת הרבה, אבל יש סביבי חבורה נפלאה של אנשים שעוזרים, אם זה הבן עידן שהוא מנהל מחלקת הנוער, מוטי יברבאום שעוזר לי, משה קצב שעוזר מאוד, ענת מיודובניק, ראובן אביטל. הקבוצה הבוגרת זה אמנם חלון הראווה, אבל יש לי גם אחריות על 1300 ילדי מחלקת הנוער, שהיא לא פחות חשובה, ואולי חשובה יותר. אנחנו משקיעים הרבה מאוד במחלקת הנוער, כדי לקדם שחקנים. העונה נבנה מגרש חדש עם חדר הלבשה וטריבונה והשאיפה שלי שבעוד שלוש שנים הקבוצה הבוגרת של הפועל כפ"ס תהיה מורכבת מ- 90 אחוז שחקני בית. אחת המטרות שהצבנו העונה שקבוצת הנוער תעלה לליגת העל. גם כשאני שיחקתי בנוער וגם כשעידן שיחק, הנוער זכו באליפות. חשוב לי מאוד להפוך את מחלקת הנוער שתהיה מספר אחת באזור השרון".

בראיון קודם אצלנו טענת שאייל ברקוביץ צריך לאמן את הנבחרת, ולאחרונה מינו את הרצוג האוסטרי. מה דעתך על המינוי?

"לדעתי, אייל ברקוביץ יכול היה להביא עניין לנבחרת, ולצדו היו יכולים למנות מאמן עם ניסיון שיאזן אותו, למשל גיורא שפיגל. זה לא קרה, חבל. הרצוג היה כוכב גדול כשחקן, אבל כמאמן ראשי הוא לא ניהל משחק אחד. בנבחרת צריך לבחור שחקנים טובים ולדעת לנהל נכון את המשחק. אני מאחל לו שיצליח, העתיד יוכיח".

מה דעתך על השערוריות שברקוביץ מייצר בתקשורת?

"זה ברקוביץ. יש הרבה אנשים שמחכים לתוכנית שלו ביום שישי וכל הכבוד לו".

נחזור להפועל כפ"ס. מה יש לך לומר להם?

"כל מה שאני עושה זה מכוונה טובה. באתי להציל את הקבוצה מפירוק בזמן שאיש לו עמד בתור לרכוש את הקבוצה. חלילה לא רציתי שהפועל כפ"ס תיעלם מהמפה כפי שקרה למועדונים אחרים. אותי הם כבר ראו כששיחקתי ומאמין שהם נהנו. היום כבעלים אני תורם למועדון כדי שהאוהדים ייהנו מהקבוצה שלהם. אני לא אוליגרך, אבל השקעתי הרבה. אני רוצה שלאוהדים שלנו תהיה עונה של נחת. אגיד תודה לכל אוהד שיגיע למשחקים. מקווה שיגיעו יותר אוהדים משהגיעו בעונה שעברה. מתחילת העונה גם כשהיינו במקום הראשון לא הצלחנו למכור מיותר מ-300 כרטיסים, ככה קשה להחזיק מועדון".

האם יש בכוונתך למכור את הפועל כפר סבא?

"הפועל כפ"ס לא למכירה, אלא אם יגיעו משקיע רציני, שיוכל להצעיד את המועדון למקומות יותר גבוהים. כולם ציפו שאעזוב את הקבוצה אחרי העונה הנוראית שעברנו. כנראה שלא מכירים אותי מספיק טוב. לא חשבתי לעזוב את הקבוצה. כמו שלא עזבתי את הפועל כפ"ס כשחקן אפילו כשירדנו ליגה, כך גם כבעלים, לא חשבתי לעזוב בתקופות פחות טובות. אני רוצה ליהנות גם כבעלים".

לנעשה בקבוצה, הפועל כפר סבא החתימה השבוע חלוץ זר, קוקו בנג'מין בן 23 מניגריה שבשנים האחרונות שיחק ברומניה, בין השאר בטרגו מורש ובבוטושאני. מדובר בחלוץ מהיר וגבוה שמגיע במקום הניגרי סטפן צ'וקודה, שלא הרשים. יחד עם פיטר אוניקאצ'י יהיה לכפר סבא צמד חלוצים ניגרים.

אחרי העונה שעברה, התחזית האופטימית שלנו היא שהפועל כפר סבא נאבקת בצמרת ומגיעה למחזור האחרון שהיא במקום השלישי, מנצחת את הפועל עכו שבמקום השני וחוגגת עליה. התחזית הפסימית היא שהפועל כפר סבא שוב מסתבכת בתחתית, ונאלצת לשחק במשחקי המבחן.

סגל הקבוצה:

שוערים: איתמר ישראלי, יגאל בקר, פיליפ זמליאקוב

שחקני הגנה: טום שלח, לני אהרון, ג'ניה בקרמן, חיים איצרין, מאור גד.

מרכז שדה: עומרי שקל, קווין ריינשטיין, טריקו גטהון, לב כהן, סתיו נסיקובסקי, אלמוג אוחיון, דני רוזנבליט, דן עזריה, יוחאי קריב.

חלוצים: פיטר אוניקאצ'י (ניגריה), קוקו בנג'מין (ניגריה), עומר פדידה, יהב אפריאט, ניראל מחפוד, גל פורת, דן אבוטבול.

צוות מקצועי: מאמן ראשי: אורי בנודיס. עוזר מאמן ומאמן כושר: מאיר אלימלך. מאמן שוערים: קאלה דרשלר.

צוות ניהולי : בעלים: יצחק שום. מנכ"ל: משה קצב, מנהל קבוצה: ישי ששון. רופא: עלי פאעור. פיזיוטרפיסטית: דפנה כהן. מזכירה: ניבה אסלן. אנשי משק: יעקב סרולביץ וולדימיר מניסטלוב.

 

 


 

 

 

 

 

 

עוד בכפר סבא
כתב לוקאל 07/10/2019
זאב גולדשמיט 26/09/2019
זאב גולדשמיט 24/09/2019
זאב גולדשמיט 24/09/2019
זאב גולדשמיט 18/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
העתיד מבטיח
מנהלת חדשה לאגף מערכות מידע ומיחשוב
"אחתוך לו את כל הפנים לשתיים"
עראיס דגים
מתכון ל"עראיס דגים"
זבולון מחכה למנהיגות עם יכולות אישיות
"נחזק את זבולון ונשמור על נכסיה"
נזק סביבתי עצום ופגיעה באיכות החיים
"נזק סביבתי עצום ופגיעה באיכות החיים"
יואב קעטבי חנך את מטה הבחירות המרכזי
הפועל רעננה החתימה את באסל טאהא