כפר סבא

צלילי השקט

מזה מספר שנים ששירלי שלום כהן (40) מכפר סבא מעבירה הרצאות ייחודיות על סיפור חייה כילדה שומעת למשפחה חירשת וכאמא לילד כבד שמיעה. גולת הכותרת הייתה כשהוזמנה להרצות ב- TEDx ביוני האחרון. "לאנשים עדיין אין את ההבנה מה צריך לעשות כדי שהאדם השונה ירגיש שווה"

זוהר אליה 26/08/2018
שירלי עם בנה עידו. להעלות את המודעות לקהילת החרשים (צילום: אלן שיבר)

שירלי שלום כהן (40) מכפר סבא הייתה תמיד יוצאת הדופן במשפחתה. עם אבא, אמא ואח גדול שכולם חירשים פתאום נולדה תינוקת שומעת.

"בבית אני הייתי בעלת המוגבלות כי שמעתי יותר מדי", היא מספרת. "ועבור הוריי היה מדובר ב'תקלה'. כשהם גילו שאני שומעת אמא שלי הייתה קצת עצובה כי שפה יוצרת זהות, תרבות וקהילה ואני תמיד הייתי לא שייכת לקהילת החירשים, כי יש לי מנהגים של שומעת. רק אחרי שלי עצמי נולד ילד כבד שמיעה הפכתי להיות חלק ממנה".

מה היה הקושי שאת זוכרת במיוחד?

"הבעיה הייתה בעיקר בתקשורת בינם ובין העולם שבחוץ, שאני הייתי צריכה לתווך. עד שנולדתי לא היה להוריי טלפון כי הם לא היו צריכים, אבל אחרי שנולדתי הם הזמינו קו ומגיל 3-4 הייתי עושה עבורם את כל השיחות. בנקים, עירייה, קופת חולים. כל כך הרבה פעמים ניתקו לי בפנים או ביקשו את אבא ואמא או חשבו שזה טעות כי איזו ילדה בת 5 מתקשרת לדואר. הייתי צריכה לשכנע אותם שאני לא עובדת עליהם. הייתי באה איתם לרופאים, לאסיפות ההורים, לקניות, לסוכנויות הנסיעות. מדברת עם השכנים כשהיו חילוקי דעות, כל מיני דברים שילדה קטנה לא צריכה להתעסק בהם".

כעסת עליהם?

"הכעס, המתח והבכי יצאו בעיקר בגיל ההתבגרות. היה להם נוח שיש מישהו שיתרגם להם ורציתי שייעזרו במישהו אחר ושלא יפילו הכל עליי, אבל גרנו בדרום תל אביב והמצב הכלכלי בבית לא היה מזהיר. גם קיבלתי מהם המון דברים: הקשבה, מתן אחריות ושחרור. בגלל שהם חירשים הם תמיד היו צריכים לגעת בי, להסתכל לי בעיניים. הם אולי לא שמעו אותי אבל הקשיבו לי יותר מהורים אחרים. זאת הייתה המציאות אליה נולדתי והיא העניקה לי חוסן. עד היום המוטו שלי הוא לא להפוך לקורבן כשקורה משהו קשה, אלא לראות איך מתמודדים איתו".

היו פעמים שהתביישת? שהציקו לך?

"תמיד היו ויהיו מבטים כשמדברים ברחוב בידיים אבל מעבר להערות לא חוויתי משהו מיוחד. היו פעמים שהתביישתי להביא חברים הביתה, אבל כשהתחלתי לצאת עם בנים ברצינות עשיתי להם הכנה כי מדובר במשפחה שונה והיה לי חשוב שיידעו לאיזו משפחה הם מגיעים. אצל רובם זה התקבל בקלות אבל היה גם אחד שנפרד ממני".

ומה קרה כשיצאת מהבית?

"המפנה היה בטיול אחרי צבא, שהיה טיול שחרור מהרבה דברים. מלהיות האמא של הבית, המתורגמנית וזאת שמסננת את כל המילים הלא יפות וההעלבות שהן מנת חלקם של החירשים. 7 חודשים הייתי בחו"ל והם נזכרו במסוגלות שלהם להסתדר לבד. הם שחררו אותי ואני אותם וקצת חזרתי להיות הילדה שלהם". אחרי השחרור למדה שירלי תואר במדע ההתנהגות וניהול משאבי אנוש. היא עבדה בחברת שילוח ואחר כך בהיי טק, התחתנה, ילדה תאומים (כיום בני 9) והכל שוב השתנה כשנכנסה להיריון שני.

"פשוט ידעתי", היא אומרת. "הבדיקות לא הראו כלום אבל אני הרגשתי שיש לי משהו אחר בבטן. חשבתי שאם לא אדבר על זה אולי זה לא יקרה, אולי אלוהים ישמע את התפילות שלי אבל יום למחרת הלידה הלכנו לבדיקה שמיעה – וכלום. הרופאים אמרו אולי עוד יש לו מי שפיר באוזניים אבל אני כבר הבנתי".

למה זה היה כל כך לא צפוי?

"כי כל ההורים של חבריי חירשים והילדים והנכדים שלהם שומעים. גם אחי נשוי לחירשת ושלושת ילדיו שומעים. עידו נולד כבד שמיעה באופן חלקי אמנם, אבל עבורי זה היה ממש תהליך של אבל".

נולדת לעולם של חירשים, למה היה לך כל כך קשה לקבל את זה?

"כי אני יודעת ומכירה את הצדדים הפחות נעימים של הלקות, כשצוחקים עליך, כשמנפנפים אותך או כשמתייחסים אליך לא יפה, אפילו במקומות שלא היית מצפה. את יודעת איזה דברים מזעזעים שמעתי שרופאים בבתי חולים אומרים על ההורים שלי? ויש עוד הרבה דברים קטנים. כשההורים שלי לוקחים את הנכדים לבילוי וילדים צוחקים עליהם, כשהאחות משתיקה את אמא שלי כי היא מדברת בקול רם ועוד המון דוגמאות לחוסר אנושיות וקבלה שאני לא רוצה שהבן שלי יחווה לעולם. למזלי, עידו ילד כובש ומקסים. הוא משתמש במכשיר שמיעה, לומד בגן משולב בכפר סבא ויש לו את שני העולמות. הוא מדבר גם שפה, אם כי בעיכוב, וגם בשפת הסימנים. גם אחיו הגדולים מדברים בשפת הסימנים עם הורי וכשהם לא יודעים מילה מסוימת – הם שואלים אותו".

חוגי בית והרצאות

בעקבות לידתו שלי עידו (כיום 5) עזבה שירלי את עבודתה. היא למדה הדרכת הורים באדלר במטרה לעזור להורים לילדים כבדי שמיעה וחירשים, הקימה מיזם חברתי בשם "עסקים מסמנים" לתיווך בין אנשי מקצוע חירשים ובין לקוחות והכי חשוב - החלה להרצות. מזה מספר שנים ששירלי מעבירה הרצאות ייחודיות על סיפור חייה כילדה שומעת למשפחה חירשת וכאמא לילד כבד שמיעה. היא מרצה בבתי ספר, חברות עסקיות, מתנ"סים, בנקים ועוד.

"תמיד נחבאתי אל הכלים ומעולם לא דיברתי אל מול יותר מארבעה אנשים. התביישתי ולא חשבתי שיש לי משהו חכם להגיד או שיעניין אנשים לשמוע על אוכלוסיות עם מוגבלות אבל עידו פתח בי משהו. כיום אני עושה חוגי בית והרצאות בכל הארץ. גולת הכותרת הייתה כשהוזמנה להרצות ב TEDx ביוני האחרון.

"זאת הייתה חוויה שאין לתאר במילים. אני רואה את הסרטון ולא מאמינה שאני, הילדה הקטנה והלא מקובלת מדרום תל אביב, שעובדת מגיל 14, מרצה ב TEDx  העולמי".

בהרצאתה, "שומעת הקול", שירלי פותחת צוהר לעולם החירשים ועוזרת להעלות את המודעות לאופייה הייחודי של הקהילה ולצרכיה.

"רוב האנשים כלל לא מכירים את עולם החירשים ואני מסבירה שהם לא נזקקים ולא מסכנים אלא אנשים שנהנים, עובדים ומגדלים ילדים. יש המון מודעות טכנולוגית – שתלים ומערכות שמע אבל לאנשים עדיין אין את ההבנה מה צריך לעשות כדי שהאדם השונה ירגיש שווה. עבור החירשים – מספיק שהאדם מולם ידע רק כמה מילים בשפת הסימנים בשביל לתת להם הרגשה שרואים ושומעים אותם".

 


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
המועמדים לראשות עיריית י-ם השתתפו בפאנל בנושא סביבה
פתח תקווה חזקה במיחזור
פתח תקווה חזקה במיחזור
שני קטינים יואשמו בשוד קשישה
המחלקה הצומחת
שירה רמתי זוכת תחרות טבע עירוני בקטגוריית בתי ספר יסודיים
תחרות צילום ילד טבע
רעננה כולה מוקירה את דמותו של שמואל גור
"רעננה כולה מוקירה את דמותו של שמואל גור"
מודל להתנדבות למען הזולת
מודל להתנדבות למען הזולת
פסטיבל הבמיה