כפר סבא

פרסום ראשון: יהודה בן חמו הגיב בבית המשפט לאישומים נגדו

אחרי שתחילת המשפט נדחתה שוב ושוב, השבוע הגיב ראש עיריית כפר סבא בבית המשפט לכל אחד מסעיפי האישום נגדו וסיפק את גרסתו הראשונית לכל אחד מהאישומים. בתום הדיון נקבעו עשרה דיוני הוכחות שיתקיימו עד לחודש אפריל לפחות

מיכאל פרוסמושקין 10/10/2018
פרסום ראשון:  הודה בן חמו הגיב בבית המשפט לאישומים נגדו
בן חמו. הגיב לכתב האישום (צילום ארכיון: דוברות)

כשמונה חודשים לאחר הגשת כתב האישום נגד ראש עיריית כפר סבא לשעבר, יהודה בן חמו הציג השבוע בפני בית המשפט המחוזי בלוד את גרסתו לאישומים נגדו.

כזכור, ב 16 בפברואר, הואשם בן חמו בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי עובד ציבור, מרמה, ערמה או תחבולה, הטרדת עד, הפרת הוראה חוקית וכן עבירות לחוק התכנון והבנייה. בנוסף, תנאיו המגבילים הוארכו עד תום המשפט וכן הוא התחייב שלא יתמודד לתפקיד ראש עירייה באף רשות עירונית עד סיום ההליכים המשפטיים.

ביום שני השבוע, הציג אחד מסנגוריו, עו"ד אשר אוחיון, את גרסתו ראשונית של בן חמו לגבי כל אחד מהאישומים. לגבי האישום הראשון בו נטען כי במהלך שנות כהונתו קיבל תרומות המיועדות לכאורה לנזקקי העיר – וזאת ללא שיתוף ועירוב של מחלקת הרווחה או גזבר העירייה, בן חמו ציין כי לא יצר מגנון מרמה ולדבריו חלוקה של תווי הקנייה הייתה ידועה וגלויה. לגבי הטענה כי מחלקת הרווחה חילקה תרומות שונות, סיוע כספי ותווי קניה לנזקקי העיר שהוגדרו על פי קריטריונים סוציו-אקונומיים, מסר בן חמו כי הדברים לא ידועים לו. הוא כפר כי חילק תווי קנייה בהתאם לראות עיניו. בכל הנוגע לאישום השני הנוגע לעבירות לפקודת מס הכנסה ובו נטען כי לא דיווח על תקבולים בגובה של כ – 591 אלף שקלים אשר קיבל בין השנים 2009 – 2016 ולאור כך לא שילם את המס הנובע מסכום זה,  טען בן חמו כי "דיווח לשלטונות המס וגם לא היה צריך לדווח לשלטונות המס".

בהתייחסו לאישום השלישי, בו נטען כי בן חמו סייע לחברו איש העסקים והקבלן רפאל כחלון, התערב באופן פסול בקידום ענייניו אצל גורמי העירייה ובמדור מניעת דליקות, הכחיש  בן חמו את רוב הסעיפים שיוחסו לו באישום זה. כך למשל, בן חמו כפר בכך שהיה ניגוד עניינים כפי שטענה הפרקליטות. "הנאשם מעולם לא דן באופן פעיל בעניינים של כחלון ולא קידם את ענייניו", ציין סנגורו בפני בית המשפט. "כל שביצע הנאשם הוא פעולות שגרתיות לחלוטין שאינן עולות לכדי הגדרה משפטית של מרמה והפרת אמונים".

לגבי הסעיפים בהם נטען כי בן חמו חתם, בהיותו יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה, על היתרים בבקשות הנוגעות לנכסיו ועסקיו של חברו כחלון, ציין ראש העירייה לשעבר בפני בית המשפט כי "בתהליך שיגרתי היה חותם לאחר חתימותיהם של האחרים, שהם הגורמים המקצועיים, ובהתאם לשיקול דעתם, לא תמיד יכול היה להבחין בכלל שמדובר בהיתרים שנוגעים לכחלון". בכל הנוגע לטענה בכתב האישום כי בן חמו פנה למהנדסת העיר מספר פעמים והורה לה לסייע לכחלון לקדם את תוכנית השינויים שכחלון חפץ בה במסגרת לאחד הפרויקטים שלו, ציין בן חמו בבית המשפט כי "ביקש שמהנדסת העיר תיפגש עם כחלון ותו לא. לא הורה לה לבצע דבר וחצי דבר ואין בבקשה זו משום עבירה של מרמה והפרת אמונים".

בכל הנוגע לנטען כי על העדר אכיפה של אגף ההנדסה של חריגות מההיתר שניתן לכחלון, השיב בן חמו כי "לא ידוע על העדר אכיפה ובוודאי על טעמיה, אם הייתה כזו". לגבי הטענה כי נענה לבקשתו של כחלון לתיאום פגישה בינו לבין מוסלי ובקשתו מהאחרון לסייע לחברו, הגיב בן חמו כי אומנם ביקש שמוסלי ייפגש עם כחלון, אך לא ביקש ממנו לקדם את עניינו של כחלון.

בהמשך התייחס בן חמו לאישום הרביעי, שבו נטען כי במהלך החקירה המשטרתית ובעודו מצוי בתנאים מגבילים,  נפגש שעם נהגו אשר מסר הודעה במשטרה במסגרת החקירה ושוחח עמו על תיק החקירה ואף הטיח בו לכאורה: "צפיתי מהאנשים שלי שישמרו עלי". בהקשר זה ציין סנגורו של בן חמו השבוע בביהמ"ש כי "בן חמו פגש בנהגו באופן אקראי ולא יזום והשניים החליפו ביניהם דברי שלומות והנאשם גם התעניין בנושא שכרו של הנהג מאחר שהנושא עלה מטבעו". לדבריו, בן חמו "לא ניסה להשפיע על החקירה ולא שוחח איתו על ענייני החקירה".

בתוך כך, במסגרת הדיון הגישה הפרקליטות את רשימת עדי התביעה המעודכנת, וכן נקבעו על ידי השופט עמי קובו מועדי דיוני ההוכחות. נכון לעכשיו, דיונים אלו, עשרה במספר, יחלו בחודש ינואר 2019 וימשכו עד לחודש אפריל, כשאורכו של כל אחד מהם יהיה כשבע שעות.

 

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
מגוואטמלה לכפר סבא
עיריית הרצליה תעתור לבגצ נגד משרד הפנים
עיריית הרצליה תעתור לבג"צ נגד משרד הפנים
המשחק שלא שוחק
איתן גינזבורג מצטרף לגנץ
לורן עייאש קורא לאיתן גינזבורג להתפטר מתפקידו כסגן ראש עיריית רעננה
קנלוני בטטה ברוטב פסטו שמנת
דיכאון ושנאה עצמית
נועלה....כשאוכל ואהבה נפגשים
נועל'ה....כשאוכל ואהבה נפגשים
העמותות נערכות לחלוקת חבילות מזון לראש השנה