כפר סבא

האם הלימודים בביה"ס לאה גולדברג יושבתו עם פתיחת השנה?

בוועד השכונות הירוקות בכפר סבא הודיעו כי פתיחת שנת הלימודים תלויה בתוצאות ניטור הזיהום בסמוך לבית הספר לאה גולדברג

זאב שרגא 29/08/2018
האם הלימודים בביה
תחנת ניטור חדשה (צילום: פרטי)

בהמשך לסערה המתחוללת בשכונה הירוקה בכפר סבא, נוכח מדידות שהציגו רמות גבוהות של חומר מסוג פורמאלדהיד בשכונה ובבית הספר לה גולדברג, הודיע השבוע ועד השכונות על צעדי המחאה המתוכננים על ידם לקראת פתיחת שנת הלימודים. בהודעה שפרסם הוועד נכתב כי, "בחודש מאי נמדדה בבית הספר לאה גולדברג (השכונה הירוקה 80) הרמה הגבוהה בארץ של הגז המסוכן פורמלדהיד. לאחר פרסום התוצאות בחודש יולי, בדיקות נוספות הראו ירידה ברמות הפורמלדהיד. לא מן הנמנע שהגורם המזהם (שזהותו עדיין לא ידועה ונמצאת בבדיקה) הנמיך זמנית את פעילותו. למרות זאת, פוטנציאל הזיהום עדיין קיים ולא קיימת ערובה לכך שלא יישנה בעתיד. יתרה מכך, טרם נשלל זיהום בשכונה 60, ועדיין מוקדם לקבוע אם ישנם זיהומים אחרים - כדוגמת שפכים".

  "עיריית כפר סבא פרסה עמדות ניטור קבועות פורמלדהיד, ואנו ממתינים לפרסום תוצאות הניטור הצפוי בשבוע הבא", הוסיפו בוועד, "יש לציין כי טרם נפרסו עמדות ניטור שכאלו בשכונה הירוקה 60. לאחר ישיבה של יושבי ראש הנהגות ההורים של כלל בתי הספר בשכונה עם ועד השכונה (60 ו-80) ובהתאם לתוצאות הניטור הקבוע, נפעל באחת משתי דרכים: במידה ויימצאו רמות מסוכנות של פורמלדהיד, לא תפתח שנת הלימודים באף אחד ממוסדות החינוך בשכונה. ‏במידה ואין סיכון, נקיים שביתת אזהרה בת שעתיים ונמשיך במאבק עד להסרה מוחלטת של פוטנציאל הזיהום בשכונה.". 

 בתוך כך הודיעה העירייה כי היא ממשיכה במאבקה במפגעים הסביבתיים ובמפגעי הריח בשכונות הירוקות. "כחלק מהמאבק ושיתוף הפעולה עם הנהגות בתי הספר וועדי התושבים, שכרה העירייה יועץ סביבתי מומחה שיסייע לעירייה ולתושבים", לשון ההודעה, "במקביל השלימה השבוע את התקנתן של שלוש מערכות טכנולוגיות בעלות חיישנים לדיגום חומר הפורמלדהיד, שיבדקו את איכות האוויר. מהלכים אלה הנם צעדים נוספים בהם נוקטת העירייה לאור מפגעי הריח שמקורם במפעל בר און וכן על רקע דו"חות המשרד להגנת הסביבה לפיהם נמדדו ערכים גבוהים של פורמלדהיד, וקבע כי מקור תיאורטי אפשרי לכך הינו מפעל בר און הסמוך למוסדות החינוך ולבתי תושבים".

 עוד נמסר כי, "העירייה מנהלת מאבק משותף יחד עם ועד תושבי השכונות הירוקות והיחידה האזורית לאיכות הסביבה במפגעי הריח. במסגרת זו, ננקטו שורת פעולות, בין היתר: דרישה להתערבות והתייחסות משרד הבריאות, המשך הפעילות מול בכירי המשרד להגנת הסביבה; בדיקות וסיורי פתע במפעל בר און ועוד. לשורת צעדים אלה מצטרפת העסקתו של יועץ חיצוני, ד"ר מוקי שפר, מומחה בהנדסה סביבתית, שפכים, פסולת מוצקה, זיהומי קרקע, חומרים מסוכנים וייעוץ משפטי סביבתי, מחברת 'לשם-שפר'. החברה עוסקת בהכנת תסקירי השפעה על הסביבה וחוות דעת בנושאים סביבתיים של תכניות בניין עיר ושל מיזמים שונים כגון שכונות מגורים, מבני ציבור ועוד. כמו כן, פועלת בתכנון וניהול סביבתי לתכניות אב ומתאר עירוניות, תכניות להפחתת זיהום אוויר וגזי חממה ועוד. יש לציין כי חברת 'לשם -שפר' ליוותה את הבנייה הירוקה והקמת השכונות הירוקות.

 "השבוע השלימה העירייה את התקנתן של שלוש מערכות טכנולוגיות מתקדמות בעלות חיישני ניטור של פורמלדהיד במספר נקודות בשכונות הירוקות. החיישנים אוספים בזמן אמת את הנתונים ומעבירים אותם לתוכנה מיוחדת, המנתחת את הנתונים ומנגישה את המידע בזמן אמת. עם קבלת הנתונים וניתוחם ניתן לצפות במידע, ובמקרה הצורך המערכת שולחת התראות שיאפשרו פעולות לאכיפה על ידי גורמי העירייה, היחידה הסביבתית האזורית והמשרד להגנת הסביבה. יש לציין כי מערכות אלה מתווספות לשבע מערכות נוספות שמותקנות בשכונות המזרחיות ובשכונות הירוקות."

איתי צחר, מנכ"ל עיריית כפר סבא, "העירייה תמשיך לנקוט בכל הפעולות הנדרשות להסרת המפגעים הסביבתיים בכל העיר ובכלל זה בשכונות הירוקות, מדובר בפעילות המצריכה התמדה עיקשת ואנו נחושים בכך. לא נרפה עד לגמר הטיפול במפגעים".

 איריס ליטמן-ברלס, דוברת המאבק נציגת התושבים, "אנו ממשיכים לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם העירייה. היינו יחד בסיור מוקדם להתקנת עמדות הניטור ובפגישת התנעה עם היועץ, ד"ר מוקי שפר, שילווה אותנו בנושא. אנו מאמינים כי הניטור הרציף שהותקן ייתן תמונה לגבי המצב, ויחייב את המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לקבוע עמדה ברורה בנושא הזיהום החמור של הפורמלדהיד, שידוע כחומר מסרטן. הניטור הרציף והקבוע לפורמלדהיד הוא חלק מהפתרון אותו דרשנו לצורך מעקב ומניעת הישנות המפגע. לאחר קבלת התוצאות הראשונות של הניטור, נוכל להחליט לגבי פתיחת שנת הלימודים, ברור שאנו לא נסכים להעמיד את בריאות ילדינו בסיכון".

היום (רביעי) תתכנס הנהגת ההורים בכדי לבחון כאמור את המשך צעדי המחאה. לפרטים נוספים היכנסו לדף הפייסבוק שלנו, "קול הכפר – לוקאל כפר סבא"

 


   zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 05/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 29/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 25/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 21/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
טרגדיה: פעוט טבע למוות ברעננה
תמר פארן- גת
מנכ"לית חדשה לעמותת "סביון" בכ"ס
אופנוען נהרג מפגיעת רכב בחולון
ליה גיא. אלופת ישראל בדיסקוס ובכדור ברזל
צעירים ומבטיחים
תחת הנהלה חדשה
תחת הנהלה חדשה
PAULANER Oktoberfest Bier Festival
קפיצה של 36% במיחזור אריזות במגדל העמק
 יום הבחירות בפארק נאות קדומים
מצביעים ברגליים