כפר סבא

מדוע רק בנים הורשו לקחת חלק בפרויקט "חוקרים צעירים" בחטיבת בר לב?

הורי בית הספר שקיבלו עלון בו הוסבר אודות פרויקט "חוקרים צעירים" לקידום לימודי המדעים זעמו כשגילו כי הפרויקט מיועד לבנים בלבד. מנהלת אגף החינוך: כשנודעה לי הסוגיה, הוריתי על פתיחת התוכנית לתלמידות ולתלמידים

זאב שרגא 11/10/2018
מדוע רק בנים הורשו לקחת חלק בפרויקט
חטיבת בר לב. שוב בכותרות (צילום: ארכיון מערכת)

לא מכבר דיווחנו אודות סערה שהתחוללה בקרב הורי חטיבת הביניים בר לב בכפר סבא, בהמשך לעונש שקיבלו לכאורה תלמידות בית הספר שהגיעו עם מכנסיים קצרים לחטיבה והנה השבוע סערה נוספת בקרב ההורים, שגילו כי רק בנים הורשו להשתתף בפרויקט המדעי "חוקרים צעירים", בו לוקחים חלק תלמידי החטיבה בשיתוף תלמידי בית הספר "תורה ומדע".

 בעלון הסבר אודות הפרויקט שחולק לתלמידים, נראה כי מדובר בפרויקט חשוב ומבורך לקידום לימודי המדעים, אולם בסופו תופסת את העין העובדה כי תחת הכותרת "קהל היעד" נרשם: "תלמידי שכבת ט'. 20 תלמידי בר לב – בנים. 20 תלמידי תורה ומדע – בנים". ברחבי הרשת הופיעו פוסטים של הורים זועמים שהגדירו את הקורס כאפליה בוטה כלפיי הבנות, חלקן אף ביקשו להצטרף לפרויקט אולם נשלחו לכאורה לקחת חלק בפרויקט מקביל תחת הכותרת "העצמה נשית".

המועמד לראשות העירייה, עילאי הרסגור-הנדין, היה הראשון להתייחס לדברים: "כפר סבא היא עיר חופשית באופייה, ואסור לתת לניסיון למחוק את הרוב החילוני להצליח. לתופעות מסוג זה אין מקום כאן. רק הבנים זכו להשתתף בתוכנית למצטיינים, בזמן שהבנות קיבלו תוכנית אחרת עם תכנים 'שמתאימים לבנות'. תלמידי כפר סבא צריכים להתחנך לערכים של חופש, פלורליזם ודמוקרטיה, תוך כיבוד כל סוגי האמונות וחיים משותפים, אך בשום אופן לא ניתן שיפגעו פה בילדות ויגידו להן שהן לא מספיק טובות. כשאהיה ראש העירייה אנהיג כאן חינוך שוויוני ודמוקרטי".

המועמד לראשות העירייה, יוסי סדבון, אמר כי, "אפליה על רקע מגדרי לא צריכה להתקיים בשום מקום, ודאי לא בכפר סבא. אחד הנושאים אותם אקדם לאחר הבחירות יהיה יישום שוויון מגדרי ושוויון הזדמנויות, כלפי כל האוכלוסיות ובכל הנושאים: בנגישות לאנשים עם מוגבלות, בחינוך, בספורט, בתרבות ובכל תחומי החיים בעיר. נשלב באופן משמעותי נשים במוקדי קבלת החלטות, נוביל הטמעת תכניות מגדר במערכת החינוך, נפעל לשינוי התקציב העירוני כך שיקדם שוויון מגדרי ונוביל תהליכים שיוטמעו במערכת העירונית בכפר סבא. זו הדרך הנכונה והיחידה להתנהל בחברה דמוקרטית וכך נהגתי אני לאורך כל הדרך בחיי המקצועיים והאישיים".

חבר המועצה לשעבר, יאיר אברהם, המתמודד למועצת העיר בראש רשימת "קול החינוך", הגן על הנהלת בית הספר בפרשיית המכנסיים הקודמת אולם הפעם, גם הוא מותח ביקורת: "כמי שעוסק בחינוך אני לא עושה דרמה מכל ידיעה או אירוע שמתפרסם על מערכת החינוך, משום שבכל סיפור יש מגמתיות. הפעם, צריך לומר בצורה ברורה, שההחלטה לקיים פרויקט לבנים בלבד היא שגויה לחלוטין. נקודה. הצוות החינוכי של חטיבת בר-לב שעבר טלטלה תקשורתית בקיץ האחרון בנושא 'מחאת המכנסיים', היה צריך לדעת כי אין מקום להפרדה מגדרית מכל סוג שהוא. מערכת החינוך היא מסגרת ממלכתית שחייבת לספק שוויון הזדמנויות גם בתחום המגדרי, לכן, גם אם יש לפרויקט שמפגיש בין שני מגזרים ערך חינוכי חברתי או לימודי, הוא מתבטל מול החובה לאפשר הזדמנות שווה לבני שני המינים. לאחר 'מחאת המכנסיים' ביקשתי ממנהלת בית הספר לכנס מורים, הורים ותלמידים, כדי להוביל תהליך למידה משותף מכל מה שהתרחש. זה לא קרה והנה התוצאה לפנינו. זה כשל ניהולי משום שהאירוע הקודם היה כבר צריך ללמד ששוויון מגדרי הוא ערך חשוב שצריך להתעקש עליו."

בעקבות הפרסומים פנה הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש (העמותה לחופש דת ושוויון), אל שר החינוך והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לקבוע הוראות והנחיות אשר יחייבו את כלל מערכת החינוך הממלכתי וימנעו הדרת תלמידות.

 "על משרד החינוך לפעול כמתבקש מדו"ח הצוות הבינמשרדי לבחינת תופעת הדרת נשים במרחב הציבורי משנת 2013 ודו"ח זילבר שאומץ על ידי הממשלה ב-2015, ולקבוע במסגרת החינוך הממלכתי הוראות ברורות, מחייבות ונאכפות באשר לאיסור הדרת תלמידות ונשים בפעילות הרגילה ופעילות העשרה לסוגיה", כתב רגב, "אין כל עילה עניינית להפליה ו/או הבחנה בין תלמידים לתלמידות במערכת החינוך הממלכתית ככל שהדבר נוגע לקידום לימודי מדעים, והמענה לפיו יש תכנית מקבילה לתלמידות בלבד, שנועדה להעצים בנות בתחומים מדעיים אחרים הוא פסול על פניו".

 מנהלת אגף החינוך, אורלי פרומן, מסרה בתגובה: "אגף החינוך בעיריית כפר סבא פועל לקידום כלל תלמידי העיר בתחומים רבים ומגוונים, ולאורם של ערכי הפלורליזם, קירוב הלבבות והשוויון המגדרי. כשנודעה לי הסוגיה, הוריתי על פתיחת התוכנית לתלמידות ולתלמידים. אני מזמינה את כל תלמידי העיר להמשיך ולקחת חלק בתוכניות הרבות והמעניינות אותן אנו מציעים".


 zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
גלורי אופור עם אשתו טליה ובנם דניאל
בא לשחק ומצא אהבה
שבוע המודעות למאבק באלימות נגד נשים בראשל"צ
שריפה גדולה בבניין בת"א
קהילה מצילה
עשייה קהילתית פורצת דרך
האקתון המנהלים והמורים בהרצליה
האקתון יזמות חינוכית בהרצליה
מתגברים את הסעות התלמידים
כפר סבא לצד הנשים