כפר סבא

בשם הבן

שני גני ילדים חדשים נפתחו השנה ברחוב אברהם קרן- גן יהודה וגן יואב. את המבנה לשני הגנים תרמו בלהה ומיכאל שוגם, ז"ל, מראשוני כפר סבא, להנצחתו של בנם יחידם, יהודה שוגם, ז"ל, שנפל בקרב במבצע יואב במלחמת העצמאות

זאב שרגא 20/09/2018
בשם הבן
בנות הדודות של יהודה שוגם ז"ל ליד שלט ההנצחה(צילום: פרטי)

בלהה ומיכאל שוגם ז"ל, מראשוני כפר סבא, העמידו במותם לפני כשלושים שנה, תרומה יוצאת דופן במינה לקהילה בעיר – בית המשפחה נתרם לטובת הפעלתו של גן ילדים עירוני, להנצחתו של בנם יחידם, יהודה שוגם ז"ל, שנפל בקרב במבצע יואב, במלחמת העצמאות.  

באתר ההנצחה של לוחמי הפלמ"ח מונצח שוגם, שעוד לא חגג 18 ביום נפילתו: "היה מטובי התלמידים בבית הספר העממי והמצטיינים בעבודת הגינה, ואצל סבו למד גם תלמוד. המורים בגימנסיה הרצליה בתל אביב שיבחוהו, ביחוד בשל נימוסיו הטובים. בחר במגמה החקלאית ובהשתלמותו במקוה- ישראל היה בין טובי התלמידים, בשאיפתו להוסיף דעת ובמאמציו להוציא מתחת ידו עבודה מושלמת בתכלית. בהמשך, עבר לבית-הספר החקלאי "כדורי" כדי להשתלם בחקלאות.

"משפרצו המהומות בדצמבר 1947 התמסר כולו להגנה על בית הספר. כשהביע את רצונו להתגייס ניסו מוריו לשדלו להסתפק בהגנת בית הספר כי עוד לא הגיע לגיל הגיוס. גם הוריו ניסו למנעו מכך, בנימוק שהוא בן יחיד, אך הוא השיב כי בימים קשים אלה אין אב אם, רק עם ומולדת, ודם החברים הטובים שנפלו זועק לנקמה. אחרי השתדלויות מרובות אצל מפקדי פלמ"ח הצליחו הוא וחבריו להתקבל לשורת הלוחמים. אחרי אימונים השתתף בקרבות בצפון, בלטרון, בגזר, בלוד וברמלה. מדי פעם היה בא הביתה להרגיע את הוריו. עבר קורס מ"כ ונשלח לנגב. נלחם בנשק כבד במבצע 'עשר מכות'" ושבוע לפני מלאות לו 18 שנה, ביום טו תשרי תש"ט (18.10.1948) נפל בפריצת הדרך לנגב, ליד משלט חוליקאת. נקבר בדורות ובשנת 1950 הועבר לנחלת-יצחק".

שוחחנו עם מיכל וטלי קדם, בנות הדודים מקרבה שניה של יהודה שוגם ז"ל, על מהות התרומה יוצאת הדופן למשפחה ולהוריו של יהודה. "את התרומה הרימו הוריו של יהודה, שבמותם ציוו את הבית לפעילותו של גן ילדים", אומרת מיכל, "לאורך השנים פעל במקום גן לתקופות ארוכות יותר או ארוכות פחות. כעת, ביוזמתה המבורכת של החברה הכלכלית ועיריית כפר סבא שביקשו לחדש את הגן ולהוסיף גן חדש, התקיים בינינו שיתוף פעולה מאוד חיובי שהביא לפתיחת הגנים החדשים. מצד המשפחה, ביקשנו שאחד הגנים יהיה לילדים עם צרכים מיוחדים ובקשתנו התקבלה. היום בגן יהודה, על שמו של יהודה, לומדים ילדים עם צרכים מיוחדים, לצד ילדים "גן יואב, על שם מבצע יואב, בו נפל יהודה".

 "ההנצחה מאוד חשוב לנו כמשפחה", אומרת טלי, "לא הכרנו את יהודה אישית, הכרנו את הוריו ויש לנו המון זיכרונות מהבית הזה, זיכרונות אישיים, משפחתיים, אבל מעבר להנצחה האישית אפשר לראות את זה גם בהקשר הרחב יותר, הנצחת הנופלים במלחמת השחרור, שרבים מהם היו מכפר סבא. לכן, כשנכנסים אל הגן ורואים את שלט ההנצחה, כל אחד יכול לעשות 'גוגל' בטלפון הנייד ולקבל את כל המידע, הן על יהודה, הן על מבצע יואב והן על המלחמה ועל תלאות הארץ באותה תקופה".

יהודה ז

יהודה ז"ל

אחד הגנים על שמו של יהודה ז

אחד הגנים על שמו של יהודה ז"ל

 

איך ההורים של יהודה התמודדו עם האובדן של בנם יחידם במלחמה?

"זה דבר איום ונורא", אומרת טלי, "אבל אני יכולה להגיד לך שבחיי היום יום, אנחנו, דור הנכדים, הגענו תמיד לבית הוריו שהיה בית רגיל שלא מרגישים בו את השכול. תמיד קיבלו אותנו בסבר פנים יפות ובתור ילדים אהבנו מאוד לבקר שם. רק כבוגרים אנחנו יכולים אולי לנסות להבין מה שהם עברו באמת".

בני המשפחה מחפשים כעת אחר כתבים וזיכרונות מיהודה, שהיו מאוחסנים בגן ונעלמו עוד לפני תחילתן של עבודות השיפוץ. "התברר לנו קצת באיחור, שהרבה מאוד שנים היה חומר כתוב של יהודה, מאוחסן בבוידעם בגן", אומרת טלי, "לפני שהתחילו בעבודות השיפוץ הגענו לגן כדי לחפש את זה והדברים פשוט נעלמו. אנחנו מקווים שאולי מישהי מנשות הצוות נתקלה בדברים ושמרה אותם, אולי מישהו מהקוראים ידע להגיד לנו מה עלה בגורלם של הכתובים, שללא ספק בעלי ערך סנטימנטלי עבורנו".

מהעירייה נמסר כי, "עיריית כפר סבא, בהובלת אגף החינוך, ובאמצעות החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא, פתחה השנה שני אשכולות גני ילדים חדשים במרכז העיר, בעלות של כ-7 מיליון שקלים. במסגרת זו, הוקם אשכול גני ילדים ברחוב אברהם קרן, ביניהם 'גן יהודה' שנקרא על שמו של יהודה שוגם ז"ל, בן העיר, שנפל במלחמת העצמאות. אנו מודים למשפחת התורמים על מבנה הגנים, שגם לקחו חלק פעיל בתהליך בנייתם. גני הילדים החדשים נבנו בתקנים מתקדמים ובעיצוב מודרני, וכן בתקני בטיחות מחייבים."

אלעד קנדל, מנכ"ל החברה הכלכלית: "התרגשנו ושמחנו לעבוד עם בני המשפחה שתרמו את הנכס, בית המשפחה, לטובת הקמתו של אשכול גני ילדים ברחוב אברהם קרן. במסגרת עבודות הכשרת המבנה לגן ילדים, הקפדנו על שימור המבנה תוך התאמתו לעיצוב אדריכלי מודרני. כולי תקווה שהילדים, הצוותים החינוכיים וההורים נהנים ממבנה הגן החדש".

 

zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
ירון גדות בישיבת המועצה. טענות כלפי ראש העירייה
ההצעה לסדר של חבר המועצה ירון גדות לא נידונה בישיבת המועצה
חשד: נורתה למוות ע"י בעלה
אפרת שגב סמנכל מנהל אגף כלכלה מידע ומחקר דן אנד ברדסטריט
באיזה רשות מקומית יש ייצוג הולם לנשים במועצת העיר?
קאפקייקס שוקולד עם קצפת ודובדבני אמרנה
קאפקייקס שוקולד עם קצפת ודובדבני אמרנה
ארבעה פצועים בתאונות ברעננה
ארבעה פצועים בתאונות ברעננה
מסלול קו 1M של הרכבת הקלה
הרכבת הקלה יצאה לדרך, בינתיים לא ברור לאיזו תחנה
הרוג בתאונת טרקטור בשפיים
אישום: ביצעו מאות עסקאות במסגרת הונאות אשראי