כפר סבא

אין להם 'תקומה'

תושבי שכונת תקומה זועמים ומאוכזבים בעקבות ביטול הדיון במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה

זאב שרגא 29/08/2018
מבנה מתפורר בשכונת תקומה (צילום: פרטי)

בשבוע שעבר פרסמנו אודות ביטול הדיון בנושא תוכנית איחוד וחלוקה בשכונת תקומה, במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, זאת בהמשך לאמירות של חברי מועצה, קואליציה ואופוזיציה כאחד, לפיהן לא ברור היה האם התקבל הרוב לאשר את התוכנית. המועמד לראשות העירייה, עילאי הרסגור הנדין, הגדיר את ביטול הישיבה כהצלחה מבחינתו.

"הרסגור-הנדין השתמש בסמכותו והגיש בקשה לדיון נוסף בעקבות ההחלטה שהתקבלה בוועדת המשנה על שינוי בחלוקת המגרשים בשכונת תקומה - שינוי שהיה אמור לאפשר את הוצאת הפרויקט אל הפועל", נמסר ממטה הבחירות של הרסגור-הנדין בערב ביטול הישיבה, "היום, לאחר שיחות בין תושבי שכונת הראשונים, שהפרויקט עלול להפוך את חייהם לסיוט, החליטו חברי מועצה נוספים להתנגד לתוכנית והדיון כולו בוטל".

הרסגור-הנדין הוסיף כי, "הפרויקט החשוב הזה יכול לעשות שינוי גדול וחיובי בעיר אבל גם להרוס את חייהם של התושבים. הוא תוכנן ללא שיתוף של רבים מאלה שחייהם ישתנו בעקבותיו. שכונת תקומה חייבת לעבור פינוי בינוי, אך לא בדרך הזו. כראש עיריית כפר סבא אכנס לעובי הקורה, אעבוד קשה ביחד עם תושבי שכונות תקומה והראשונים על תוכנית טובה שתאפשר איכות חיים ואבצע את הפינוי בינוי שכל כך חשוב להתפתחות העירונית שלנו. הכל בשקיפות ובשיתוף מלא."

 תושבי תקומה זועמים

מיד לאחר הודעת הביטול החלו לסעור קבוצות הוואטסאפ העירוניות בתגובות של תושבי תקומה, מאוכזבים וזועמים. האחרונים הדגישו את הקושי הגדול לקיים חיים נורמליים במתחם תקומה הישן והמתפורר, כמו גם את החשש הגדול מקריסת המבנים לחלוטין, בעת רעידת אדמה. במקביל מציגים הדיירים מסמך רשמי חתום על ידי המפקח על הבניה בכפר סבא, מחודש מרץ 2016, שם נכתב לאחר בדיקת אחד המבנים כי, "בחזית הדרומית של הבניין נוצרה תופעה של התנתקות והתקלפות החיפוי והתפוררות שכבת הגנת הבטון וחשיפת מוטות זיון עם קורוזיה מתקדמת במספר מקומות שונים. בעקבות כך, נוצרה גם תופעה של רטיבות והתפוררות טיח ובטון בתוך חלקיו הפנימיים של המבנה, דבר שמסכן את דיירי המבנה ואת העוברים והשבים בסביבה".

 במקביל טוענים התושבים כי חברי המועצה שכבר אישרו את התוכנית בעצמם, עושים שימוש ציני בסוגיה לטובת מערכת הבחירות לכאורה: "יש מתמודדים לראשות העיר שמושכים תשומת לב באמרה של שיתוף ציבור, מה זה למעשה שיתוף ציבור?", אומר נציג הדיירים, יורי ארוס, "חשיפה של תוכנית מתגבשת לציבור ולקחת בחשבון בתכנון את הערות הציבור. כמו כן לאפשר לציבור לבצע הליך של התנגדות לפי החוק באם התכנון אינו מקובל עליהם. אין זה אומר שאפשר לרצות את כל התושבים, אין זה אומר שהאינטרס של הרשות והמדינה פחות חשובים, טבעי הדבר שלכל תושב מפריע משהו אחר, בדיוק כמו בחקיקה בכנסת, יש דעות לכאן או לכאן ולבסוף מחוקקים חוק ועדיין לא כולם מסכימים איתו. אם היו ממתינים להסכמה של כולם, לא היה מתבצע שום מהלך והכל היה תקוע. לכן בוחרים מנהיגים שממקום מושבם רואים את כל הצרכים נעזרים בבעלי מקצוע מתכננים ומוציאים את התוכנית לפועל".

"ברור לחלוטין שלא תמיד התכנון אופטימלי בשל אילוצים אובייקטיביים, אבל במידה וכל הטענות נבחנו וכל ההתנגדויות נדונו כחוק, כולם צריכים לקבל את ההחלטה כפי שהיא כנהוג בדמוקרטיה. יש המון פוסטים שממחישים לי שהציבור לא יודע את כל הפרטים, למרות שהם זמינים באתר האוצר והעירייה, מובן לי שלכל אורך הדרך הציבור לא האמין שהתוכנית תצליח ואף צחקו עלינו כאשר סיפרנו בגאווה שאנו מתקדמים ולכן היום באים בטענה שלא שותפו - אפשר לראות פרוטוקולים וכתבות נגד התכנית בעיתונות, לפני אישור התב"ע. להזכירכם, כל חברי מועצת העיר תמכו בהגשת התוכנית לדיון בוועדה המחוזית, עם כמות דירות הרבה יותר גדולה וכל אלה שמדברים שלא ידעו, לא שמעו והיו חותמת גומי של ראש העיר הקודם - התב"ע אושרה הרבה אחרי שראש העיר הורחק מהעירייה, גם אז הוא השפיע עליהם? זו הוכחה שלפוליטיקאים אין גבולות שמדובר בבחירות. הרי בסופו של דבר יש תב"ע מאושרת שזה חוק והיא תבוצע ככתבה וכלשונה ועד אז, כולם ינסו לגרוף הון פוליטי".

  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
אירועי השבוע באושילנד כפר סבא
כפר סבא במקום השני בדירוג הרשויות
מומחה כבד עולמי בבילינסון
מומחה כבד עולמי ב"בילינסון"
דליפת אמוניה בעכו
מירי בוהדנה בביקור במוקד הלאומי של מדא
מירי בוהדנה סיימה קורס מגישי עזרה ראשונה של מד״א
הולך רגל נפגע ממשאית סמוך לנווה אילן
כבוד מקומי באליפות אירופה בסקי
מתגברים את אכיפת נושא האופניים החשמליים