כפר סבא

"ניסיון לחיסול פוליטי"

כך הגדירו במטה הבחירות של יוסי סדבון את הכתבה שפורסמה אמש בחדשות 10, בה נחשפו תורמים לקמפיין של סדבון, הקשורים לכאורה בפלילים

זאב שרגא 02/10/2018
סדבון. "כל התרומות שקיבלתי נעשו על פי מגבלות החוק ודווחו כנדרש" (צילום: אלן שיבר)

אמש (שני), במוצאי החג שודרה בחדשות ערוץ 10 כתבת בחירות במהלכה נחשפו מספר תורמים לקמפיין הבחירות של המועמד לראשות העירייה יוסי סדבון. על פי הכתבה, "היהלומן אלון ארבוב שהורשע לפני 4 חודשים בהונאה בהיקף של מיליוני דולרים תרם לו אלפי שקלים. כך גם ראש עיריית חדרה לשעבר ישראל סדן שהורשע במתן שוחד וריצה עונש מאסר." עוד נאמר בכתבה כי "תורם נוסף הוא ניצב בדימוס אבי דותן, שתחקיר "עובדה" מלפני כמה חודשים חשף שהיה חשוד מרכזי בפרשת ההדלפות מחקירת דרעי והוא שמר על זכות השתיקה. מי שמייעץ לקמפיין של סדבון בהתנדבות הוא חברו הקרוב הפרסומאי יואב חביב, שהורשע לפני שנתיים בעבירת מין בעובדת שלו".

ניגשנו לבדוק את רשימת התורמים לסדבון באתר מבקר המדינה, שם מחויבים כל המועמדים להצהיר על מקורות התרומות שלהם. מתוך 109 תרומות שקיבל סדבון עולה כי אלון ארבוב אכן תרם לסדבון 5,000 שקל, ישראל סדן תרם אף הוא סכום של 2,000 שקל ואילו אבי דותן תרם לסדבון 5,000 שקל לטובת הקמפיין, שלושתם, בדומה לתורמים רבים לכלל המועמדים – אינם מתגוררים בכפר סבא. בסך הכל על פי הדיווח שהועבר למבקר המדינה, נאספו על ידי סדבון תרומות בסכום של 221,056 שקל, 12,000 מתוכם כאמור, על ידי השלושה שהוזכרו בכתבה. לנושא יועץ הפרסום יואב חביב. את דבר הרשעתו חשפנו ב"קול הכפר" כבר עם פתיחתו של הקמפיין של סדבון, עת תיעדנו את חביב במסיבת עיתונאים חגיגית, לצידו של סדבון. בהמשך הכחיש סדבון לחלוטין כי חביב לוקח חלק בקמפיין הבחירות שלו.

שידור הכתבה כאמור הביא לסערת רוחות בעיר כפר סבא והרשתות החברתיות געשו, אולם במטה של סדבון לא הבינו על מה המהומה. מיד לאחר הפרסום הועברו בקבוצות הוואטסאפ ובפייסבוק הודעות בנושא, בהן הודעה שהועברה על ידי מספר 7 ברשימה של סדבון, סער ורדי, הודעה שנראה כאילו נכתבה בגוף ראשון, בשמו של סדבון: "מדובר בפייק ניוז. אני פירסמתי את שמות התורמים, גם אלו שהוזכרו בכתבה. לא נעשה כל תחקיר עיתונאי. אין פה חדשות. כל התרומות שקיבלתי נעשו על פי החוק ודווחו כנדרש מיידית למבקר המדינה. אני בין המועמדים היחידים שמקפיד לפרסם את שמות התורמים, אין לי מה להסתיר. מציע לבדוק מי מהמועדים לא מפרסם כלל את תרומותיו ואת מקורותיו הכספיים. התורמים אינם תושבי העיר, הם נטולי אינטרסים בעיר, לעולם לא יקבלו דבר בתמורה לתרומה. תרומתם מותרת ועומדת במדויק בהוראות החוק. והם אף אינם מנועים מלכהן כשרים וחברי כנסת. יואב חביב אינו משמש בכל תפקיד במטה הבחירות. יושר אבסולוטי ושקיפות מלאה הן שמי השני מאז ולעולם, ושום ניסיון לערער אותם ע"י יריבים פוליטיים - לא ישנה את העובדות! נעשה כאן ניסיון לחיסול פוליטי, שלא יצלח". 

עוד באותו הערב קיבלו תושבים בעיר סקר טלפוני שנשלח בהודעת SMS, סקר זריז במיוחד יש לומר, בו לא נכלל סדבון ברשימת המועמדים לראשות העירייה. המועמד לראשות העירייה, עילאי הרסגור הנדין, הופיע גם הוא בכתבה המשודרת ומסר בתגובה: "אני מקווה מאד שיוסי סדבון רק נרדם בשמירה ולא עירב ביודעין עבריינים במערכת הבחירות. ראינו מה קורה כשעבריינים מתערבים בניהול העיר. אני דורש מסדבון להחזיר את הכספים הנגועים ולעצור את ההתקשרויות עם גורמים מפוקפקים".

יוסי סדבון מסר בתגובה: "כל התרומות שקיבלתי נעשו על פי מגבלות החוק ודווחו כנדרש ובאופן מיידי למבקר המדינה. אין איסור על אף אחד לתרום למועמדים בבחירות, כל עוד שהתרומה נעשית כחוק ובגלוי. אני בין המועמדים היחידים שמקפיד לפרסם את שמות התורמים. אין שום חדשות בפרסום הערב, כי חדשות זה כשמגלים דבר שמישהו ניסה להסתיר, וכל מה שפירסמו - אני בעצמי דיווחתי, ומזמן, למבקר המדינה, על פי החוק. עשיתי זאת כי אין לי מה להסתיר. שום שקר לא יודע להפוך לאמת. כפר סבא בראשותי תתנהל בגלוי ובשקיפות וכשאני אומר ישר ולעניין, אני מתכוון לכך".

 

 

  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
כעס בביהס עש שמעון פרס בעקבות נתוני התמונה החינוכית
כעס בבית הספר ע"ש שמעון פרס בעקבות נתוני "התמונה החינוכית"
מתה האישה שנפצעה בתאונה בכפס
מתה האישה שנפצעה בתאונה בכפ"ס
"האישה נשמה בדרך נס"
אלבל סמואל. אני מקווה שיתחילו להקשיב לנו
"כדאי שמישהו יתעורר לפני שתפרוץ כאן מלחמת אחים"
גשמים עזים גרמו להצפות בכפר סבא
לימודי תעודה
לימודי תעודה – מסלולים אפשריים
מהומה בבית הספר בגין
המועצה הירוקה
המועצה הירוקה