כפר סבא

"אני זוכר את האדרנלין המטורף שזורם בגוף"

רב כבאי אנדרי צ'פונוב, לוחם אש, תחנת כיבוי השרון, מספר על הפעם הראשונה שהוזעק לאירוע שריפה. פרויקט מיוחד

מיכאל פרוסמושקין 13/09/2018
רב כבאי אנדרי צ'פונוב. לנסות להיות הכי טוב (צילום: כב"ה מחוז מרכז)

"בתחילת שנת 2018 בשעה 21:00 בערב, התקבלה בחדר המבצעים של תחנת הכיבוי השרון בכפר סבא קריאה על שריפת מבנה מגורים בעיר טייבה.

 "כשעושים אחד ועוד אחד, מחברים את המיקום, שעת קבלת ההודעה (שעות הערב המאוחרות), כבאי מבין כי ככל הנראה זה שעות שאנשים כבר בבתים וכי יש סכנה ממשית ללכודים במקום.

"לצלילי הסירנה, שיירה של כבאיות, אחת אחר השנייה כאשר מוביל את השיירה רכב הפיקוד של קצין המשמרת, אני מאחור, מתמגן במגפיים, מכנסיים, מעיל, כפפות וקסדה, וכמובן גליל אוויר על הגב. מוכן לכל תרחיש. ובראש כבר רצות המחשבות: איך לפעול? איפה נמצאים הלכודים ומה מצבם? והכי חשוב. את מי להציל קודם?

"הגענו לטייבה לזירת אירוע כל הרכבים, יורדים מהכבאית מחולקים לצוותים, מקבלים הנחיות ממפקד האירוע לגבי תפקידנו בכוח. אנחנו קיבלנו את תפקיד ה"סריקה וחילוץ לכודים".

"אני זוכר את האדרנלין המטורף הזה שזורם בגוף, אותו אחד שגורם לך לשכוח את 12 הק"ג שאתה נושא עליך, את החום שהשריפה מקרינה, והחום בתוך החליפה. המטרה היא ברורה לי, מציאת הלכודים בזמן המהיר ביותר וחילוצם.

"קומה ראשונה ושנייה בוערות, עשן סמיך כהרגלו מטפס אל הקומות הגבוהות יותר. אני וחברי לצוות עולים במעלה המדרגות, סורקים מקומה לקומה, כאשר בקומה השלישית איתרנו אם ובתה סגורות בחדר באחת הדירות כאשר העשן הסמיך בחדר המדרגות לא אפשר להן להימלט החוצה.

"לאחר דיווח לאחור על איתור הלכודות ומצבן, התחלנו בפעולות החילוץ, פניתי אל האם ואמרתי לה כי הגענו לעזור להן לצאת החוצה וכי אנו נחבר אותן למסכות עם אוויר ויחד נעלה  אל הגג - שם ימתין לנו המנוף ויוריד אותן לקרקע. חברי לצוות כיסה את פני האם במסכת אוויר ואני את הילדה ויחד עלינו אל הגג. כאשר הגענו חיכה לנו צוות המנוף והוריד אותן לטיפול צוות מד"א על הקרקע. אנו המשכנו בסריקה ושחרור עשן עד לכיבוי סופי ושליטה על האירוע.

"הפעם הראשונה שלי, הפעם אליה הוכשרתי במשך כחצי שנה בקורס לוחמי אש, הפעם עליה תורגלתי ימים ולילות בתחנת הכיבוי, הפעם שבשבילה שווה לא לישון בלילות, ולפעמים לא לעשות את החגים בבית עם המשפחה. אלא רק להיות שם, לנסות להיות הכי טוב, הכי מוכן, הפעם הזאת שאתה מציל חיי אדם, לא משנה מאיזה מין, גזע או דת.


עוד בכפר סבא
זוהר אליה 15/11/2018
כתב לוקאל 12/11/2018
אתר לוקאל 11/11/2018
זאב שרגא 08/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
אופנה לא מוגבלת
הלך לעולמו הפעיל החברתי מרק בריל
הלך לעולמו הפעיל החברתי מרק בריל
'גל ירוק' בציר טשרניחובסקי
שלום אחרון וחיבוק!
שלום אחרון וחיבוק!
והמנצח הוא ...
והמנצח הוא ...
מנשקים ונוסעים
נעצר חשוד בביצוע מעשה מגונה בנערה
שמחת בית השואבה בכפ"ס