כפר סבא

כפ"ס במקום ה–11 ב"מדד החופש העירוני"

המדד, של תנועת "ישראל חופשית", בא לבדוק, לקראת הבחירות ברשויות המקומיות, את מידת החופש שמאפשרות הערים בישראל

זאב שרגא 17/10/2018
מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", אורי קידר (צילום: גיא גלעד)

"מדד החופש העירוני" שנערך השנה לראשונה בישראל על ידי תנועת "ישראל חופשית" לקראת הבחירות המוניציפליות, בחן ומיפה את מידת החופש שמאפשרות הערים הגדולות בישראל לתושביהן, ודירג אותן – מהעיר החופשית ביותר ועד לעיר המרסנת ביותר את החופש במרחב הציבורי שלה.

 "המדד שנערך בקרב 24 הערים הגדולות בישראל בחן שמונה סוגיות המשפיעות על מידת החופש שנוגעת לאורח ולאיכות חייהם של תושבי העיר או לכיסם", אמרו בישראל חופשית, "בין היתר נבחנו סוגיות של מסחר ותחבורה ציבורית בעיר בשבת, שיעור תקציבי הדת ביחס לתקציב הכללי, יחס העירייה לקהילת הלהט"ב, הפרדה מגדרית במרחב הציבורי וכן סוגיות צרכניות בהקשר זה, פלורליזם יהודי, פעילותה של הרבנות והמועצות הדתיות בעיר כולל שלילת תעודות כשרות מבעלי עסקים ואופציות של קבורה אזרחית לתושבים ועוד. השקלול הסופי מייצר את הדירוג הסופי של "מדד החופש" – מהעיר המעודדת חופש לבין העיר המרסנת ביותר את חופש הדת והפלורליזם של התושבים".

 כפר סבא כאמור דורגה במקום ה-11 ברשימה. בסעיף "מסחר בשבת קיבלה העיר ציון 6 מתוך עשר בנימוק כי, "החוק מאפשר פתיחת מסעדות ובתי עינוגים, אך לא מאפשר פתיחת חנויות קיים מסחר בשבת, בעיקר במרכזים מחוץ למרכז העיר". בסעיף תקציבי דת קיבלה העיר דירוג 5 מתוך 6, בנימוק כי, "תקציב המועצה הדתית - 6,155,000 שקלים ושיעור תקציבי הדת ביחס לתקציב העיר הכללי 0.76%.

הוצאה על שירותי דת פר תושב יהודי בשנה (על פי 2018 ) 63.9 ש״ח". בסעיף קבורה אזרחית קיבלה העיר דירוג 3 מתוך 3 ואילו בסעיף קהילת הלהט"ב קיבלה העיר רק ציון 2 מתוך 6, בנימוק כי, "העירייה תמכה בקיום אירועים במסגרת חודש הגאווה, למרות שלא תמכה במצעד הגאווה העירייה לא מספקת או תומכת במענה לקהילה הגאה. קיימות קבוצות איגי פעילות בעיר וקיימת פעילות ארגונים נוספים בעיר אך ללא תמיכת העירייה".

עוד קיבלה העיר ציון 2 מתוך 2 בנושא פיקוח של המועצה הדתית על שלילת תעודות כשרות בעיר וציון 1 מתוך 3 בנושא בריכות בהפרדה, בנימוק כי, "בבריכה הציבורית בכפר הנוער אונים יש הנחה בת 33% על כניסה בזמן רחצה בהפרדה". בסעיף פלורליזם דתי קיבלה העיר רק ציון 1 מתוך 3, זאת למרות שבעיר קיימת קהילה קונסרבטיבית פעילה. בנושא תחבורה ציבורית בשבת קיבלה העיר דירוג 0 מתוך 10, כמו גם בנושא ניהול אירועים בהפרדה, 0 מתוך 3, בנימוק כי "באירועים של העירייה כעיקרון יש ניסיון לצמצם את ההפרדה, אך היא עדיין אפשרית. העירייה לא מתנה את תמיכתה באירועים שעורכים גופים חיצוניים באם יש הפרדה מגדרית".

 עוד נכתב בסיכום המדד כי, "מאז 2016 יש בכפר סבא איום על סגירה בשבת של חנויות במרכז מסחרי מחוץ למרכז העיר. בתקופה שמועצות עירוניות מחולון, מודיעין, הרצליה ואחרות שינו את חוק העזר העירוני שיגן על המסחר בעיר בשבתות, עיריית כפר סבא הוציאה התראות לקראת מתן קנס על פעילות בשבת, למרות שפעילות זו מתרחשת כל שבוע מזה זמן רב. ביוני 2018 עלתה במועצת העיר הצעה לשינוי חוק העזר, אך הוא נדחה. כפר סבא היא אחת מארבע ערים במדד בהן אין תחבורה לשימוש הציבור בשבתות בכלל".

 מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", אורי קידר: "מי שחשב שהכח להכריע בשאלות דת ומדינה נמצא רק בממשלה מבין אחרי שקרא את המדד שהוא טעה בענק. ראשי ערים וחברי המועצות משפיעים בצורה דרמטית על חיי התושבים שלהם, וגם מידת החופש בעיר נקבעת על ידיהם במידה רבה. ראשי ערים אמיצים שמובילים ערים חופשיות הם מגדלור של הנהגה שמחוברת לציבור, לצרכיו ולאמונותיו, ואנו קוראים לציבור לדרוש שינוי בקלפי בכל מקום שזה נדרש. הבחירות הקרובות יכריעו איך העיר שלכם תראה בחמש השנים הקרובות, וכל מי שנשאר בבית נותן כח עודף למי שרוצים להחזיר את ישראל לימי הביניים. חשוב לכם החופש בעיר שלכם? זו האחריות שלכם - לכו להצביע ב-30/10. אף אחת ואף אחד לא יכול להישאר בבית".

מעיריית כפר סבא נמסר בתגובה: "מדובר בנתונים מגמתיים שאינם מדויקים. עיריית כפר סבא פועלת בהתאם לסטטוס קוו הקיים בעיר מזה עשרות שנים, ונותנת מענה לכלל תושבי העיר."

 


  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
השבוס הראשון בכפר סבא
תחבורה ציבורית בשבת בכ"ס
נכנסות למאני טיים
״פטריות קונים רק בסופר"
רמי ויניב ושני ילדיהם
"אין סיבה שיפלו אותנו"
הושמדו מאות קג דגים שהוחזקו לאל קירור
הושמדו מאות ק"ג דגים שהוחזקו ללא קירור
המתמחים הצעירים
התמחות בנגב
כיצד מאמן עסקי יעזור לכם בשינוי קריירה?
כיצד מאמן עסקי יעזור לכם בשינוי קריירה?
אשה כבת 75 נהרגה לאחר שמשאית פגעה בה בעיר רמלה
אשה נהרגה מפגיעת משאית ברמלה