כפר סבא

"העשייה הציבורית היא חיידק"

הרב ששון טרבלסי, יו"ר המועצה הדתית כפר סבא, מדבר בראיון לקראת יום הכיפורים על פעולות המועצה, על הדתה, על פרשת הרב הראשי לעיר ועל התוכניות לשנה הקרובה

זאב שרגא 13/09/2018
הרב ששון טרבלסי, יו"ר המועצה הדתית כפר סבא )צילום: אלן שיבר(

ערב יום הכיפורים, שוחחנו עם יו"ר המועצה הדתית בכפר סבא, הרב ששון טרבלסי, על נושאים הקשורים לפעילות המועצה, השירותים המוענקים לציבור, הרב הראשי הזמני וכמובן, מה דעתו על קמפיין ה"הדתה" שצובר תאוצה בקרב הציבור החילוני. טרבלסי, יליד מושב תלמים, נשוי ואב לשמונה, בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במנהל עסקים בקריה האקדמית אונו, וכן בעל תעודת הוראה ממשרד החינוך ותעודת "יורה יורה" של הרבנות. בין השנים 2004 ל-2012 כיהן כמנכ"ל רשת מוסדות חינוך באלעד ומשנת 2012 הוא מכהן  כיו"ר המועצה הדתית כפר סבא.

 "המועצה הדתית בראשותי מתאפיינת בהובלה תוך הסכמה מלאה. 99% מהנושאים שעולים בישיבות המועצה מתקבלים בהחלטה פה אחד, למרות שחברי המועצה מייצגים אוכלוסיות שונות בעיר", מסכם טרבלסי את השנה החולפת, "אני סבור כי בהדברות ושיתוף התועלת היא של כולם. אנו משתדלים תדיר לשפר את השירות לתושב מתוך תחושת שליחות. בשנה האחרונה זכה המשרד לשירותי דת והמועצות הדתיות במקום הראשון בארץ ברמת השירות, ולא בכדי. אצלנו במחלקת נישואין השירות קרוב לשלמות וזה בא לידי ביטוי בסקר אינטרנטי של מכון עתים, שם אנו מובילים בין ערי השרון, מקום שלישי בארץ. בתחום המקוואות, יצאנו בשעה טובה לבנייה של מקווה קפלן וזאת תודות לראש העיר צביקה צרפתי ומ"מ וסגן ראש העיר, עו"ד צנעני איתן, שלא הרפו והביאו לביצועו של פרויקט זה . אני מקווה כי תוך שנה כבר נזכה לחגוג את המקווה החדש".

אלו פעולות נעשות במועצה על מנת להנגיש את השירות לציבור?

"הנגשת השירות היא הדבר החשוב ביותר בשירות בכלל. הן מבחינת הפרסום לציבור והן במתן מענה לכל תושב. אצלנו מתקיימת קבלת קהל במחלקת נישואין גם בימי שישי, דבר נדיר במיוחד ויתרה מכך, קיים אצלנו שירות באתר, למעוניינים להגיע לפתוח תיק לנישואין מעבר לשעות קבלת הקהל  ואפילו בערבים".

כיצד אתה מתייחס לפרשת החלפתו של רב העיר בממלא מקום זמני, האם הדבר אינו גורם לאי יציבות במערכת נוכח היעדרותו של רב עיר רשמי עם סמכויות מלאות? ומתי לדעתך ימונה רב ראשי לעיר?

"פרשת פרישתו של הרה"ג שלוש שליט"א לגמלאות כאבה לי באופן אישי, בפרט לאור האקורד הצורם בהליך עצמו. בוודאי שהדבר מביא לאי יציבות במערכת ולגלים רבים מתחת לפני השטח, של מועמדים הרואים את עצמם ראויים לתפקיד. להערכתי יחלפו שנים עד שימונה רב לעיר בשל מורכבות ההליך ועניינים פוליטיים רבים. רק לדוגמא, בהוד השרון השכנה אין רב עיר למעלה מעשור בשל הסיבות הנ"ל."

מה דעתך על מחאת "ההדתה" של חילונים ברחבי הארץ?

"'הדתה' בעיניי זה ניסיון של בעלי אינטרסים לגרוף קולות דרך מלחמה בנושאי דת. לדעתי לא קיימת בישראל הדתה אלא פתיחות והבנה הדדית. קח לדוגמה את כפר סבא, עיר עם 80% חילוניים ולא תמצא כאן שיח בסגנון. עובדה ראויה לציון היא כי נושאים אלו עולים בסמוך למועד הבחירות וזה כאמור מטעמים פוליטיים".

כיצד לדעתך הרבנות הראשית יכולה להתמודד עם התדמית הלא מחמיאה בלשון המעטה, בקרב הציבור החילוני?

"כמי שבא מהמערכת, לדעתי, הסיבה שיש תפיסה שונה כלפי מוסד הרבנות היא משום שבמשך שנים לא השכילו לתת את הדעת על הסברה ויח"צ נכונים. לא נשכח שמוסד הרבנות הוא קשוח, בעיקר בשל כללי הלכה ופסיקה המגבילים אותו. עובדה נוספת היא שזהו גוף המטפל באלפי פניות ביום ועושה עבודה מצוינת. ראה את פרס השירות שקיבל המשרד לשירותי דת כפי שציינתי לעיל. נקודה נוספת חשובה לא פחות, היא תלויה בציבור הכללי, שינסה לחשוב בכובע של האחר, כך יקל עליו גם לקבל אותו".

כיצד אתה מתייחס להתחזקותו של הזרם הרפורמי בארץ בכלל ובעיר בפרט?

"בשונה ממך אני סבור כי התנועה הרפורמית לא התחזקה בארץ. היא כן  מנסה להתחזק. עיין ערך הכותל המערבי. מי שלא בקי בפרטים אינו יודע כי בארצות הברית למשל הם חזקים במיוחד ואולי בשל כך הם יוצרים תחושה של התחזקות גם כאן. בשונה מהרבנות, הם מתנהלים תקשורתית נכון יותר בהסברה ויחסי ציבור".

למה בחרת לשאת בתפקיד ציבורי ולא להמשיך בלימודים תורניים?

"את לימודיי התורניים סיימתי בשנת 2004, אז החלתי לנהל את רשת מוסדות החינוך באלעד. העשייה הציבורית היא חיידק שמביא אותך לעשות למען האחר, תוך שירות ועמידה בסטנדרטים הנותנים תחושת סיפוק אדירה. אני מרגיש בשליחות שלא נגמרת. חשוב לי לציין כי העובדה שאני עובד בתחום דת, מסייעת לי להרגיש בסביבה הטבעית שלי. כמובן שכל דבר כזה אני מתייעץ תחילה עם מורי ורבי הגר"מ מאזוז שליט"א, שנתן לי את ברכתו".

מה התוכניות שלך במועצה הדתית לשנה הקרובה?

"בשנה הבאה אנו מתכוונים להשלים את בינוי מקווה קפלן ובכך להשלים את מהפכת מקוואות הנשים בעיר שהחלה עם כניסתי לתפקידי. שני מקוואות משופצים מהיסוד בעלות של מיליוני שקלים, מקווה תל חי ומקווה בן גוריון, ושני מקוואות חדשים לגמרי בשכונות עליה וקפלן. עובדה חשובה נציין, כי כל המקוואות שלנו זוכים ב-5 כוכבי יופי מהמועצה לישראל יפה".

ובנימה מעט אישית יותר, מה המשמעות של חגי תשרי בשבילך?

"חג בכלל הוא הזדמנות מצוינת להשקיע במשפחה. חגי תשרי הם בנוסף הזדמנות להשקיע גם בפן היהודי פנימי של כל אחד ואחת. אנו בעיר משקיעים המון, הן באירועים שונים, ערבי סליחות, שמחות בית השואבה והקפות שניות במספר מוקדים בעיר. גולת הכותרת הם מנייני הסליחות בכיפור במספר מוקדים בעיר, שבהם משתתפים אלפי תושבים מכל הגוונים. היוזמה הברוכה היא של הרב מוטי דשא, יחד עם המחלקה למורשת ישראל בעירייה, בניהולו של שמשון ממליה וחברים נוספים. בהזדמנות זו אבקש לאחל לכל אחת ואחד שנה טובה ומחברת. שנמשיך להכיר ולחיות זה לצד זה בהבנה וסובלנות".

  

zeevshraga1978@gmail.com

 

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
גולש למסלול
בגלל פיצוץ צינור: תושבים מנותקים מחשמל ומים מס ימים
בגלל פיצוץ צינור: תושבים מנותקים ממים ומחשמל מס' ימים
פעילות פסח במוזיאון נחום גוטמן לאמנות
פעילות פסח במוזיאון נחום גוטמן לאמנות
במודיעין חוצים בבטחה
מחאת הפעילים למען הנת"צ ברעננה
יול רשקובסקי זכתה בגביע ישראל הפאורליפטינג
בודדת בפסגה
משה פדר נהרג ברכבו
תושב כפ"ס נהרג מפגיעת טיל בדרום
אירוע דקירה במרכז כפר סבא