כפר סבא

מכפ"ס למאיץ החלקיקים

שלושה תלמידים מתיכון הרצוג: יובל בק, גיא פורת ונדב פלמן יצאו במסגרת משלחת של 23 תלמידי מקצוע הפיסיקה בארץ למאיץ החלקיקים בשוויץ

תמי מאור 07/10/2018
תלמידי הרצוג שיצאו למאיץ החלקיקים (צילום: דוברות עיריית כפר סבא)

שלושה תלמידים מתיכון הרצוג בכפר סבא נבחרו לייצג את ישראל כחלק ממשלחת למאיץ החלקיקים הגדול בעולם שממוקם בשוויץ. השלושה: יובל בק, גיא פורת ונדב פלמן, תלמידי מגמת הפיסיקה והסייבר, נבחרו בתום הליך סינון ומיון קפדני למשלחת של 23 תלמידים מישראל שיבקרו במאיץ.

כאמור, שלושת התלמידים עברו הליך מיון קפדני, במסגרתו התקיים מחנה הכנה בן שלושה ימים ב"בית יציב" שבבאר שבע, שם נבחרו על ידי הפיקוח להוראת הפיסיקה יחד עם 20 תלמידים נוספים מתיכונים שונים מישראל. עשרים ושלושה התלמידים שיצאו למחנה חקר בינלאומי, CERN, בו ישתתפו תלמידי תיכון מארצות שונות ויערך במאיץ החלקיקים הגדול ביותר בעולם. 

במסגרת הביקור בשוויץ התלמידים יחשפו למגוון הרצאות מעניינות בתחום הפיסיקה, בין היתר: ממה מורכב החומר ביקום? מהו המודל הסטנדרטי המתאר את מאפייני חלקיקי היסוד של היקום? איך ניתן ליצור חורים שחורים? ועוד. את ההרצאות יעבירו מדענים וחוקרים מן השורה הראשונה שעובדים במכון החקר CERN.

מאיץ LHC הוא מאיץ החלקיקים הגדול בעולם ואורכו עומד על 27 קילומטרים. צורתו טבעת הנסתרת מהעין שנמצאת בעומק 100 מטרים וברוחב כ-4 מטרים מתחת לנוף כפרי בגבול צרפת-שוויץ. במאיץ החלקיקים נערכים ניסויים פיסיקאליים שבהם מנסים לצוד את חלקיקי היסוד שמהם מורכב החומר ביקום על פי המודל הסטנדרטי. אחד מהם הוא חלקיק ההיגס - החלקיק האלוהי. בנוסף, נערכים במאיץ ניסויים רבים אחרים, כמו למשל ניסיון ליצור חורים שחורים זעירים.

סמדר גולדשטיין, מנהלת תיכון הרצוג, "אין ספק שמדובר בכבוד גדול עבורנו. התלמידים ייקחו חלק בחוד החנית של המחקר העולמי בפיסיקה וישמעו הרצאות ממיטב הפיסיקאים בעולם. ברצוני להודות לרכזת מגמת פיסיקה וסייבר אתי מודריק שמצעידה את מגמת הפיסיקה להישגים מרשימים ביותר".

אתי מודריק, רכזת מגמת פיסיקה וסייבר בתיכון, "מי יודע אולי מתוך מסד הנתונים תלמידנו ימצאו את החלקיקים החסרים של המודל המתאר את מבנה החומר ביקום וקשרי הגומלין בין חלקיקיו".

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
מר"צ למשרד הפנים: "אל תאשרו את העלאת הארנונה"
פסטיבל קולנוע דרום 2019
פסטיבל קולנוע דרום 2019
אמלח וסמים נתפסו בפזורה בדרום
אמל"ח וסמים נתפסו בפזורה בדרום
מבנה מנהל החינוך. יעבור למבנה אחר של העירייה
עיריית רעננה תפנה את משרדי אגף החינוך והמחשוב ברחוב רמב"ם
החלה בנייתו של פרויקט כיבוש העבודה 27
פרויקט תמ"א חדש בהרצליה
חדשות הבחירות
חדשות הבחירות
"ארנונה מנהטן, תשתיות עזה"
העבודות בחוף הנפרד בשבת שעברה
מדוע היה צריך לחלל שבת?