כפר סבא

האוטובוס איחר, החברה תשלם פיצוי

חברת מטרופולין תפצה תושב כפר סבא בגין איחורים ואי הגעת אוטובוסים. הפיצוי שנקבע במסגרת תביעה שהגיש התושב יעמוד על כ– 22 אלף שקל בתוספת הוצאות משפט

מיכאל פרוסמושקין 23/10/2018
בית המשפט קבע כי החברה תשלם פיצוי (תמונה להמחשה iclipart)

חברת האוטובוסים "מטרופולין" תפצה תושב כפר סבא בעשרות אלפי שקלים במסגרת תביעה שהגיש נגד החברה בגין איחורים או אוטובוסים שלא הגיעו כלל – כך קבע לאחרונה בית משפט השלום בכפר סבא.

מדובר בתביעה שהוגשה ביוני 2016 על סך של 33,818 שקל לפיצוי עקב מחדלים, על פי הנטען, של החברה באספקת שירותי תחבורה ציבורית. התובע, תושב העיר, בשנות ה – 40 לחייו, המשתמש קבוע בתחבורה ציבורית לצרכיו השונים ובעיקר לשם הגעה אל מקום עבודתו ובחזרה לביתו. התובע בכתב תביעתו מפרט 39 מקרים בהם המתין בתחנה לאוטובוס של החברה אולם זה לא הגיע כלל או באיחור ניכר של כ – 15-20 דקות.

36 מקרים, על פי התביעה, אירעו במשך תקופה של פחות משנתיים בין השנים 2016-2015 מתוכם 33 מקרים מתייחסים לנסיעות אוטובוס שלא בוצעו כלל כשהתובע ממתין לשווא בתחנת האוטובוס, ו-3 מקרים נוספים מתייחסים לאיחורים של בין 15 ל- 20 דקות מתחנת המוצא.  בנוסף תבע בגין שלושה מקרים משנים קודמות יותר ומתייחסים לאוטובוסים שחלפו על פני התחנה בה המתין התובע ולא עצרו.

בין היתר טען בתביעה כי החברה זלזלה בו כמשתמש בתחבורה ציבורית והפכה זמנו להפקר בכך שלא ביצעה נסיעות להן התחייבה, וכן באיחורים כבדים מתחנת המוצא ואי עצירה בתחנה הקבועה ברישיון. בכך, על פי דבריו, גרמה לו החברה לעוגמת נפש רבה.

החברה טענה מנגד כי איחור של כשש-שבע דקות לא נחשב כאיחור או הפרה של תנאי הרישיון. בנוסף טוענת כי אינה מחויבת בלוחות זמנים מדויקים לטובת הגעה לתחנות הביניים במהלך ביצוע קו, היות וזמני ההגעה הינם משוערים בלבד ותלויים בתנאי הדרך המשתנים.  לטענת החברה, מדובר בעסק דינאמי שתלוי בכלים מכאנים ובבני אדם ולכן קורה מעת לעת תקלות תפעוליות או מקרים אנושיים בלתי צפויים. עוד הוסיפה וטענה כי קיים קושי בגיוס נהגים לתחבורה הציבורית.

 עוד טענה החברה כי התובע פנה מספר רב של פעמים למשרד התחבורה בגין המחדלים נשוא התביעה, החברה נקנסה על ידי משרד התחבורה בסכומים של אלפי שקלים ולכן אין מקום לדרישות הפיצוי הנוספות אותן תובע.

 כמו כן, טענה החברה כי התובע פנה למחלקת פניות הציבור של החברה והוצע לו להעביר קבלות בגין אותם מקרים בהם נאלץ להשתמש במוניות במטרה לפצותו בגין נזק ישיר שנגרם לו ואולם הוא  בחר לסרב להצעתה.

 השופט אלדד נבו קיבל בסופו של דבר את טיעוניו של התובע וקבע כי יש לפצות את התובע בגין כל אחד מן המקרים בסכום אשר ישקף את הנזק שנגרם לתובע, שהוא בעיקרו בזבוז זמן, הוצאה על נסיעה חלופית ועגמת נפש, אך גם יבהיר לחברה את משמעות מחדליה ויהווה גורם מרתיע לעתיד.

בהחלטתו קבע השופט: "התובע פנה לנתבעת בגין ההפרות בגינן תבע ולא קיבל מענה הולם. הוא אף פנה למשרד התחבורה והנתבעת נקנסה בגין חלק מההפרות. אולם, הנתבעת המשיכה להפר את הדין ואת תנאי רישיונה ולראיה, לאחר שהתובע הגיש את תביעתו לבית המשפט לתביעות קטנות ביקש להוסיף 16 הפרות נוספות שבוצעו על ידי הנתבעת לאחר הגשת כתב התביעה המקורי. הנתבעת עושה דין לעצמה תוך שהיא מתעלמת מהוראות החוק ותנאי רישיונה, מטעמים כלכליים ולכן אין מקום להתחשב בקנסות שהוטלו עליה בגין חלק מהמקרים נשוא התביעה".

 בסופו של דבר פסק השופט כי החברה תשלם לתובע 22,196 שקל בתוספת הוצאות משפט בסך 5,000 שקל.

מחברת מטרופולין נמסר כי "חברת מטרופולין מוציאה מידי שבוע כ-30 אלף נסיעות תחבורה ציבורית.  מטבע הדברים, על אף הקפדה גבוהה על זמני הנסיעות ויציאת האוטובוסים, ייתכנו תקלות במתן השירות. בתוך כך חשוב להדגיש כי הנוסע תיעד כ-30 נסיעות בטווח של למעלה משנתיים, ועל כן מדובר במקרים חריגים, שאין בהם כדי להעיד על טיב ואיכות השירות שמעניקה החברה מידי יום למאות אלפי נוסעים".

 

 

 

 

עוד בכפר סבא
מיכאל פרוסמושקין 05/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 29/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 25/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 21/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אכלוס דגיגי אמנון בכנרת
הפגנת הדייגים ליד משרד החקלאות
ראש החזיר על גדר בית הכנסת. פרשה שלא הסתיימה
"לא יכול להיות ששבעה חודשים כלום לא קורה"
פשיטה משטרתית על מועדון בת"א
מודיעין נערכת לשנה"ל תשע"ט
פתיחת תערוכת צילומי קבע בכ"ס
המלצות מרכז שניידר לרפואת ילדים לקראת ראש השנה
רכבו של אביה של נועה קירל עלה באש
ילד בן 4 נפצע מפגיעת אוטובוס בתל אביב