כפר סבא

למה לה פוליטיקה עכשיו?

רגע לפני הבחירות, שוחחנו עם ד"ר אסנת ספורטה, מספר 3 ברשימתו של המועמד לראשות העירייה, רפי סער, על ילדותה בשכונת עלייה ועל החוויות המכוננות שעיצבו את אופייה ואישיותה ומדוע החליטה להצטרף לפוליטיקה

זאב שרגא 26/09/2018
למה לה פוליטיקה עכשיו?
ספורטה. 'חילונית כשרה' (צילום: אביבית אייזקסון)

ד"ר אסנת ספורטה, מספר 3 ברשימתו של המועמד לראשות העירייה, רפי סער, נראית נחושה מאוד בימים אלו, בישורת האחרונה לקראת הבחירות הקרובות. כאשת חינוך, היא מבקשת להביא לרפורמה במערכת החינוך בכפר סבא ולהוביל אותה להצלחות והישגים, כפי שעשתה בתפקידיה הרבים במערכת. רגע לפני הבחירות, שוחחנו עם ספורטה על החזון שלה למערכת החינוך, על ילדותה בשכונת העלייה ועל החוויות המכוננות שעצבו את אופייה ואישיותה.

"גדלתי בשכונת עלייה, ילדות פסטורלית עם המון משחקי רחוב, עם החברים", נזכרת ספורטה בימי ילדותה, "בימי שבת היינו מבלים ב'גן היופי', מה שנקרא היום 'גן מנשה'. היינו לוקחים לשם ספרים, שמיכות, משחקים מחבואים בפרדס סמוך לבית האריזה. ילדות עם המון בילויים בחוץ ועם החברים מהשכונה. אבא שלי תימני, הוא עלה לארץ בגיל 3 במרבד הקסמים, אמא שלי צברית - ההורים שלה עלו ארצה מרומניה בעלייה בלתי לגאלית, נעצרו על ידי הבריטים ונשלחו למחנה מעצר בקפריסין, התחתנו שם ועלו לארץ רק לאחר קום המדינה. לכן בשכונה קראו לי 'חצי חצי', חצי תימנייה וחצי רומנייה. מבחינתי זה אחד הדברים הכי מעצימים ומכוננים מבחינה אישית, נהניתי למעשה מכל העולמות וזה מאוד הגדיר את מי שאני, את תפיסת העולם הפלורליסטית שלי, את החיבור שלי לכל אדם באשר הוא".

"לצד זה, יש משהו שמאוד העיב על הילדות שלי. סבא וסבתא שלי, ההורים של אמא שלי, מעולם לא קיבלו את העובדה שהבת הבכורה, הבלונדינית, היפה והמוצלחת שלהם, בחרה להתחתן עם תימני. עד יום מותם הם לא קיבלו את זה ולמעשה לא היה קשר בין ההורים שלי ובין סבא וסבתא. אנחנו הילדים היינו בקשר טוב איתם, הולכים אליהם בחגים, מבלים וישנים אצלם אבל עם ההורים הם לא דיברו. סבא וסבתא שלי לא הגיעו אפילו לחתונה שלי, אבל אני הלכתי אליהם באותו הערב, עם שמלת הכלה. זה פשוט משהו שהם לא הצליחו להתגבר עליו ומבחינתי זה נשאר כפצע פתוח".

"חוויה נוספת מילדותי שנחשבת מכוננת מבחינתי היא העובדה שאמא שלי עבדה כל חיי במוסד 'שקמה' לילדים עם צרכים מיוחדים, וחלק גדול מהחופשות שלי ביליתי שם. מסיבות, אירועים, קייטנות לילדי עובדים - אנשים עם צרכים מיוחדים היו תמיד חלק טבעי מהחיים שלי. בכל חופשת פסח אירחנו בבית חוסה מהמעון, שמשפחתה לא יכולה הייתה לארח אותה, כך במשך שנים ולימים גם בעלי הכיר אותה. כשהתבגרתי, הפכתי להיות המעריצה מספר אחת של אמא שלי ועד היום יש פינה חמה בלב שלי לילדים עם צרכים מיוחדים. זה בא לידי ביטוי בתפקידים שעברתי וגם בכלל בחיים. כשהייתי בערך בת 20 אחי הצעיר איתי, שהיה בכיתה ו', בן 11, התגלה אצלו גידול ממאיר במוח והסיכויים היו 'חצי חצי'. הסוף טוב והוא הבריא. אבל החוויה הזאת הכניסה אותי לפרופורציה בחיים".  

 הילדה מעלייה שהקימה בית ספר

ד"ר ספורטה כאמור, ילידת שכונת י וגדלה כל חייה בעיר. היא נשואה ואם לשלוש בנות. את קריירת החינוך שלה התחילה כמורה בבתי ספר בכפר סבא ("רמז" ו"סורקיס") ובהמשך הוציאה תואר שני במנהל חינוך, באוניברסיטת תל אביב. היא נשארה לעבוד באוניברסיטה כרכזת קבוצת מחקר מדעי וטכנולוגי, שחקרה את בתי הספר הניסויים בישראל. בהמשך הוציאה דוקטורט בנושא 'אסטרטגיות שינוי של רפורמות בחינוך'. "במסגרת המחקר עבדתי עם המון בתי ספר ניסויים ברחבי הארץ", אומרת ספורטה, "כיועצת אקדמית ליוויתי באופן אישי מנהלים של בתי ספר חדשניים ואחרי שש שנים במחקר מאוד דגדג לי בקצות האצבעות, לחזור לשטח. הקמתי את בית הספר פעמונים ברעננה וניהלתי אותו במשך 5 שנים. בשנת 2014 קיבלתי הצעה שלא יכולתי לסרב לה, לנהל את אגף החינוך העל יסודי של עיריית חולון. עיר עם מספר תושבים כפול מכפר מכפר סבא, עם ראש עיר ששם את החינוך בראש סדר העדיפויות. במקביל עשיתי הכשרה לקורס דירקטורים ובשנת 2016 הצטרפתי ל"תכנית אדוות" של ארגון מעוז – תוכנית להכשרת בכירים במערכת החינוך בישראל. כבר לפני כחמש שנים פנה אליי אחד המתמודדים שמתמודד בבחירות גם השנה, אמרתי לו שפוליטיקה ואני "זה לא" – אני בצד המקצועי". 

למה סירבת בעצם?

"מעולם לא ראיתי את עצמי כפוליטיקאית אלא כאשת מקצוע. התרחקתי מפוליטיקה. מאוד הקפדתי על פרטיות בחיים שלי והזירה לא נראתה לי מתאימה לתפיסת העולם או לאופי שלי. בחמש השנים האחרונות קרו דברים שגרמו לי לשנות את התפיסה – הדבר הראשון הוא שכמנהלת אגף עבדתי בצמוד עם פוליטיקאים, ראיתי את ההבדלים השונים בין סוגי הפוליטיקאים והבנתי איפה בסופו של דבר מתקבלות ההחלטות. הבנתי את החשיבות בכך שפוליטיקאים יהיו אנשי מקצוע, שיביאו איתם הבנה מקצועית וידע מקצועי, כדי שההחלטות שהם מקבלים יהיו החלטות מושכלות. הנקודה השנייה היא פרשת בן חמו, שהייתה מבחינתי סטירת לחי אישית. לא הייתי מתומכיו או מתנגדיו, הייתי עסוקה במרוץ החיים שלי ולא הייתי מעורבת, אבל במשך תקופה ארוכה הסתובבו בעיר שמועות והיה לי מאוד נוח 'לשבת בצד', לא לשאול, לא לראות וכשזה התפוצץ הרגשתי שזה מגיע לנו – כשאתה לא מעורב ולא לוקח חלק אז מה אתה מתפלא? אמרתי לעצמי שתהיה לי הזמנות להשפיע אני אקום מהמקום הנוח שלי ואעשה את זה".

"במסגרת 'אדוות' למדתי בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד, עם חברה טובה ששמה יערה ישורון, שבין השאר הקימה את ארגון 'נבחרת', שמעודד נשים לרוץ ולהתמודד לרשויות המקומיות, היא גם עומדת בראש תנועת 'הורים עובדים לשינוי', שדחפה את נושא בית הספר של החופש הגדול והשוואת ימי החופשה של ההורים לימי החופשה של הילדים. באחד הלילות גלשנו לשיחה על חינוך, פוליטיקה וההשפעה של הדברים, והיא עשתה לי סוג של שטיפת מוח והראתה לי זווית אחרת של המציאות – זה מה שלמעשה סגר את ההחלטה".

"לפני כשנה וחצי פנו אליי מועמדים, לא רק רפי, והבנתי שאם אני עושה את השינוי אני צריכה לעשות אותו נכון", מספרת ספורטה על הצטרפותה לסער, "התחלתי ללמוד על המועמדים, להבין מי הם? מה הניסיון שהם מביאים? מה האג'נדה? במשך כמה חודשים ערכתי כמה פגישות ומהר מאוד הבנתי שאם אני רוצה להיות במקום מקצועי שמשפיע, ומשנה גם את השיח הפוליטי, אז רפי הוא הבן אדם שאתו אני יכולה לעשות את זה – הניסיון שהוא מביא אתו, עולם הערכים, התפיסה הניהולית שלו שמאוד מסתדרת עם התפיסה הניהולית שלי".

איך המשפחה הגיבה על ההחלטה שלך להצטרף לפוליטיקה?        

"עשינו ישיבה משפחתית ביום שישי בערב. זה לא היה דבר טבעי אבל המשפחה מכירה אותי - כשיש לי משהו שבוער בי וחשוב לי לעשות, אני צריכה ללכת עם הלב. ברגע שהם התרשמו שזה משהו שממש חשוב לי לעשות, הייתה התגייסות מלאה מצדם, כולם תומכים. התייעצתי עם ראשי רשויות וחברים מהשדה הפוליטי וקיבלתי מהם '"אזהרות מסע' – הסבירו לי למה אני צריכה להתכונן מבחינה של תרבות ארגונית אחרת, שפה אחרת, חשיפה של המשפחה. חבר טוב אמר לי, 'תכיני את הילדים' ועשינו את זה. אנחנו מגיעים ממקום מאוד בשל ובוגר והתמיכה היא מקיר לקיר".

קיבלת מרפי הבטחה לתפקיד כלשהו אחרי הבחירות? את רואה את עצמך בתפקיד סגנית ראש העירייה?

"אני רואה את עצמי במקום שיכול להשפיע דרמטית על מדיניות החינוך בעיר. כל תפקיד שרפי יצטרך אותי בו, כל פוזיציה שאליה אוכל להביא את הידע והניסיון שלי, שם אני אהיה".

כאשת חינוך, מה דעתך על המעורבות הרבה בימינו, של הורים במערכת החינוך?

"מי שחושב שאפשר היום לנהל מערכת חינוך בלי מעורבות של הורים לא מבין את המציאות, מי שלא מבין שלקהילה יש את הפוטנציאל הכי משמעותי לשגשוג של מערכת החינוך מפספס בענק", היא אומרת, "במיוחד בעיר כמו כפר סבא, משופעת באנשי חנוך מהשורה הראשונה, באנשים בעלי ידע וניסיון, שנושאים תפקידים בחזית המשק הישראלי – לא להיעזר במשאב הזה זה פשע, ולכן אני מאמינה שצריך לראות את הקהילה כמשאב העיקרי של מערכת החינוך ויחד עם זאת, המנהיגות החינוכית המקצועית בעיר, היא זו שצריכה להוביל את הספינה הזאת שנקראת 'ספינת החינוך'. לא לפחד לשתף, לשמוע, ללמוד מאחרים – אני למדתי המון מקולגות שמגיעים בכלל מתחומי תוכן אחרים. צריך המון ביטחון בדרך שלך והמון פתיחות ויכולת, לנהל בסגנון שהוא משתף. אני מאמינה בתפיסה שאומרת ש'עיר בונה חינוך וחינוך בונה עיר', לכן החלטנו להקים את מועצת החינוך של כפר סבא, בה יישבו כל בעלי העניין בתחום החינוך וההחלטות יתקבלו ביחד".

בשנה האחרונה מתרבים הקולות הטוענים ל"הדתה" במערכת החינוך, את חושבת שמתרחש תהליך כזה במערכת החינוך?

"אני בעלת אורח חיים חילוני, 'חילונית כשרה'. גדלתי בשכונה עם אופי דתי ואני מאוד אוהבת את הערכים החברתיים שהיו בשכונה. לי כיהודייה חשוב שהילדים שלי ילמדו את המסורת. אף אחד במשפחה שלי לא דתי אבל יש לנו כבוד למסורת ולאנשים באשר הם. אני לא יודעת לומר אם יש 'הדתה' בצורה מכוונת. אני יודעת לומר שיש אנשים שרואים בכניסה של תכנים מהדת היהודית למערכת החינוך, כאיום על אורח החיים שלהם. אני חושבת שאדם שבטוח בעצמו לא צריך להרגיש מאוים. הבת האמצעית שלי עבדה שנתיים במחנה של הסוכנות היהודית בצפון קרוליינה, מחנה של שומרי מסורת, עם תפילות שלוש פעמים ביום. היא חזרה הביתה כשהיא יודעת את התפילות וזה עשה לי טוב, כי הרגשתי שהיא קיבלה שם את מה שאני לא נתתי לה בבית. אני חושבת שחשוב שנכיר את המסורת ובסופו של דבר, ילד גדל בעיקר בבית וזה לא צריך לאיים עליו".

"יש היום גל מאוד חזק של 'בחירה מגדרית'. הרבה מאוד אנשים מחפשים לבחור בנשים, מעצם היותן נשים", אומרת ספורטה, "אני יכולה לומר כאישה  - חשוב לי שיבחרו בי לא רק כי אני אישה, אלא כי אני אישה שמביאה אתה ידע וניסיון, עולם ערכי, ותרבות ניהולית שראויים לשרת את הציבור בכפר סבא. אני חושבת שאנחנו הרשימה היחידה שמעמידה בראש הרשימה נשים שעונות על שני הקריטריונים – גם מגדר וגם ניסיון מקצועי מוכח, עם קבלות, וזה צריך להיות השיקול המרכזי".  

 

 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
תמה עונת החתימות
כך תיראה כפר סבא בשנים הבאות
תלמידים בשדרת אמיר מי-טל
תיירות חינוכית לתלמידי חדרה
הסתיים תהליך השיבוצים לגנים העירוניים בכפר סבא
מרוצים מהשיבוצים לגני הילדים?
רפי סער , התייעלות אנרגטית
עיריית כפר סבא מתייעלת
מדובר במחטף שטרם היה כמותו
"מדובר במחטף שטרם היה כמותו"
עתידים לתעשייה
"עתידים לתעשייה"
עוד אייל באום. צורך קיומי
הסוף לפרויקט תמ"א 38 ברמת השרון?