כפר סבא

יורה לכל הכיוונים

שלמה שרף, הפרשן ומאמן נבחרת ישראל בעבר, מסביר מדוע הכדורגל בארץ לא יכול להתקדם, מה דעתו על הצוות האוסטרי שנבחר להוביל את הנבחרת, תפקודם של עופר עיני והשרה מירי רגב, מדוע הוא לא מוכן לדבר על הפועל כפר סבא ויצחק שום ומדוע יש לו זכות להעביר ביקורת. ראיון עצבני במיוחד

זאב גולדשמיט 26/09/2018
יורה לכל הכיוונים
שלמה שרף. "לי מותר לדבר" (צילום: אלן שיבר)

שלמה שרף הוא אוטוריטה בתחום הכדורגל. בשנות ה-90 כיהן בהצלחה כמאמן נבחרת ישראל שהראתה התקדמות במשך שמונה שנים שאימן, יותר מכל מאמן לאומי אחר, ונחשב לאחד ממאמניה המצליחים של מכבי חיפה, עמה זכה בשלוש אליפויות מדינה. בנוסף, זכה ארבע פעמים בגביע המדינה (מכבי חיפה, בני יהודה ופעמיים עם הפועל כפ"ס). היום שרף, תושב גן חיים, הוא  הפרשן הלאומי מהסוג שלא עושה הנחות לאף אחד. בראיון מיוחד לעיתוני ה"רשת המקומית" הגדולה בשרון, שרף יורה לכל הכיוונים ולא עושה הנחות לאיש.

שלמה נתחיל באזור השרון, מה דעתך על הפועל רעננה?

"אין זכות קיום לקבוצה בליגת העל בלי קהל. אשר אלון יחד עם דמיאן רויטמן, עושים נסים ונפלאות שמצליחים להחזיק קבוצה טובה בתקציב שפוי בליגה הראשונה. מה שהם עושים זה לא נורמאלי, מגיע להם פרס נובל על מה שהם עושים לכדורגל ברעננה".

היעדר קהל פוסל זכות קיום?

"בשביל מה משחקים כדורגל אם לא בשביל לגרום הנאה לקהל? האם נראה לך שבתיאטרון הבימה היו ממשיכים להריץ הצגה אם האולם היה ריק? איזה כייף יש לשחקנים של הפועל רעננה אם הם משחקים לא במגרש הביתי, מחוץ לעיר שלהם ולעיני מאה מאתיים צופים? אני מצדיע לשחקנים של הפועל רעננה שבאים עם אדרנלין כשהם עולים למגרש למרות היציעים הריקים. ואני כבר לא מדבר על ההיבט הכספי של החזקת מועדון כשאין הכנסות ממכירת כרטיסים".

אז כיצד אתה מסביר את ההצלחה של הפועל רעננה במשך שש שנים רצוף בליגת העל?

"בחירה נכונה של שחקנים ותשתית של שחקנים צעירים ממחלקת הנוער, שם עושים עבודה טובה. אל תשכח שהם מכרו שחקנים שהביאו מבחוץ כמו טוני נוואקמה, אוואנס קאנגווה, מוחמד עלי קאמרה ומיקי סירושטיין. הם משביחים שחקנים ובכסף שמקבלים ממכירתם מצליחים להכניס קצת כסף לקופת המועדון. אבל זה לא יכול להחזיק לאורך זמן".

איך אתה מסביר שברעננה לא אוהבים כדורגל?

"התושבים של רעננה הגיעו מערים אחרות והם אוהדים מצעירותם את הקבוצות הגדולות. התושבים של רעננה צריכים לכבד יותר את קבוצת הייצוג של המועדון ולבוא למשחקים".

מה דעתך על הפועל כפר סבא?

"לא מדבר על הפועל כפר סבא. נכון לעכשיו הוא לא קיים בשבילי, כי מה שלא אגיד יתקבל לא טוב. אני מאחל להם שיצליחו".

שלמה שרף (מימין) ויצחק שום בימים יפים יותר (צילום: אלן שיבר)

שלמה שרף (מימין) ויצחק שום בימים יפים יותר (צילום: אלן שיבר)

הנבחרת הלכה אחורה 

נבחרת ישראל שוב מאכזבת וכבר התרגלנו לכישלונות. מה הסיבה?

"מצד אחד לא יהיה הוגן לשפוט את אנדראס הרצוג שאחרי חמישה ימים בתפקיד אפילו לא הכיר את שמות השחקנים. מצד שני, אני מאוכזב מהמנהל הטכני, וילי רוטנשטיינר,  כי הביאו אותו כדי לבנות מערך טכני ותשתית לנבחרות הצעירות, אבל בפועל הוא משמש היום כמנהל מקצועי של נבחרת ישראל ולא בשביל זה הביאו אותו. הוא שותף לכישלון הנבחרת בדיוק כמו הרצוג. הייתי מצפה ממנו שיסע לראות את הנבחרת הצעירה בגיאורגיה מאשר לנסוע עם הנבחרת הבוגרת לאלבניה".

מה אתה אומר על הזימון של ערן זהבי?

"זה עוד משהו לא מובן. אני כועס על שצלצל לברך את זהבי ליום הולדתו וגם נתנו לזהבי להחליט כיצד הוא ינסח את התנצלותו. מי נתן לו בכלל את מספר הטלפון של זהבי? הם ראו אותו בכלל משחק? מעבר לזה, לא יכול להיות ששחקנים שלא משחקים בקבוצות שלהם נותנים להם את חולצת ההרכב. לפי שפת הגוף של הרצוג רואים שהוא חסר ניסיון לחלוטין, לא ניהל את המשחק נכון, לא ביצע חילוף רק בדקה 75.הוא לא הזמין את השחקנים הנכונים".

את מי היית מזמין לנבחרת?

"הייתי מצפה לראות בהרכב את מנור סלומון, דיע סבע ומאור מליקסון, שהוא אחד השחקנים הכי טובים. אם אין בלם טבעי, הייתי מצפה מהמאמן לקחת קשר אחורי כמו דור פרץ ולעשות ממנו בלם. לא ראיתי שום דבר מהרצוג, הנבחרת הלכה אחורה, וזה נראה יותר גרוע מהתקופה של אלישע לוי ואלי גוטמן. גם הצוות המקצועי לא הראה סימנים שיכול לעזור לכדורגל הישראלי. זה נראה רע נגד אלבניה, ועוד יותר רע נגד צפון אירלנד".

תגיד, בכדורגל הישראלי כל הזמן מחליפים מאמנים, ורק העסקנים נשארים. ייצא פעם משהו מהנבחרת?

"הכדורגל הישראלי חולה במחלה ממארת ואם הממשלה לא תיקח את זה כפרויקט שלה, שום דבר טוב לא יצמח פה.  במקום לבנות אצטדיונים חדשים הייתי מצפה שהמדינה תבנה מגרשי אימון לילדים ושמאמנים טובים ילמדו את הדור הצעיר את יסודות המשחק. שיביאו עוד מאות אלפים של ילדים למשחק הכדורגל, כי היום יש מעט מאוד שחקנים צעירים. בעיה חמורה אחרת היא שאין מספיק מאמנים מוכשרים. היום בליגת העל עובדים מאמנים שלא היו יכולים להיות עוזרים שלי, בזמנו. שמעת מה שאני אומר לך? רוב המאמנים בליגת העל לא יודעים כלום, הם משחקים בשביל לא להפסיד. אף אחד לא משחק בשביל לנצח. אלה מאמנים שמפחדים ומה שמעניין אותם זה שהמשכורת שלהם תכנס בסוף החודש".

ההתאחדות והמדינה אשמות

שרף כואב את המצב, ומוסיף: "כדורגל זה כמו הצגה, אם ההצגה לא טובה מורידים אותה מהבמה. הכדורגל הישראלי נראה רע מאוד והאשמה היא על ההתאחדות לכדורגל ומדינת ישראל, שלא מקציבה כלום לספורט ולכדורגל בפרט. הטוטו יושב על הרים של כסף, ולא בונים מגרשים. הייתי מצפה שבכל עיר יבנו עשרה מגרשי אימון".                                         

גם הפוליטיקאים לא יוצאים אצלו נקיים: "שרת הספורט, שהיא השרה הכי מצחיקה שיש, הבטיחה לי באופן אישי שתקים 200 מגרשי אימון לילדים. שתראה לי מגרש אחד שהיא הקימה עד היום. היא צריכה ללכת הבית לעוף. וכל זמן שהממשלה לא תשקיע ולא תבנה מגרשי כדורגל אנחנו נשאר באותו מקום. תראה אצל השכנה שלנו, קפריסין. מדינה קטנה, שם בנו ליד ניקוסיה  15 מגרשי אימון חדשים. היום יש הרבה פרדסים ברחבי הארץ שיובשו כי אין מים. במקום פרדסים שיבנו מגרשי כדורגל. קח לדוגמא את נתניה, עיר של 400 אלף תושבים שבעבר הייתה עיר של כדורגל, היום יש בה שני מגרשי כדורגל בכל העיר הזאת. איך אפשר לדבר על התקדמות הכדורגל בנתניה עם שני מגרשים לכל הילדים?".

אמרת מאמנים פחדנים, היעדר מגרשים לדור הצעיר. מה צריך לעשות כדי לשפר את הכדורגל?

"יש לצמצם את ליגת העל לעשר קבוצות ולקיים אותה ארבעה סיבובים, כדי להעלות את הרמה. לא לאפשר בכלל שיתוף שחקנים זרים בליגה הלאומית, שיתנו לילדים לשחק. צריך לעלות בולדוזר ולפרק את כל ההתאחדות, ולתת את ניהול הכדורגל לכדורגלנים ולא לפקידים כמו שהיה יו"ר ההתאחדות המצחיק הזה, איך קוראים לו...".

עופר עיני?

"תרשום המצחיק הזה, עיני. הביאו פקיד מההסתדרות שאמר אז שהוא לא מבין כלום, ובאמת כמו שהוא מבין בכדורגל ככה נראה הכדורגל שלנו בזמנו. הוא דרדר את הכדורגל עשרים שנה לאחור. אומרים לי כל הזמן שהוא הביא הרבה כסף. איזה כסף, מה הוא הביא כסף מהבית שלו? בושה וחרפה כל הכדורגל וכל  מי שמנהלים אותו. שילכו הביתה כולם".

בתקופה שאתה אימנת את נבחרת ישראל, אמנם לא הגענו להישג מלבד עלייה לשלב ההצלבה במוקדמות יורו 2000, אבל לפחות נהנינו מהנבחרת. הביקורת שהעברת אז לא סייעה?

"שום דבר. הכל יותר גרוע מהתקופה שלי. לצערי".

יש לך משהו אופטימי לומר על הכדורגל?

"אין שום דבר אופטימי לגבי הכדורגל הישראלי. כל זמן שההתאחדות תתנהל כפי שהיא מתנהלת, שילכו הביתה להתרחץ כולם".

שלמה, איך החיים כפרשן?

"תראה, בלשון אין עצם, ויותר קל להעביר ביקורת".

ואיפה האחריות בביקורת שלך?  

"אני הוכחתי כבר, כך שלי מותר לדבר, ופרשנים אחרים לא הוכיחו כלום. כמאמן עשיתי דברים גדולים גם בהפועל יהוד, גם הפועל כפר סבא ובבני יהודה, גם במכבי חיפה ובטח בנבחרת ישראל. אז כולם יכולים להיכנס לחורים, כי מה שאני עשיתי ברוורס, כל הפרשנים של הכדורגל לא עשו קדימה. אני ניהלתי מאה משחקים רשמיים של נבחרת ישראל, אתה יודע מה זה? וכמובן, אני לא צריך לספר לך מה עשיתי בכל הקבוצות שאימנתי".

  

 

עוד בכפר סבא
אוהדי כפר סבא בטירוף
זאב גולדשמיט 16/05/2019
זאב גולדשמיט 10/05/2019
עידן שום והאוהדים
זאב גולדשמיט 18/04/2019
רכיבת אופניים לכל המשפחה
כתב לוקאל 03/04/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
Yale בישראל:
מה הקשר בין רשרוש בלב, גידול בראש וחיידק פרו ביוטי?
מה הקשר בין רשרוש בלב, גידול בראש וחיידק פרו ביוטי?
מבצע ניקיון ארצי
מבצע ניקיון ארצי
ממשיכות עבודות התשתית בפרדס חנה-כרכור
עובדים על התשתיות בפרדס חנה-כרכור
סכום כסף גדול נמצא בקרון הרכבת בתחנת רעננה מערב
סכום כסף גדול נמצא בקרון הרכבת בתחנת רעננה מערב
שלומית בונה סוכה, בטוחה
צילום אילוסטרציה
רוכב אופנוע נפצע בינוני בתאונה בסמוך לבסיס צריפין
החל שלב ההוכחות במשפטו של יהודה בן חמו